Middelburg moet kloppend cultureel hart Zeeland zijn 6 Nieuwe plek nodig voor de Kanovijver Twintigste editie toernooi darts in Arnemuiden Het Vlissingse college lijkt vastbe sloten om nog voor de gemeente raadsverkiezingen op 21 maart 2018 de Nollebosplannen op de rails te hebben. Maar voor de Kanovijver, waarvoor de raad deze zomer een 'zoekgebied' aanwees waar nieuw bouw zou kunnen komen, moet een andere plaats gevonden wor den. Het plan was om te bouwen in de oksel van de Nolledijk achter het parkeerterrein aan de boulevardop rit. De huidige plek van het restau rant zou dan natuur worden. Maar bouwen mag daar helemaal niet. Het ligt binnen de waterkerings zone en het Kustfundament. Bo vendien is de Nolledijk zo gebouwd dat er bij een superstorm water overheen kan komen. De Kanovij- verontwikkelaars vragen om een nieuwe stek voor een dagrecreatie zaak van twee bouwlagen waar ook hotelkamers in mogen komen. Voor sauna Swaenenburgh, dat samen met ontwikkelaar Eco Pares een wellnesshotel en vakantiebun galows wil, is bouwen in het 'zoek gebied' geen beletsel, volgens het college. Dat 'zoekgebied' ligt ten oosten van het huidige wellness- centrum, tot aan de groensingel en de helft van het hondenveldje langs de grote vijver tot aan het schelpen pad bij de parkentree. Daar kan een wellnesshotel van drie bouwlagen komen en vrijstaande vakantiehui zen. Een eerste studie naar de na- Het gebied moet beter aansluiten op de stad en de boulevards tuurwaarden in het gebied levert volgens het college geen belemme ring op. Toch adviseert Buijs Eco Consult aanvullend onderzoek vanwege de aanwezigheid van vleermuizen, beschermde vogels en mogelijk de rugstreeppad. Het college wil een plan maken voor de inrichting van het hele gebied, van boulevardopgang tot en met West duin. Het gebied moet beter aan sluiten op de stad en de boulevards. Het college wil ook af van het be heer en onderhoud van het Nolle bos. In januari komt het college met een voorstel om het onderhoud in handen van een andere partij te ge ven. Met een werkgroep waar ook raadsleden inzitten, wil het college een 'integraal streefbeeld' maken voor het gebied. Het ambitieniveau van de presentatie volgende week donderdag is daar leidraad voor, volgens het college. Komend voor jaar moet dat gewenste beeld er zijn. Daarna komt er een maat schappelijke toetsingsronde en mo gen de inwoners hun mening ge ven. Daarna neemt de gemeente raad een besluit en kunnen de ont wikkelaars hun bouwplannen in dienen, met de gebruikelijke in spraakmogelijkheden. De plannen worden donderdag 14 december gepresenteerd in de gemeenteraadsvergadering die om 19.30 uur begint. Dat is de kern van een culturele visie die professionals en vrijwil ligers zelf hebben opgesteld in op dracht van de gemeenteraad. Op basis van deze visie moeten con crete afspraken worden gemaakt over prestaties en subsidies. De sector vindt dat zij zelf meer moet kiezen voor kwaliteit en zich meer moet onderscheiden. De onderlinge samenwerking moet beter en kunst en cultuur moeten toegankelijk zijn voor ie dereen. Bovendien wil zij nauwer samenwerken met scholen, on dernemers en zorgverleners. Ambitie „Iedereen barst van de ambitie", zei directeur Marjan Ruiter van het Zeeuws Museum gisteravond tegen de raadscommissie maat schappelijke zaken, namens de auteurs van de culturele visie. Om het doel voor 2028 mogelijk te maken, moet de gemeente de voorwaarden scheppen voor een goed cultureel klimaat. Daarbij horen onder meer broedplaatsen voor kunstenaars, investeringen in culturele ontwikkeling van jongeren, kunsteducatie en een rol voor cultuur in de saamhorig heid in wijken en dorpen. Met name D66 en CU zeiden de rol van inwoners en toeristen in Ons belang is onze passie, niet ons brood de visie te missen. Wethouder Saskia Szarafinski herinnerde hen eraan dat het de raad zelf is ge weest die wilde dat de culturele sector de visie zelf zou schrijven. „Bovendien wonen wij allemaal in Middelburg, dus we zijn ook in woners", merkte Marjan Ruiter op. „En we hebben niet alleen ge sproken met professionals, maar ook met heel veel vrijwilligers. Ons belang is onze passie, niet ons brood." Mol (23) zei vorig jaar dat ze zeker mee gedaan zou hebben als ze niet zou werken. Dit jaar, tijdens de twintigste editie, is ze echter van de partij in café De Vriendschap, ont hulde wedstrijdleider Leo Goor- machtig gisteren. „Ze is de enige vrouw onder de 32 deelnemers. De maximale zestien koppels die vrij dag 29 december aan het toernooi mee kunnen doen, hadden zich eind oktober al ingeschreven." Goormachtig begon het darts- toernooi eind vorige eeuw om de