IÉ 14 ZE Veelbelovend onderzoek op de Technische Universiteit Eindhoven naar toepassingen van plasma in landbouw en veeteelt. zv Jezoektnaar oplossingen door het toepassen van moderne technieken Minder vergevorderd, maar niet minder interessant is het onderzoek naar toepassingen van plasma's in de veeteelt. De desinfecterende eigen schappen kunnen ook gebruikt wor den voor ontsmetting van stallen en luchtreiniging. Hoe belangrijk inno vatie op dat gebied kan zijn, kwam onlangs nadrukkelijk aan het licht bij de Fipronil-affaire. De gifstof werd il legaal gebruikt voor het desinfecte ren van stallen. Uiteindelijk werden 180 pluimveebedrijven stilgelegd. Plasma kennen we nu nog vooral van de hightech-industrie, denk aan tv-schermen en de productie van mi crochips. En we weten dat het op vele manieren wordt toegepast in de ge zondheidszorg. De meest simpele beschrijving van plasma is: een gas waar stroom doorheen loopt. Noem het mini-bliksems, of elektrisch vuur. Als je plasma in aanraking brengt met water, zo heeft onderzoek nu aangetoond, worden zuurstof en stikstof uit de lucht omgezet in reac- tieve verbindingen in water, die een sterk desinfecterende werking heb ben. Ook wordt nitraat gevormd, een belangrijk bestanddeel van kunst mest. Eerdere tests maakten duidelijk dat een plantje dat plasma-geacti veerd water krijgt toegediend beter groeit en sterker wordt dan een plantje dat kraanwater krijgt. De toepassingen in de landbouw laten zich raden. Nu worden bij de teelt van gewassen veel pesticiden en chemicaliën gebruikt. „Het mooie van plasma-behandeld water is dat het maar kort desinfecterend is", ver tellen de TU/e-onderzoekers Ana So- bota, Jan van Dijk, Tom Huiskamp en Wilfred Hoeben. „Je geeft het aan de gewassen, het doet zijn desinfecte rende werk en daarna blijft het achter als water met nitraat, kunstmest dus." Het is een volledig groene tech niek. Sobota: „Je hebt alleen elektrici teit en lucht nodig." Na een eerste publicatie in het agrarisch vakblad Nieuwe Oogst kreeg de TU/e tientallen aanbiedin gen van boeren om op hun bedrijven met plasma te komen testen. Maar enthousiasme betekent nog niet dat de technologie al snel uitgerold kan worden. Die weg is nog lang. Jan van Dijk: „We willen eerst nog beter be grijpen hoe het werkt en vaststellen dat er geen schadelijke neveneffecten zijn." Wilfred Hoeben: „Daarnaast werken we aan de mogelijkheden voor opschaling, in combinatie met duurzaamheid en het betaalbaar houden van de technologie. Het is bewezen dat het in de basis werkt. Maar opschaling is een ander, com plex proces." Fijnstof De onderzoekers weten dat hun on derzoek naadloos aansluit bij de bela den discussies over de intensieve veehouderij. Steeds meer onderzoe ken duiden de gevaren van blootstel ling aan ammoniak en fijnstof. „Die risico's wil je niet accepteren", zegt Van Dijk. „Je zoekt naar oplossingen door het toepassen van moderne technieken. Goede luchtreiniging, goede ontsmetting. Als plasma daar aan kan bijdragen, is dat het onder zoeken waard." Belangrijke vraag, zegt Van Dijk, is wie de regie gaat nemen in de ver dere ontwikkeling. „Wij kunnen het niet alleen, een enkele boer kan het niet alleen. Kennisinstituten, eindge bruikers en overheid moeten de han den ineen slaan om stappen te zet ten. Dan gaat het niet alleen om geld, maar ook om het uitwisselen van kennis. Dit is een maatschappelijk probleem, dus zouden we het samen moeten oppakken." Overbemesting, het Fipronil-schandaal, ge zondheidsrisico's rondom boerderijen; het debat over de scha delijke gevolgen van landbouw en veeteelt is beladen. Ondertussen wordt in de relatieve luwte van de Technische Universiteit in Eindho ven (TUe) onderzoek gedaan. Dat draait om milieuvriendelijk 'super- kunstmest', en verbeterde luchtreini ging en stalontsmetting door het ge bruik van plasma's. De resultaten zijn 'bijzonder veelbelovend'. woensdag 6 december 2017 Plasma: heilzaam voor —Jan van Dijk, onderzoeker Onderzoekers Wil fred Hoeben, Tom Huiskamp, Jan van Dijk en Ana Sobota bij de bliksemgenerator in het hoogspannings laboratorium van de TU/e. FOTO'S RENÉ MANDERS Frank van den Heuvel Eindhoven Een plasmavlam, die kan worden omschreven als elektrisch vuur, of mini-bliksems.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 83