SCHOON 15 Vader Michael Kuikens langs scholen om te waarschuwen voor mobiel op de fiets De 13-jarige Tommy-Boy zat 22 au gustus 2015 op de fiets op weg naar Bussum, toen hij op zijn telefoon vast wat liedjes opzocht voor de verjaardag van zijn zus. De jongen werd geschept door een auto en overleed aan zijn verwondingen. Sinds die bewuste dag probeert zijn vader Michael Kuikens ande ren te behoeden voor het gevaar van smartphones in het verkeer. „Mijn zoon is tweeënhalf jaar gele den overleden. Ik ben al die tijd bezig om appen in het verkeer strafbaar te stellen." Naast zijn werk bij Leen Bakker heeft Kuikens in 2016 en 2017 zo'n 15.000 leerlingen op scholen be zocht om die ervan te doordringen dat ze moeten ophouden met het gebruik van de smartphone in het verkeer. „Wat Veilig Verkeer Ne derland per jaar doet, doe ik in mijn eentje." Zo'n 25 uur per week, zegt hij. „Ik maak als vader die zijn zoon verloor toch veel meer indruk dan een juf van 21 die daar wat over vertelt." Ook al vindt hij het mooi nieuws dat de nieuwe minister het zo voortvarend oppakt, het kan de nu 48-jarige vader niet snel ge noeg gaan. „Ik hoor dat minister Van Nieuwenhuizen hier vanaf het begin voor was. Daar ben ik blij om, maar ik heb liever dat er knopen worden doorgehakt." Verlies Uit een brief die de minister van daag naar de Tweede Kamer stuurt, blijkt dat het wetsvoorstel tegen fietsappen op z'n vroegst in 2019 ingaat. „Ondertussen blijven er helaas mensen en kinderen aan overlijden, ook door het gebruik van hun mobiel. Elke dag dat het langer duurt om deze wet in te voeren is er één te veel", vervolgt Kuikens stellig. „Ik wil voorkomen dat de politie nog vaker bij ouders aan moet kloppen om het verlies van een kind te melden." Om tot 'een verantwoorde en robuuste oplossing' te komen wil de minister eerst overleggen met de Raad van State, het adviesor gaan van de regering en de hoog ste bestuursrechter. Omdat haar voorganger in mei 2016 - na een gesprek met Michael Kuikens - ook al aankondigde onderzoek te doen naar een app-verbod op de fiets, valt het hem tegen dat er nu weer voor verder onderzoek wordt gepleit. „Er zijn ruwe schattingen dat er ongeveer één keer per dag een mobiel betrokken is bij onge vallen met kinderen op de fiets. Intussen wordt het gebruik van de smartphone alleen maar meer." Of er dagen zijn waarop hij niet aan zijn overleden zoon denkt? „Ik denk er nog elke dag aan. Als ik de naam Tom hoor, of als ik iemand met mobieltje op de fiets zie. De gedachten aan hem zijn gelukkig niet altijd negatief. Ook als ik Jac kie Chan op tv zie - de kungfuheld van wie mijn zoon fan was - denk ik aan hem. En op zaterdagoch tend, als hij niet opschoot, terwijl hij naar voetbal moest." Of je nu je eigen stoep schoonveegt of met de hele buurt een schoonmaakactie organiseert: iedereen die zich actief inzet voor een schonere omgeving is een Supporter van Schoon. En daar zijn er in Nederland echt ontzettend veel van. Daarom, speciaal op Nationale Vrijwilligersdag: bedankt Nederland! SUPPORTER VAN donderdag 7 december 2017 Boy fataal Appen werd Tommy- Verkeersminister Cora van Nieu- wenhuizen wil met ingang van 2019 een appverbod voor fiet sers. Michael Kuikens pleit er al jaren voor. Hij verloor zijn zoon Tommy-Boy toen die op zijn smartphone keek, terwijl hij aan het fietsen was. Marcia Nieuwenhuis Hilversum Een video-interview met Michael Kuikens staat op de website van deze krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15