jeugd uit Arnemuiden van de straat te houden net voor de oudejaars- viering. Intussen is het evenement uitgegroeid tot een klassiek toer nooi voor jong en oud. Sinds begin deze eeuw vindt het toernooi on derdak in café De Vriendschap. Uit baatster Leu Hameling is intussen 89, maar staat nog steeds achter de bar van haar café. Goormachtig: „Het gaat allemaal niet even makkelijk meer, maar veel mensen zijn bereid een handje toe te steken." De eerste pijl van het eindejaarstoernooi belandt vrijdag 29 december om 14.30 uur op het bord. De winnaar is meestal tussen 21.00 en 22.00 uur bekend. IN DE REGIO Demonstraties AED bij ijsbaan Kerst- en doemarkt Actie voor Serious Request MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 7 december 2017 WA Raad kijkt naar plannen Nollebos De raad krijgt de hete aardappel van vakantiebouw in het Nolle bos in Vlissingen volgende week weer gepresenteerd. Voor de sauna, dan. De Kanovijver moet naar een nieuwe plek zoeken. Claudia Sondervan Vlissingen De culturele sector in Middel burg wil van de stad het cultu rele hart van Zeeland maken. Dat moet in 2028 bereikt zijn door de kwaliteit te verhogen en beter samen te werken met elkaar en met onderwijs, zorg en bedrijfsleven. Maurits Sep Middelburg - Marjan Ruiter, mede-auteur culturele visie Middelburg Sharona Mol heeft woord ge houden. Ze doet mee aan het eindejaars dartstoernooi in Ar nemuiden. René Hoonhorst Arnemuiden MIDDELBURG Vandaag zijn er bij de ijsbaan op de Markt in Middelburg van 10.00 tot 16.00 uur demonstraties reanimeren met ge bruik van de AED De Univé-winkel in- Middelburg stelt een AED ter be schikking aan de gemeente Middel burg. Univé wil met het initiatief burger hulpverlening stimu leren. WESTKAPELLE Brasserie de Boom gaard in Westka- pelle houdt morgen en zaterdag een kerst- en doemarkt. In ruim 25 markt kramen worden zelfgemaakte pro ducten verkocht als accessoires van hout en boerenstof, sieraden, Zeeuws Abdijbier en bloem stukken van de Ro zenkwekerij. De markt is vrijdag te bezoeken van 13.00 tot 20.30 uur en za terdag van 10.00 tot 18.00 uur. Locatie: overdekte plazage- bouw aan Korte Prelaatweg 4. Zie ook: brasseriede- boomgaard.nl. OOSTKAPELLE In de Dorpsstraat in Oostkapelle wordt morgen een kerst markt gehouden. De opbrengst is voor Serious Re quest. Dit jaar is er geen Glazen Huis in Zeeland. Op de markt, van 15.00 uur tot 20.00 uur, zijn er proeverijen, kerstbomen, meel van molen dArke, brocante, sieraden, cadeau- en kerstar tikelen en meer. Voor kinderen is er een springkussen. De opbrengst van 3FM Serious Re quest in Apeldoorn gaat dit jaar naar kinderen die door een ramp of con flict hun ouders, broers of zussen zijn kwijtgeraakt. SCHRIJFMARATHON ■r VLISSINGEN De Vlissingse burgemeester Bas van den Tillaar vindt het belangrijk om op te komen voor de vier vrijheden van Franklin Delano Roosevelt. Hij doet al sinds jaar en dag mee aan de schrijfmarathons van Amnesty International rond 10 december, de 'internationale dag voor de rechten van de mens'. Deze keer schreef hij mee met leerlingen van de derde klassen havo en vwo van het Scheldemond College. Als oud leraar economie gaf Van den Tillaar de leerlingen nog een vrij heidslesje VOOraf. FOTO RUBEN OREEL AAGTEKERKE Gymzaal, Agatha- straat, 09.15-10.15 uur: Bewegen voor 55+; BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur: Inloopochtend met koffie of thee en mogelijkheid boeken te lenen; DOMBURG Schuttershof, 13.30- 17.00 uur: Soos voor senioren met biljarten, kaarten en sjoelen; GRIJPSKERKE Dorpshuis, 09.30- 11.30 uur: Hand- werkclub; KOUDEKERKE De Couburg, 09.30- 11.15 uur: Volksdan sen; MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 09.30-11.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG Markt, 10.00-16.00 uur: Demonstraties reanimeren met ge bruik van AED; 15.00-22.00 uur: Openstelling ijs baan; 't Zwin 1, 10.00-12.30 uur: Gratis inloopspree kuur Budgetcoach Zeeland; Kruitmo- len, 14.00-16.00 uur: Bowlen voor senio ren 50+; ZB, 14.00- 16.00 uur: Lezing Gerda van Wagen- ingen; Kuiperspoort 18,19.30 uur: Kunst lezing over Georgia O'Keeffe; OOSTKAPELLE Kantine Voetbalver eniging, Magnolia laan 33,13.30 uur: A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 kilometer; OOST-SOUBURG Kroonjuweel 7, 09.00-10.00 uur: Peutergym; VEERE Kerkstraat 6,10.00- 12.00 uur: Wekelijks evenement 'Koffie Korenmaat', om buurtbewoners bij elkaar te brengen; VLISSINGEN Mercuriusweg 19, 10.00-12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Gym zaal De Houttuijn, Slangenburg 1,16 uur: Kleutergym.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34