V -w 1 Orie lanceert ingrijpend plan: 'Maak WK van wereldbekers' Meningen over besluit om Rusland van Spelen te weren lopen uiteen 25 Dopinggebruik hoort te worden bestraft. Daar zijn alle Nederlandse sporters het over eens. Maar de meningen, over het besluit van het IOC om Rusland te schorsen, variëren. Poetin staat deelname toe De sceptici Schaatser Hein Otterspeer: „Toen ik het nieuws gisteravond las, dacht ik eerst: zó, dat gaat serieus pijn doen bij die gasten. Daarna las ik dat sporters mogelijk onder een neu trale vlag naar de Winterspelen kunnen. Dan denk je toch: oké, dan moet ik het allemaal eerst nog maar zien. Er wordt nu veel gespeculeerd, het is een 'hot item'. En normaal ge sproken kunnen die gasten die in het verleden positief testten er na tuurlijk niet bij zijn. Maar er zitten wat mij betreft een hoop haken en ogen aan. Er staat nog niets con creets nu. Die gasten leven nu net zo goed in onzekerheid of ze mogen meedoen of niet. Maar goed, laat ik eerst maar eens zelf zorgen dat ik naar de Spelen mag." Shorttrackcoach Jeroen Otter: „Ik volgde het nieuws via de media, mondjesmaat, maar ik vind dat dit een poldermodel is, een politieke oplossing. Een beetje van dit, een beetje van dat. Waarom schrappen we de resultaten niet van de peri ode van voor Londen, 2011, tot na de Spelen van Sotsji, waarvan we nu weten dat het van hogerhand is ge orkestreerd? Dan kunnen we daarna met een schone lei verder." De neutralen Shorttracker Sjinkie Knegt: „Ik maak me er niet druk om. Ze doen maar, ik heb er toch geen last van. De Russische shorttrackers rijden 2014: PRESIDENT op dit moment hartstikke slecht. En als je je er wel druk om maakt, ga je volgens mij niet beter schaat sen. Dan moet je vervolgens nog harder trainen, dat is niet slim. Het is goed dat er van hogerhand gecon troleerd wordt en dat er straffen worden gegeven, maar aangezien ik daar geen enkele invloed op uitoe fen, wil ik daar ook geen energie in steken." Schaatser Kjeld Nuis: „Ik zeg hier het liefst zo min mogelijk over. Na tuurlijk voel ik er van alles bij, maar ik kan er vrij weinig mee. Ik heb er nul invloed op. Of Joeskov en Koe- lizjnikov straks mogen rijden? Ik zie het allemaal wel. Mezelf volledig richten op de Spelen, dat is het beste wat ik nu kan doen. De tevredenen Schaatsster/shorttrackster Jorien ter Mors: „Ik vind het fair dat ge bruikers nu worden bestraft. Na tuurlijk ga je even rekenen als je hoort dat er in Sotsji werd gesjoe meld: stond er een Rus voor mij? En zou ik anders zijn geëindigd? Maar daar stond ik niet lang bij stil. Ik denk niet dat het voor mij iets zou hebben veranderd. Het lijkt mij erg voor de mensen die nu alsnog een medaille verdienen, maar in Sotsji niet op het podium stonden. Zij hebben de huldiging destijds niet meegemaakt en krijgen een me daille waar de waarde van vermin derd is. Het is goed dat er nu gestraft wordt. We kunnen niet doen alsof het niet gebeurd is. Schaatscoach Jac Orie: „Dit is het gevolg van wat daar in Rusland al lemaal aan de hand is. Wat daar ge beurd is, dat kan dus echt niet. Als je hierop nog geen actie onder neemt, kunnen we beter gewoon kappen met z'n allen. Een heel land niet sturen, dat vind ik wel te ver gaan. Als je elders traint, voldoet aan alle eisen en dat ook goed aan kunt tonen, dan doe je het gewoon goed. In feite niet anders dan wij het doen. Maar goed, ze moeten daar wel echt superstreng op zijn. Ik zou het ook weer heel raar vinden als Rusland überhaupt Russische sporters naar de Olympische Spe len laat