12 INTERVIEW CARINGAEMERS Carin Gaemers (59) is gisteren door Opzij verkozen tot de invloedrijkste vrouw van Nederland Samen met columnist Hugo Borst maakt zij zich hard voor betere langdurige zorg voor ouderen. „Het systeem is niet rot, maar ziek." m. Ze is er beduusd van, zegt ze. Zelfs een beetje be schaamd - dat juist zij de eretitel van het maandblad voor vrouwen heeft ver worven. „Het gaat namelijk niet om mij, maar om betere ouderenzorg. Ook wil ik benadrukken dat Hugo Borst net zo'n belangrijke rol heeft gespeeld bij onze missie." Carin Gaemers schreef samen met Borst het pamflet Scherp op Ouderen zorg, een vurig pleidooi voor goede zorg en warme aandacht voor kwets bare ouderen in verpleeghuizen. Het leidde tot verhitte debatten in Den Haag. Voormalig staatssecretaris Martin van Rijn stelde op de valreep van zijn termijn 2 miljard euro struc tureel beschikbaar voor verpleeg huiszorg. En het regende al prijzen. Eerder al ontvingen Borst en Gaemers de Ma- chiavelliprijs voor effectief commu niceren en mocht zij als Nieuws poortrapporteur verslag doen van haar bevindingen op het Binnenhof. „Een neurose is een aandoening die te maken heeft met dwang en wanen. Dat zijn de pijlers waarop het sys teem voor langdurige zorg is geba seerd. Er moet van alles, en daardoor krijgen mensen ten onrechte het idee dat de zorg goed geregeld is. Het heeft iets ziekelijks, hoe krampachtig het systeem heilig is verklaard." „Het systeem is niet rot, maar ziek. Het werkt niet zoals we vinden dat het hoort. Kwetsbare oudere mensen krijgen vaak niet de juiste zorg, geen liefdevolle zorg of belanden in de bu reaucratische molen. En er zijn zo veel regels dat het onmogelijk is om overal aan te voldoen." „Zeg het maar, ik ben er nog niet ach ter. De zak geld die een instelling jaarlijks krijgt voor een verpleeg- huisplek, ligt gemiddeld op 80.000 euro. Daarvan komt misschien de helft op de locatie terecht waar de de menterende oudere verblijft. Waar de rest van dat geld heengaat? Naar managers of it'ers, ik weet het niet. Ik noem de langdurige zorg weieens werkverschaffing voor hoger opgelei den. De top van een instelling rent bij elke verandering gelijk naar een dure consultant voor advies, terwijl ze zelf een staf hebben." Gaemers raakte betrokken bij de langdurige zorg toen haar moeder een jaar of tien geleden vanwege de mentie in een Rotterdams tehuis be landde. „Het bleek een veel aangena mer omgeving dan we hadden ver wacht", schrijft ze in haar rappor tage. Ze werd lid van de centrale cliëntenraad, die adviseert over het beleid van de instelling. Toen bleek dat de top alleen maar bezig was met management, nooit met zorg. Lang zaam maar zeker zag ze 'een ge weldig verplee ghuis verande ren in een zorgfa- briek'. „Het gekke is: ze verkeren bij die in stellingen in de veronderstelling dat ze het goede doen. Zorgbestuurders zijn geen graaiers, hooguit ijdeltui ten. En ze dwalen rond in het sys teem. Natuurlijk zijn er de kleine bu reautjes die frauderen bij de vleet. Dat zijn de echte graaiers, niet die be stuurders." „Toen ik erover ging lezen. En tijdens een bijeenkomst met familie van onze bewoners kwam ik Hugo tegen, zijn moeder woonde daar ook. Hij had net zijn boek Ma uitgebracht en kwam in het hele land zorgmede- werkers en mantelzorgers tegen met schrijnende verhalen." Hugo Borst publiceerde op 7 juli 2016 in deze krant een open brief aan 7 staatssecretaris Martin van Rijn, destijds verantwoordelijk voor ouderenzorg. Borst schreef dat verzorgers kapotgaan aan on derbezetting en administra tieve plichten. Met deze bood schap belandden Borst en Gaemers in Den Haag. Daaruit I kwam Scherp op ouderenzorg voort, met een oproep aan poli- tici. „Ik was in eerste instantie cy nisch over Den Haag. Had het idee dat ze daar totaal niet wisten welk drama zich afspeelde in de verpleeghuizen. Toch troffen we overal open deuren aan. Ook merk ten we tijdens de gesprekken dat er donderdag 7 december 2017 met waar aeld voor Edwin van der Aa De titel van uw verslag als Nieuws poortrapporteur is Zorgneurose. Wat bedoelt u daarmee? Is het systeem voor langdurige zorg rot? De kritiek luidt vaak dat onduidelijk is hoe elke euro wordt besteed. Waar blijft dat geld hangen? ▼Carin Gaemers en Hugo Borst, fotoremko DE WAAL c Dus die topbestuurders gaan de fout in? Wanneer kreeg u het idee dat dit probleem niet alleen bij uw instel ling speelde? Waarom die oproep?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12