Aannemer van sluis Terneuzen lijdt verlies op zeesluis I Jmuiden 1 II 8 ONDERWIJS OPENING CENTRUM TOPTECHNIEK Een nieuw plafond in één dag Plafonds Sierlijsten Verlichting In het nieuwe Centrum voor TopTechniek in Terneuzen volgen vmbo'ers en mbo'ers uit heel Zeeuws- Vlaanderen techniekonderwijs. Vandaag is de officiële opening. I JMUIDEN Aannemingsbedrijf BAM dat ook betrokken is bij de realisatie van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen, heeft gisteren bekend gemaakt een groot verlies te ver wachten op de bouw van een nieuwe zeesluis bij IJmuiden. Het verlies wordt voor het vierde kwartaal van dit jaar geschat op 55 miljoen euro. Hoofdoorzaak is dat de caissons waarin de deuren van de sluis moeten worden gehangen, anders moeten worden ontworpen en zwaarder moeten worden uitge voerd. BAM bouwt de zeesluis bij IJ muiden in samenwerking met Vol- kerWessels. Bij de aanbesteding enkele jaren geleden ontstond commotie, omdat deze combinatie aanzienlijk lager op het werk had ingeschreven dan andere kandida ten. Een speciale commissie met on der anderen Tin Buis, oud-direc teur van de Westerscheldetunnel, heeft toen nog onderzocht of de in schrijving realistisch was. De con clusie luidde dat dit het geval was. Megaproject BAM is ook betrokken bij de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen. Het bedrijf maakt deel uit van de combinatie Sassevaart die eerder dit jaar de opdracht voor het mega project in de toegangspoort tot het Kanaal Gent-Terneuzen kreeg ge gund. Onder meer de Vlaamse be drijven DEME en Van Laere nemen ook deel in Sassevaart. De Vlaams-Nederlandse Schel- decommissie (VNSC), de op drachtgever van de Nieuwe Sluis, Het verlies voor het vierde kwartaal van dit jaar wordt geschatop 55 miljoen euro gunde Sassevaart het project voor 753 miljoen euro. Dat bedrag viel - in tegenstelling tot de lagere aan- neemsom voor de zeesluis bij IJ muiden - binnen de berekeningen van de VNSC. De bouw van de Nieuwe Sluis begint half volgend jaar in het veld en moet in 2022 afgerond zijn. Mo menteel zijn de voorbereidingen in volle gang. Zo zijn er de laatste maanden (opnieuw) grondonder zoeken gedaan. Uitnodiging PLAFONDSHOW Vrijdag 8 december Zaterdag 9 december bank kost al dertig- tot veertig duizend euro. Een freesbank kost ook veertigduizend euro.", weet John Langerak, docent werktuig bouwkunde van Scalda, die mede verantwoordelijk was voor de in richting van het centrum. „Alles is nieuw en tiptop in orde. Ook qua veiligheid zijn alle machines up-to-date." Nu de vmbo'ers en de mbo'ers op één plek les krijgen, willen de scholen de overgang zo makkelijk mogelijk maken. „De docenten van het vmbo en het mbo werken samen aan het onderwijspro gramma", zegt Ruud Eggermont, afdelingsdirecteur vmbo van SSG De Rede. Leerlingen kunnen vanaf vmbo 3 een zogeheten vak manschapsroute volgen: ze ma ken kennis met alle technische sectoren en kiezen in het exa menjaar vervolgens een speciali satie. Daarna kunnen ze in één keer doorstromen naar een mbo- opleiding die hun interesse heeft. Het bedrijfsleven schreeuwt om technisch personeel en is daarom nauw betrokken bij het CTT. Zo heeft chemiebedrijf Dow financieel bijgedragen aan het centrum. „Andere bedrijven zor gen voor gastlessen, onderwijs projecten, excursies en stages", zegt Eggermont. „Het bedrijfsle ven denken ook mee over de koers van de opleidingen: ze wil len medewerkers die het werk van de toekomst snappen. In de lessen leren leerlingen niet alleen technische vaardigheden, maar ook samenwerken en problemen oplossen." Technische mbo'ers - vooral in de metaal en werktuig bouwkunde - krijgen vaak al tij dens hun stage een baan aange boden, weet Langerak. „Pas vroeg een bedrijf of we met een klas op excursie wilden komen. Dat geeft aan hoe hoog de nood is." Het Centrum voor Top Techniek (CTT) in Ter neuzen is dé plek waar de Zeeuws-Vlaamse techneuten van de toekomst het vak leren. Gistermorgen waren de splinternieuwe werkplaatsen volop in bedrijf. In het bouwlo kaal treffen leerlingen voorberei dingen om een muur te plaatsen. In de grote open ruimte ernaast klinkt het geluid van een star tende automotor: vmbo'ers van de afdeling motorvoertuigen techniek meten accu's door. Ver derop vijlen hun leeftijdgenoten metaal of bewerken ze kunststof met een machine. In de werk ruimte elektro en installatie vindt een praktijkles domotica plaats: leerlingen Christa Hendrickx en Roy de Block buigen zich over een plattegrond van een woning. Ze bedenken waar de lichtscha kelaars het best geplaatst kunnen worden. Met het CTT willen de Zeeuws- Vlaamse middelbare scholen, mbo-school Scalda, gemeenten, provincie en het bedrijfsleven zorgen dat het techniekonderwijs in de regio op peil blijft, met de modernste machines en zo veel mogelijk keuzemogelijkheden voor leerlingen. Vmbo'ers en mbo'ers volgen in een vleugel van het gebouw van Scalda lessen in metaal, elektro- en installatie techniek, werktuigbouwkunde, motorvoertuigentechniek, ICT, Het bedrijfsleven denkt mee over de koers van de opleidingen maintenance en procestechniek. Zoveel richtingen hadden de middelbare scholen afzonderlijk nooit kunnen aanbieden. Dat zou veel te duur zijn, zeker omdat sommige klassen soms maar een paar leerlingen hadden. De vmbo'ers van het Reynaertcollege in Hulst en het Zwin College in Oostburg worden twee dagen per week met bussen naar het CTT vervoerd. Ze werken samen met leeftijdsgenoten van de Terneu- zense middelbare scholen SSG De Rede en het Zeldenrust-Steel- ant College. „Er staat hier voor 7,5 ton aan apparatuur. Een draai- donderdag 7 december 2017 PC Centrum leidt techneuten van de toekomst op Past uw plafond niet meer bij het interieur, of is het lelijk geworden door vochtplekken of scheuren? Er bestaat een ideale en duurzame oplossing: Plameco. Zonder rommel of overlast wordt een nieuw plafond vlak onder het bestaande plafond aangebracht. Het meubilair kan gewoon blijven staan! Zowel klassieke als moderne uitvoeringen in wel 100 varianten, voor elke inrichting en stijl. Dit onderhouds- vriendelijke plafond voldoet aan alle gestelde Europese eisen. De hoogwaardige materialen zijn ongevoelig voortemperatuurver- schillen, bacteriënwerend en vochtbestendig, dus ook optimaal in bijv. badkamers. Daarbij is iedere denkbare verlichting mogelijk. .11 I iTtt Benno van Gilst voorziet u graag van advies Aanstaande vrijdag en zaterdag kunt u zich tijdens de show uitvoerig laten voorlichten over de mogelijkheden. Columbusweg 3 in Goes - 0113-270000 - www.plameco.nl/goes PLAFONDS van 14.00 tot 18.00 uur van 10.00 tot 16.00 uur In het CTT is metaalbewerking een van de richtingen. Cornelleke Blok Terneuzen - Ruud Eggermont, De Rede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36