gaan onder de neutrale vlag. Alles is volgens hun toch een grote leugen." Afmeldingen voor de wereldbe kerwedstrijden, ze zijn weer sche ring en inslag. In Salt Lake City ontbreekt komend weekeinde twee derde van de Nederlandse topschaatsers. Als het aan ]ac Orie - coach van het in Amerika eve neens afwezige Lotto-Jumbo - ligt, wordt de prijs die een schaatser daarvoor betaalt in de toekomst groter. Hij wil van de World Cups een WK maken. „Als je wilt dat die competitie weer serieuzer wordt genomen, moet je er een wereldtitel aan hangen. Wie aan het einde van de cyclus het klasse ment aanvoert, is wereldkampi oen op die afstand." Daarmee zou de WK af standen als titeltoernooi ver dwijnen. Een veel gehoorde klacht in het schaatsen is dat er te veel WK's zijn, met tot voor kort elk seizoen een WK allround, sprint en af standen. In Ories plan worden in februari en maart WK's allround en sprint gehouden en zijn er daaromheen alleen nog we reldbekerwedstrijden en een EK allround. De KNSB is enthousiast over het voorstel van de coach en gaat het indienen op het ISU-con- gres volgend jaar juni. Daar wordt ook een eerder door Orie inge diend plan in stemming gebracht. Dat behelst een internationaal li centiesysteem. Voor een bepaald bedrag kan een merkenteam of een land bij de ISU markering- rechten kopen voor de wereldbe kerwedstrijden. Daardoor mag een ploeg rijden in de eigen kleuren, in plaats van in de lan- denpakken, waar amper ruimte is voor de logo's van de teamsponsors. „Het commerciële aspect is be langrijk voor deze sport, het was de basis van het Nederlandse succes op de Winterspelen in Sotsji. Nu moeten we uit onze comfort- zone durven stappen", zei Orie vo rig jaar in AD Sportwereld. De ISU heeft al jaren geen spon sor voor de wereldbekercyclus en kan het licentiegeld dus goed ge bruiken. Een deel van de op brengst moet worden gestoken in de ontwikkeling van kleine schaatslanden, maar ook andere initiatieven om de sport te onder steunen zouden uit deze pot kun nen worden betaald. Landen die geen ISU-licentie kunnen of wil len kopen, hoeven dat niet te doen. Zij blijven gewoon in dezelfde kle ding rijden. De KNSB en de Lotto- Jumbo-ploeg gaan de komende maanden lobbyen om de ISU-le- den en de technische commissie van de schaatsunie te overtuigen van beide plannen donderdag 7 december 2017 GO 'Hoop haken en ogen' Lisette van der Geest Arjan Schouten Heerenveen Margot Boer (rechts) op het podium na de 500 meter in Sotsji. In het midden winna res Lee Sang- hwa, en links de onlangs voor het leven geschorste Russische Olga Fatkoe- lina. Boer zal tijdens de Spelen in Pyeongchang alsnog Fatkoe- lina's zilveren plak krijgen. FOTO PIM RAS Vladimir Poetin zal de Russi sche sporters die willen deel nemen aan de Spelen in Pye ongchang niet tegenhouden. De president van Rusland zei volgens persbureaus uit zijn land wel dat de beschuldigin gen over een systematisch dopingsysteem in zijn land on gegrond zijn. Poetin: „Er be staat geen staatsgesteund dopingsysteem in Rusland." A Hein Otter speer: „Er staat nog niets conreets nu." A Sjinkie Knegt: „Ik maak me er niet druk om." A Jorien ter Mors: „Goed dat er nu ge straft wordt." Na het idee van een internatio naal licentiesysteem voor schaatsteams, heeft coach Jac Orie iets nieuws bedacht. Gooi de kalender op de schop, maak van de wereldbekerwedstrijden een WK. De KNSB gaat beide voorstellen indienen bij het ISU- congres. Rik Spekenbrink Salt Lake City T Jac Orie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25