Gelijkspel tegen Servië stelt Abbingh teleur 24 Cornerkanon moet afhaken Recordworp alsnog erkend 'Serena is erbij in Australië' Na de zwakke prestaties in de groepsfase van de HWL (één punt uit drie duels) moeten de Neder landse hockeymannen vanmiddag om 15.00 uur het tij zien te keren. In de kwartfinale is Duitsland de tegenstander van de regerend Eu ropees kampioen. Waar schort het tot nu toe aan bij de ploeg van Max Caldas? Voormalig internationals Jeroen Delmée, Jacques Brinkman en Ronald Jansen nemen geen blad voor de mond. „Je moet de HWL op de eerste plaats in perspec tief plaatsen. Hoe beschouwt Ne derland zelf het toernooi? De voorbereiding was heel kort en ik zie een totaal nieuwe verdediging ten opzichte van het EK, dat werd gewonnen. Alle automatismen ontbreken. Daar kom je internati onaal niet mee weg. Verdedigend is Nederland heel kwetsbaar. Ik vind het wel apart dat de bonds coach nu zoveel aan het uitprobe ren is. Volgend jaar is al het WK en tussendoor is er alleen nog de Champions Trophy. „Het grote kwaliteitsverschil met België verbaasde me heel erg. Nederland werd op alle fronten af getroefd. De spelers hadden echt moeite om het tempo van de Bel gen te volgen. Dat is niet top. „Het zal heel moeilijk worden tegen Duitsland; een ploeg met ouderwetse gründlichkeit. De Duit sers zijn sterk in balbezit en heb ben weinig kansen nodig om te scoren. Maar goed, het kan bij Ne derland ook snel weer op z'n plek vallen, als de automatismen terug komen. Al moeten ze dan wel iets anders uitstralen dan ze nu doen." „Of het nog goed komt fJyR dit toernooi? Dat kan al- WJ leen als er vanuit de spe- k lersgroep een bommetje wordt ge legd. Er moet een sfeer ontstaan van: dit pikken we niet. Ze moeten strijd en rivaliteit opwekken. Als de spelers het allemaal laten voort kabbelen en gelaten reageren, komt het niet goed. Ik vind Neder land mentaal ook minder sterk ogen. Zeker een stuk minder dan de Belgen. Zij zagen de HWL echt als een hoofdprijs. Op het EK afge lopen zomer had Oranje echt de wil om er iets moois van te maken. Nu zie ik dat minder. En als je op negentig procent afreist, red je het niet. „De HWL heeft een verschrik kelijk format (alle acht deelne mende landen waren voor het toernooi al verzekerd van de kwartfinales, red.), maar geluk bij een ongeluk is dat je ook na een slechte poulefase alles nog kunt omdraaien. Maar dan moet er dus wel iets gebeuren." „Ik denk dat het goed is dat Nederland nu - een jaar voor het WK - op zijn plaat gaat. Dan dringt bij iedereen het besef door dat ze er nog niet hele maal zijn. In de drie groepswed strijden van Nederland kon je dui delijk zien dat er amper of geen voorbereiding is geweest op de Hockey World League. Ook heb ben de internationals in de aan loop decentraal getraind op ver schillende locaties, waardoor ze el kaar weinig hebben gezien. Dat heeft natuurlijk zijn weerslag op het groepsproces. „Ik denk dat de hockeybond een goede middenweg moet vinden tussen het belang van de hoofd klasse en het belang van de natio nale ploeg. Het is nu schipperen, waardoor de bondscoach - zeker voor de HWL - pas heel laat over zijn spelers kan beschikken. „Het wordt een lastig karwei te gen Duitsland. Maar ook al wint Oranje, dan nog mag je de afgelo pen drie 'oefenwedstrijden' op de HWL niet zomaar vergeten." LEIPZIG De Nederlandse hand- balsters hebben er in een ware krachtmeting met Servië op het WK in Duitsland nog net een ge lijkspel uitgesleept: 27-27. Het team van bondscoach Helle Thomsen leek na een enerverend duel in de Arena van Leipzig te moeten buigen voor de sterke Oost- Europese ploeg, maar met een ui terste krachtsinspanning voor kwam Nederland een nederlaag. Nycke Groot was in de slotsecon den verantwoordelijk voor de be langrijke gelijkmaker. Nederland is al zeker van een plek bij de eerste vier van de groep en