Fulltime vrijwilliger Chocoladeletter Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen staat aan de top ZEELAND 14 Nieuw centrum geeft techniek een oppepper Zeeuws onderwijs doet het wel beter dan landelijk Veel instellingen nemen het risico dat persoonsgegevens op straat komen te liggen. Een versleutelde verbinding zou vanzelfsprekend moeten zijn. Jan Knibbeler uit Hulst doet veertig uur per week aan vrijwilligerswerk. ,lk doe het voor de mensen en de dankbaarheid die ik terugkrijg.' Wat doet sint met de letters die niet verkocht zijn? Die gaan in de uitver koop. Of ze worden omgesmolten tot kerstkransjes, kerstbonbons en kerstman nen. Bij het Zeeuwse Ministerie van Choco lade Culinaire Zaken in Middelburg is er van A tot Z maar liefst 300 kilo aan sma kelijke Callebout-chocoladeletters overgebleven. „Prima basismateri aal", zegt chocolatier Marco Adri- aanse opgeruimd. „Als er maar geen decoratie op zit, kunnen ze worden omgesmolten. Ik heb net even geteld: er zijn dertig versierde letters over. Die mogen voor 5 euro de deur uit." Twee op de drie websites in het on derwijs gebruikt een onveilige ver binding. Scholen lopen daarmee het risico dat persoonsgegevens in verkeerde handen vallen. Dat blijkt uit onderzoek van Open State Foundation. De organi saties heeft gekeken welke instel lingen gebruikmaken van het vei lige https-protocol, in plaats van de standaard http-verbinding. Het Zeeuwse onderwijs doet het relatief goed, al is ook hier een vei lige verbinding zeker nog geen ge meengoed. In het voortgezet on derwijs zijn de websites van Zwin College, Reynaertcollege en Pontes nog niet (volledig) https. Die van CSW komt veruit als beste uit de bus. In het basisonderwijs werkt ongeveer de helft van de scholen koepels nog niet via een versleu telde verbinding. De betrokken scholen stellen dat het vooral gaat om informatie die niet privacygevoelig is. „Wat voor de hele wereld zichtbaar mag zijn, hoefje verder niet te beveiligen", al dus een woordvoerder van het Zwin College. „Pas als je ergens voor moet inloggen, kom je auto matisch op https." „We hebben een splitsing tussen openbare informatie en privacyge voelige informatie", zegt ook Peter Winters, sectordirecteur havo/vwo van het Reynaertcollege. „Open bare informatie is gewoon toegan kelijk en alle andere dingen zitten achter een wachtwoord. Daarmee is het volgens mij goed beveiligd." Arjan El Fassed van Open State is het daarmee niet eens. „De eerste pagina waar je op komt, is nog steeds onbeveiligd. Op het moment dat je daarop bent, deel je al gege vens, namelijk het IP-adres." Ook inlogpagina's zelf en pagina's waarop formulieren kunnen wor den ingevuld, blijken niet altijd versleuteld te zijn. Een jaar geleden nam Open State al alle overheids- websites onder de loep. „Toen ge bruikte de Belastingdienst ook het argument dat het bij hen alleen Ik snap dat scholen zich verdedigen, maar het is ook een beetje laksheid ging om een campagnewebsite", zegt El Fassed. „Naar aanleiding van onze resultaten hebben ze vervol gens hun experts ernaar laten kij ken. Die zeiden: het is het beste als de héle website beveiligd is met https. Dat is inmiddels ook het standpunt van de overheid zelf." Scholen moeten geen risico ne men, vindt El Fassed. Daar is ook geen reden voor. „Een paar jaar ge leden kostte het nog veel geld om een website 'https-secure' te krij gen. Tegenwoordig is daar gratis software voor. Bovendien kom je met https hoger in de zoekresulta ten. Ik snap dat scholen al veel aan hun hoofd hebben, maar het is ge woon een beetje laksheid." Volgend jaar mei wordt de AVG, de nieuwe Europese privacywetge ving, van kracht. Dat betekent dat in de hele unie dezelfde regels gel den. Een extra reden voor (semi)publieke organisaties om zo snel mogelijk met versleutelde ver bindingen te werken, aldus El Fas sed. „Als je dit soort basale dingen niet op orde hebt, ben je zeker niet klaar voor de privacyrichtlijnen." It donderdag 7 december 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND8 ZEELAND 5 wordt kerstbonbon A FOTO RUBEN OREEL Site school is vaak onveilig Rolf Bosboom Vlissingen - Arjan El Fassed, Open State

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29