m Vrouwen achter #metoo zijn 'Time Person of the Year' EUWS 11 Kamer wil duizenden stoffen uitbannen die niet in het milieu horen hollands nieuwe. 3 De Kamer wil af van niet-afbreekbare stoffen. De chemische industrie mag dan niet meer werken met stoffen als GenX, die zich in het milieu en ons lichaam ophopen. Bedrijven in de chemische indu strie volgden dinsdag met enige verbazing de stemming in de Tweede Kamer. Op tafel lag een motie, opgesteld door GroenLinks- Kamerlid Suzanne Kröger, met een pittige boodschap aan het kabinet: ga met de industrie in gesprek om alle niet-afbreekbare stoffen zo snel mogelijk uit te bannen. Het zou een besluit met grote ge volgen zijn: de chemische sector werkt met duizenden stoffen die persistent zijn, oftewel niet af breekbaar. Ze worden gebruikt bij het maken van ontelbare producten die een rol in ons leven spelen, en er worden miljarden euro's mee ver diend. Maar de motie van voorma lig Greenpeace-activist Kröger kreeg ruime steun: bijna alle frac ties in de Kamer zetten hun hand- vjimm Chemours tekening, ook regeringspartijen D66 en CDA. En dat was nodig ook, vindt Krö ger. „Keer op keer is er gedonder met stoffen die niet thuishoren in ons milieu, water en lijf. Dat zien we al bij de problemen rond de Dordtse fabriek Chemours. De staatssecretaris moet nu in gesprek gaan met de industrie over hoe we deze stoffen helemaal kunnen uit- faseren." Dat zien de chemische bedrijven anders. „Wat denk je dat er gebeurt als je in één keer duizenden van deze stoffen verbiedt?", zegt Rode- rik Potjer van de branchevereniging van chemische bedrijven (VNCI). „Die stoffen worden voor immens veel producten gebruikt. Die zou den ineens verdwijnen, of veel duurder worden. Bovendien moet je zoiets helemaal niet in Neder lands verband willen regelen, dat moet je Europees doen. Anders be nadeel je Nederlandse bedrijven." Toxicoloog Jacob de Boer had die reactie wel verwacht. De hoogleraar milieuchemie aan de Vrije Univer siteit is blij met het signaal van de Die stoffen worden in immens veel producten gebruikt. Die worden duurder Kamer. „Eindelijk gebeurt er iets", zegt De Boer. „Ik weet zeker dat we over twintig jaar zeggen: mijn he mel, dat we vroeger vergunningen gaven voor die stoffen! Het gaat om stoffen waarvan we niet precies we ten wat ze met onze gezondheid doen, maar wel dat ze schadelijk zijn en niet in het milieu en ons lijf horen." Het onderwerp is op de politieke agenda gekomen door ophef rond de stof GenX. Die gebruikt che misch bedrijf Chemours in Dor drecht bij het maken van Teflon. Het bedrijf mag de (mogelijk kan kerverwekkende) stof in gelimi teerde hoeveelheden lozen,waar door het uiteindelijk ook in het drinkwater van miljoenen Neder landers terecht is gekomen. Volgens De Boer moet de indu strie op zoek naar alternatieven die net zo geschikt zijn maar wél af breekbaar zijn. „Dat kost geld, en daardoor zullen producten met bij voorbeeld Teflon misschien wat duurder worden. Dat is dan maar zo. De industrie zal het proces pro beren te vertragen. Ik zou zeggen: ga op zoek naar alternatieven." Staatssecretaris Stientje van Veldhoven (Waterstaat) zegt in overleg te willen met de chemische sector. Een algeheel verbod op per sistente stoffen zal er op korte ter mijn niet komen. Maar: „Deze stof fen zijn zorgwekkend. Dus we moeten aan de uitfasering werken", aldus de staatssecretaris. sniépwe.nl Let op! Geld lenen kost geld Het beroemde tijdschrift kiest ieder jaar een persoon uit die het verschil maakte in de media. Dat was vorig jaar Donald Trump, toen hij de presidentsverkiezin gen van Amerika won. Dit jaar zijn het wat Time Magazine de 'stilteverbrekers' noemt de vrou wen die misbruik binnen hun werk of omgeving aan de kaak stelden. Volgens het blad draait het bij #metoo om de snelst groeiende sociale beweging sinds jaren. Het begon met een individuele actie die uitgroeide tot een beweging waarbij honderden vrouwen en enkele mannen zich met hun persoonlijke ervaringen hebben aangesloten, verklaarde hoofdre dacteur Edward Felsenthal van Time in het NBC-programma To day. Niet alleen beroemde vrou wen als Selma Blair, Alyssa Milano en Rose McGowan - allen mis bruikt of seksueel geïntimideerd door Hollywood producer Harvey Weinstein - worden door het blad gelauwerd. Aan het woord komen ook de zes medewerkers van een prominent hotel in New York die samen een rechtszaak aanspanden omdat ze allen waren aangerand door een hogere medewerker. De openbaringen zorgden voor een stormvloed van nieuws, in kranten en op televisie maar ook op sociale media. De vrouwen en ook mannen deden dit onder meer door de hashtag #metoo te gebruiken op sociale media. Dit spoorde miljoe nen anderen aan om ook naar bui ten te stappen met hun negatieve ervaringen. Formele aanklacht Gisteren werd bekend dat zes vrou wen gezamenlijk een formele aan klacht hebben ingediend tegen Weinstein en zijn vroegere bedrijf. Voor zover bekend is dit de eerste officiële, juridische aanklacht. Daarin spreken de vrouwen onder meer over het toebrengen van li chamelijk letsel en het creëren van een dwangsituatie. donderdag 7 december 2017 PC Het einde van GenX in zicht? Ingrid de Groot Peter Groenendijk Den Haag m h i liiiiüi! Chemours mag GenX lozen, dat in het drinkwater terecht is gekomen, foto ilse van driel Roderik Potjer, chemiebranche MB/MIN/SMS 24 maanden Standaard 4G nu tijdelijk zonder aansluitkosten Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP €240 0 240 €10 24 mnd 0% vast Deze tabel bevat een voorbeeld van een toestellening en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. De toestellening is een aflopend goederenkrediet aangeboden door Vodafone Financial Services B.V. Vraag onze klantenservice naar de kredietvoorwaarden en het standaardinformatieblad. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over de toestellening. Je dient zelf te bepalen of de toestellening aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Deze actie is geldig tot en met 31 december 2017. Actrice Ashley Judd, zange res Taylor Swift en andere vrouwen die openlijk ver klaarden te zijn aangerand of verkracht, zijn door Time Magazine tot 'Person of the Year 2017' uitgeroepen. Renske Baars New York/Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11