daarmee van de volgende ronde. De eindpositie in de groep bepaalt de tegenstander in de achtste finales. Oranje staat voorlopig derde. Bondscoach Thomsen rekende Servië vooraf tot een geduchte te genstander en dat bleek. Zeker in de eerste helft moest Nederland alle zeilen bijzetten om gelijke tred te houden. Yvette Broch vertolkte in de beginfase een hoofdrol door vier keer raak te gooien vanaf de cir kel. Na rust (15-15) had Oranje even de overhand, maar gaandeweg het duel werd Servië sterker. Keepster Marija Cotic stuitte bovendien bijna elke aanval van Oranje. Door Servische overmoed kon Neder land in de slotfase alsnog aanklam pen en redde Groot een punt. De te- gengoal van Servië die samenviel met het eindsignaal, telde niet. Lois Abbingh was topscorer bij Oranje met zeven doelpunten. „We zijn wel blij met het punt, maar al met al is het toch een teleurstellend resultaat. We hadden de hele wed strijd het gevoel dat we beter wa ren", vertelde Abbingh. „We waren echter niet scherp genoeg in de afronding; we hebben erg veel kansen gemist. Hun keep ster hield ook nog eens bijna alles tegen", aldus de opbouwspeelster, die drie keer scoorde vanuit een strafworp. Het ongeslagen Duitsland is morgen de laatste tegenstander in de groepsfase. „Dat wordt vast een mooie wedstrijd. Het is belangrijk dat we die winnen. We hebben nog wat goed te maken", zei Abbingh, die doelde op het EK, toen Duits land won van Nederland in de groepsfase. Bij verlies eindigt Oranje als vierde en wacht in de achtste finales vermoedelijk olym pisch kampioen Rusland. donderdag 7 december 2017 'Als je op 90 procent afreist, red j e het niet' Geen uitstraling, geen tempo, geen automatismen en verdedi gend kwetsbaar. Drie promi nente oud-internationals oorde len over Oranje op de Hockey World League in India. Natasja Weber Rotterdam Jeroen Delmée: 'Verdedigend heel kwetsbaar' Jacques Brinkman: 'Bommetje leggen' pS Ronald Jansen: 'Goed om nu op je plaat te gaan' Lois Abbingh. fotoanp HOCKEY Mink van der Weerden komt niet meer in actie tijdens de Hockey World League in India. De strafcornerspecialist heeft te veel last van de voet blessure die hij opliep tij dens de warming-up voor het eerste duel met Spanje. „Tijdens het inlopen ver stapte ik me", aldus Van der Weerden. „Hierdoor kreeg ik weer last van mijn hak. Dat is het laatste jaar al een zwakke plek." Van der Weerden blijft in Bhu- baneswar om de kwartfi nale van vandaag tegen Duitsland te bekijken. Het is nog onduidelijk hoe lang hij is uitgeschakeld. ATLETIEK Speerwerper Thomas van Ophem (25) mag zich alsnog Neder lands recordhouder noe men. De atleet uit Alkmaar kwam in juni bij de Duinlo- permeeting tot een worp van 80,70 meter. Het was een verbetering van het oude record van Johan van Lieshout (80,51), dat al achttien jaar stond. De Atletiekunie erkende de prestatie aanvankelijk niet, omdat de speer van Van Ophem na afloop niet was gecontroleerd op afmeting en zwaartepunt. Nadat de atleet bezwaar had aange tekend, stelde de bond een nieuw onderzoek in. Daarin is geconstateerd dat aan de voorwaarden is voldaan. TENNIS Toernooidirecteur Craig Tiley rekent op ten- nislegende Serena Williams bij de Australian Open. „Ze is er zeer waarschijnlijk bij in januari", zei hij over de Amerikaanse titelverdedig ster. „Ze heeft haar visum gekregen, ze traint en ze is ingeschreven voor het toernooi." Williams won begin van dit jaar haar 23ste Grand Slamtoernooi in Melbourne. Ze was toen al zwanger. De voormalige nummer 1 van de wereld ranglijst beviel in septem ber van dochter Alexis Olympia Ohanian jr. De 36-jarige Williams heeft al laten weten dat ze terug keert als tennisster. De Australian Open gaat op 15 januari van start. Valentin Verga (r) probeert de Belg Antoine Kina te stoppen. Links: Robbert Kemperman. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24