wee biefstuk es 16 PSYCHOLOGELD C02-UITST00T COMPENSATIE Eén Nederlandse passagier zou 114 bonnen moeten planten om de CC>2-uitstoot van zijn of haar vliegretourtje Barcelona (volledig) te compenseren. „Minder doen is gepruts in de marge", zegt Babette Porcelijn, schrijfster van het boek De verborgen impact. Een kwart van de Nederlanders wil min der vlees eten, zo bleek afgelopen week uit onderzoek van het ING Economisch Bureau. Want vlees eten is slecht voor het milieu, beesten in de bio-industrie hebben een belabberd leven en steeds meer Neder landers vragen zich af of al die antibiotica die in de dieren wordt gepompt, wel zo goed is voor hun gezondheid. ING concludeert dat 'de dominante positie van dierlijke eiwitten zoals vlees, vis, zuivel en eieren nadrukkelijk ter discussie staat in ons westerse dieet'. Maar hoeveel vlees willen wij Nederlan ders dan minder gaan eten? Ik pak het on derzoek erbij: 'Als Nederlandse consumenten hun voornemen uitvoeren, daalt de vleescon sumptie per hoofd naar verwachting met 3 procent. Bij een huidige consumptie van bijna 40 kilo komt dat in de praktijk neer op zo'n twee biefstukken per jaar'. Het staat er echt: twee per JAAR. En daar moeten wij Ne derlanders ons ook nog eens mentaal op voorbereiden. We verwachten dat we die twee lapjes vlees over vijf jaar van ons menu heb ben geschrapt. Waarom over vijfjaar wél?, hadden de onder- Maar ja, zoekers moeten vragen. Hat rnakp Nederlanders eten ge- UfllM ,e,,ac middeld veertig kilo vlees biefstukje per jaar, en we weten al iS Wel jaren dat die enorme hoe veelheid vlees niet goed Ontzettend is voor het milieu, dieren- lolrltor welzijn en onze eigen ge zondheid. Maar ja, dat malse biefstukje is wel ontzettend lekker. Het probleem is: dat is het over vijfjaar nog steeds. Waarom zouden wij kaaskoppen dan wel bereid zijn ons felbegeerde stukje vlees terzijde te schuiven? Ik bedoel: twee stukjes vlees. boek Je bent wat je doet van hoogleraar sociale psychologie Roos Vonk op hun verlanglijstje voor kerst zetten. Dan begrijpen ze dat ze hun eigen resultaten met een flinke korrel zout moeten nemen. Vonk beschrijft hoe las tig het voor ons mensen is om ons gedrag te veranderen. Uitstelgedrag is daarbij een van de belangrijkste valkuilen. Later ga ik meer sporten, later ga ik lijnen, later ga ik stoppen met roken. En de nieuwste trend is dus: later ga ik minder vlees eten. Een goed voornemen voor 2022. Het lijkt me ook verstandig dat de onderzoe kers zelf hun vleesconsumptie wat omlaag schroeven. Even terug naar hun rekensom: 3 procent van 40 kilo is t,2 kilo. Volgens de on derzoekers staat dat gelijk aan twee biefstuk ken. Die zijn dus maar liefst 600 gram per stuk. Wellicht dat de onderzoekers gewend zijn ie dere avond een halve koe naar binnen werken, maar ik vind dat een enorm stuk vlees. Een tip van Vonk: maak je goede voornemen concreet. Dus: vanavond, donderdag 7 december 2017, eet ik 'slechts' een halve kilo biefstuk. Dat is toch weer winst. Gemalto Unilever ABNAMRO BAM Vliegen is door de uitstoot erg scha delijk voor het milieu, terwijl vlieg tickets almaar goedkoper worden en we steeds makkelijker een reisje boeken. Gelukkig kan de luchtrei ziger er tegenwoordig voor kiezen om het vliegticket te compenseren, door (nieuwe) bomen te laten plan ten. Schrijfster Babette Porcelijn re lativeert het belang van de com pensatie: „Het is veel te weinig. We hebben geen tijd meer voor dit symbolische gepruts in de marge." In het groene landschap van Oegstgeest lopen vrouwen en mannen met regenlaarzen door de modderige wei. Organisatie Trees For All plant zo'n 10.000 bomen in dit natuurgebied nabij de snelweg. Voor elk geplant exemplaar wordt er ook eentje in de Filipijnse bodem geplaatst, voor extra uitstootcom- pensatie. Directeur Lena Euwens stapt vastberaden over de drassige Hollandse bodem. „Het bos dat we vandaag planten, heeft over een paar jaar een mooi gesloten blader dak, en wordt dan bewoond door We moeten minder vliegen, en bomen planten moeten we sowieso doen allerlei vogels en insecten." Er zijn veel van dergelijke initia tieven. Wie bijvoorbeeld een vlucht boekt op vliegtickets.nl, krijgt de optie om 'milieubewust' te vliegen. Dat wil zeggen: de klant betaalt een tientje, en draagt aldus twee bomen bij aan het 1-2-Tree- project van Trees For All. Vergelijk baar is GreenSeat, waar passagiers hun vlucht op Barcelona voor ruim 4 euro compenseren. Babette Porcelijn, schrijfster van het boek De verborgen impact is niet onder de indruk van de aanplant bij Oegstgeest. „Er zijn veel van dit soort opties, die een goed gevoel ge ven. Maar het is niet meer dan het afkopen van schuldgevoel. Mensen weten niet beter, en denken dat ze het zo helemaal gecompenseerd hebben. Dat is linke soep." Volgens haar stellen 10.000 bo men maar bitter weinig voor. „Het staat gelijk aan tien zitplaatsen in het vliegtuig naar Bali. Wat er in een dag op Schiphol gebeurt, gaat hier dus qua uitstoot al ontelbare malen overheen." Vluchtvervuiling Porcelijn, die meest vervuilende onderdelen van onze leefstijl rang schikte, zet vliegen 'slechts' op de zesde plaats van haar 'impact- top 10'; na onder meer de auto, spullen (kopen) en vlees. Toch is vliegen een geval apart, zegt ze. „Het is onmogelijk om ineens 1 kilo vlees per dag te gaan eten, maar va ker of verder vliegen is juist hele maal niet moeilijk. Je kunt vegeta riër zijn, weinig spullen kopen, geen auto hebben, maar alsnog erg vervuilend bezig zijn als je een re tourtje Bali boekt. Dat is namelijk in één keer even vervuilend als vier jaar autorijden." Vrijwel elke organisatie die zich Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. donderdag 7 december 2017 Ik stel voor dat de ING-onderzoekers het Reageren? economie@persgroep.nl GO De digitaal be veiliger was de grootste stijger in de AEX-index. Het Amerikaanse investerings fonds Platinum Equity zou inte resse hebben in de margarinetak. m In de AEX was de grootbank de grootste verlie zer. m De bouwer kreeg de rekening voor tegenvallers bij de aanleg van de zeesluis bij IJmui- den. O Groen schaamlap voor vuile vliegreis Gea Bruinsma Oegstgeest —Paul Peeters, lector NHTV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16