M 'Laten we zwemmen leuk maken' 'Ik dacht dat ik op water kon lopen' 8 BP De zenuwen, het maffe gevoel van met kleren aan het water in: wie herinnert zich het afzwemmen niet? Morgen krijgt een kind het vijftien miljoenste zwemdiploma. - Water genoeg in Nederland, al duizenden ja ren. Maar aan het einde van de t9e eeuw kwamen er ook echte zwembaden en dus ook een Nederlandse Zwem Bond. Vijfjaar na de oprichting, in 1892, gaf die organisatie voor het eerst een zwemdiploma uit; 125 jaar geleden dus. Pieter van Vollenhoven reikt morgen in Nieuwegein het vijf tien miljoenste zwemdiploma uit. Het is zo'n moment uit het begin van het leven dat je nooit meer vergeet. De zenuwen, de kleren die vastplakken aan je bibberende lijf, de trotse familie, de beloofde pannenkoek die je al bijna kunt ruiken. Anders dan in 1892 moeten de kinderen die nu afzwemmen door een gat zwemmen. Bijna fi losofisch noemt olympische zwemkampioen Pieter van den Hoogenband dat het 'eerste point of no return dat je in je le ven tegenkomt'. Deze krant vraagt hem, Erica Terpstra, Van Vollenhoven en de moeder van Lynn Kannegieter (die net is af gezwommen) hun gevoelens bij het zwemdiploma. Maar: het diploma dat Van Vollenhoven uitreikt, is niet de vijftien miljoenste sinds 1892. Tot 1984 was het een ratjetoe aan diploma's en certificaten. In dat jaar reikte prins Bernhard, Van Vollenhovens schoonvader, het eerste diploma uit aan de Suzanne Matser(toen 6). woensdag 6 december 2017 Jeroen Schmale Nieuwegein Pieter van den Hoogenband (39, voormalig zwemmer, drie voudig olym pisch kampioen) 11\ A ijn eer ste di ploma is in mijn leven ook het belangrijkste gebleken. Ik zwom af in het Maastrichtse zwembad Dous- berg. Toen ik 4 was, haalde ik mijn A en B al en ik ben doorge gaan tot het D-di- ploma. Dat was paars. In die tijd spelde je al je di ploma's nog op je zwembroekje. Na mijn vierde keer afzwemmen paste er echt niets meer bij. Wat me ook nog bijstaat is de trots die je voelt bij je familieleden. En dat gat waar je doorheen moet. De eerste keer dat je een point of no return op je pad tegen komt, dat is een enorme confron tatie. Er zullen er nog wel een paar volgen, maar dat weet je dan nog niet. Ik heb vier kinderen en die verzuchtten na het behalen van hun zwemdiplo ma's: nu kunnen we eindelijk aan echte, leuke sport doen. Twee zitten op voetbal, de anderen op hockey. Dat deed me natuurlijk wel verdriet. Mis schien kunnen we het uitreiken van het vijftien miljoenste di ploma aangrijpen om het hele feno meen een impuls te geven. Laten we zwemmen weer leuk maken voor kinderen, met spelelemen ten zorgen dat het plezier terug keert. Het is erg jammer dat zo weinig kinderen doorgaan met zwemmen als ze niet meer verdrin ken. Zwemmen is veel meer dan dat." Erica Terpstra (74, voormalig top- zwemster, politicus en sportbestuurder) k heb geen enkel zwemdiploma. Ik heb in mijn jeugd in Indonesië leren zwemmen, maar daar werden geen di ploma's vergeven. Zwemles was wel hard nodig, want op de boot naar Indo nesië ben ik bijna verdronken. Ik was 4, 5 jaar en dacht dat ik op water kon lopen. In het zwembad ging ik kopje onder en moest ik worden gered. Och, ik herinner me het zwemmen in Indone sië goed. Iedere dag, heerlijk. Toen we terugkeerden naar Den Haag was ik een tenger, iel meisje. De huisarts zei tegen m'n ouders: 'Laat haar gaan zwemmen, daar wordt ze steviger van'. Nou, dat klopt hoor. Toen bleek dat ik talent had en ben ik er verder mee gegaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8