Ook wijk-spreekuur in Nieuw-Middelburg Steun reddingsplan zwembad emotioneel, nog niet financieel Rabobank sluit op Walcheren/Noord-Beveland één pinautomaat 7 Nooit het doelwit van een plotkraak. Toch verdwijnt de pinautomaat op het Westerschelde plein. Als enige op Walcheren en Noord-Beveland. Hij zit op het hoekje van het Westerscheldeplein. Aan het einde van een rij winkels: een salon voor haar- en huidverzorging, een bak ker en twee supermarkten. En naast een deur die toegang geeft tot een appartementencomplex boven de winkels. De combinatie is aantrekkelijk: pinnen en bood schappen doen. Of even naar be neden lopen om geld te halen. Zo lang mogelijk zelfstandig in je eigen huis blijven wonen, is het devies voor de ouderen in Middel burg. Dat kan als er ook voldoende voorzieningen in de buurt zijn. Daarom pakte de gemeente het Westerscheldeplein en omgeving jaren geleden grondig aan en zorgde voor een nieuw winkelcen trum. Het is er vaak druk, met wijkbewoners maar ook klanten van verder weg weten het plein te vinden. Uitgerekend hier verdwijnt op 3 januari de geldautomaat. Waarom? 'Rabobank heeft het afgelopen jaar verschillende keren met plofkra- ken te maken gehad. Deze plofkra- ken brachten schade toe aan de geldautomaten en aan omliggende panden', verklaart de bank. „Nee, die waren niet in onze re gio en dus ook niet bij deze auto maat", erkent directievoorzitter Jules van Leijden van Rabobank Walcheren/Noord-Beveland. „Dit is een landelijk fenomeen. Dat was de basis om te kijken naar de vei ligheid van alle automaten. Naar de automaat zelf: hoe voorkomen we dat er explosieven in worden gestopt? En naar de locatie: welke schade ontstaat er na een plof- kraak aan het pand en voor de mensen die er boven wonen?" „Nee, deze geldautomaat is niet onze enige op Walcheren en Noord-Beveland waar mensen bo ven wonen", beaamt Van Leijden. „Maar we kijken ook naar maatre gelen die we kunnen nemen om de veiligheid te vergroten. En naar de bereikbaarheid van de auto maat. Andere zitten bijvoorbeeld in bedrijfsgebouwen. Of zijn min der goed te bereiken omdat er hek ken staan." De ondergrens is dat Rabobank de veiligheid van de au tomaat en de omwonenden wil garanderen, benadrukt de direc- We willen winkeliers niet vragen om meer geld in kas te hebben teur. En, voegt hij eraan toe, er moeten voldoende alternatieven in de buurt zijn om aan geld te ko men. Zo wijst de bank op binnengeld- automaten in diverse supermark ten, de Biblioservicebus die 27 lo caties op Walcheren en Noord-Be veland aandoet en winkels die klanten de mogelijkheid bieden extra geld te pinnen. „Nee, een geldautomaat in één van de winkels aan het plein is er niet", beseft Van Leijden. „En de Biblioservicebus stopt ook niet op het Westerscheldeplein. We heb ben ook geen afspraken met win keliers gemaakt dat klanten extra geld kunnen pinnen. We willen winkeliers niet vragen om meer geld in kas te hebben, want dat vormt voor hen weer een risico." In de hele Stromenwijk - met de uitbreidingswijk Rittenburg - is na het verdwijnen van de Rabo- geldautomaat geen pinautomaat meer beschikbaar. „Banken hou den landelijk een norm aan dat er andere geldautomaten moeten zijn binnen een straal van vijf ki lometer", legt directievoorzitter Van Leijden uit. De binnenstad van Middelburg valt dan binnen die straal en daar zijn meerdere automaten. „Wat we wel bieden is de geld- service", zegt hij. „Mensen kun nen geld bestellen en dat bezorgen we aan huis. Maar belangrijker wordt dat mensen pinnen in plaats van met contant geld beta len." Ook bewoners van de wijk Nieuw- Middelburg kunnen binnenkort met vragen en klachten terecht op een gezamenlijk spreekuur van de gemeente en de politie. Het eerste spreekuur - onder de naam Wijk- tijd - is op woensdag 20 december. Van 14.00 tot 15.30 uur kunnen bewoners terecht in grand café Willem aan de Oranjelaan met vra gen, klachten, suggesties of compli menten over hun wijk. Daar zijn dan de wijkagent Roel Kranendonk en de wijkmanager Henk Huige (van de gemeente) aanwezig. Wijk- tijd vindt regelmatig plaats op ver schillende tijdstippen - en mogelijk verschillende plekken - om zo veel mogelijk bewoners in de gelegen heid te stellen het spreekuur te be zoeken. Zo zullen er ook spreek uren in de avond komen voor men sen die overdag werken, zegt Huige. Politie en gemeente houden ook in andere wijken en dorpen in de gemeente Middelburg dergelijke spreekuren. Middelburg-Zuid had de primeur. Daarna volgden Arne- muiden en Nieuw- en Sint Joos- land. Het idee is om op deze manier samen met bewoners de leefomge ving te verbeteren en de betrokken heid van inwoners te vergroten. De Stichting Behoud Julianabad Arnemuiden kreeg gisteren van de raadscommissie maatschappelijke zaken veel complimenten voor het reddingsplan. Dat gaat uit van voorzichtige stappen: eerst herstel van wat er is en daarna verbetering en verduurzaming. De stichting liet ook duidelijk zien dat het zwembad financieel aanzienlijk goedkoper uitgebaat kan worden dan wat de gemeente er zelf aan kwijt was: nog geen 100.000 euro waar de gemeente jaarlijks 140.000 euro moest neer tellen. Dat komt door de grote in zet van vrijwilligers en door veel lagere energiekosten. Maar zonder geld van de gemeente zal het na tuurlijk niet kunnen, erkende San- der de Nooijer namens de stich ting. „De bal ligt nu bij de raad." Ondanks de grote complimen ten voor het werk en het beleids plan zat daar voor de raadscom missie in eerste instantie het di lemma. Meerdere fracties vroegen daarom aan de stichting om beter te onderbouwen hoeveel geld no dig is, of dat realistisch is en wat het gevolg is als de praktijk tegen valt. Die onderbouwing komt er, re ageerde De Nooijer. Al wees hij er wel op dat subsidies van diverse fondsen pas komen als het plan doorgaat. En daar is nu net weer de instemming van de gemeenteraad voor nodig. donderdag 7 december 2017 WA Waarom moet deze automaat weg? Maurits Sep Middelburg De geldautomaat op het Westerscheldeplein in Middelburg verdwijnt per 3 januari, fotorubenoreel - Jules van Leijden, directievoorzitter Rabobank Maurits Sep Middelburg Het enthousiasme en de zorg vuldigheid waarmee Arnemui- denaren strijden voor behoud van hun zwembad, raken een gevoelige snaar bij de gemeen teraad van Middelburg. Maar die wil nog wel een betere on derbouwing van de plannen om te weten of ze financieel ook haalbaar zijn. Maurits Sep Middelburg "Pnrm,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35