Ift PvdA: nieuwe EU-voorzitter Bulgarije is corrupt 7 Hoedenzaak Nelly in Alblasser- dam is al 85 jaar 'n begrip. De klanten komen van Urk tot Zeeland. „We moeten het heb ben van de kerk, niet van de kou." Hoeveel hoeden ze per jaar verkoopt? Ellen Buitenlaar - de Korte (44) zou het niet we ten. „En ik wil het niet weten ook, daar zou ik alleen maar zenuwachtig van worden", zegt de Alblasserdamse. Haar hoedenzaak, die ze overnam van haar oma en moeder, viert dit jaar haar 85ste verjaardag. De winkel is na al die jaren nog steeds succesvol. Waar ze de ene na de andere hoedenzaak met de jaren uit het straatbeeld zag verdwijnen, bleef Nelly altijd bestaan. Wat in 1932 begon met Aplonia 'Plo' Houweling-Boon, werd over gedragen aan dochter Nelly en sinds 2005 is Ellen het gezicht van de zaak. Een hoedenzaak in het degelijke Alblasserdam. Op de planken ligt een modieuze collectie. Weinig mensen verwachten dat, weet de eigenaresse. „Mensen denken al snel dat het iets stoffigs is, iets stijfs." Toevallig Van impulsaankopen of mensen die toevallig langslopen, moet ze het dan ook niet hebben. Mensen komen al jaren gericht naar de zaak. En 95 procent van de klanten loopt naar buiten met een hoofddeksel, hebben, weet Ellen te voorzien van een passend exemplaar. „Klanten komen hier binnen met een nieuw pakje voor kerst, of we daar een passende hoed bij hebben. Hele outfits nemen ze mee, ze kleden zich hier om. Prachtig toch?" Het kan binnen vijf minuten gebeurd zijn, maar het personeel trekt er ook gerust een uur voor uit om de juiste hoed te vinden. Generaties Mensen die in hun kindertijd al over de vloer kwamen bij Plo en Nelly, nemen nu hun eigen klein kinderen mee. Hele generaties ko men er al jaren. Klanten van haar moeder, die nog weten dat Ellen Als mensen stoppen met op zondag een hoedte dragen, dan kunnen we de maandag daarop sluiten als baby in de box lag, achter in de zaak. Inmiddels is die kamer om gebouwd tot extra winkelruimte en liggen er honderden petten voor mannen opgestapeld. De onderneemster zegt naar alle eerlijkheid nog nooit te hebben ge teld hoeveel hoofddeksels er over de toonbank gaan. Geen keiharde targets voor de Al blasserdamse winkelierster en haar team. „Tuurlijk, ik vind het ook leu ker als ik een hoed van 250 euro ver koop in plaats van eentje van 100 euro, maar daar gaat het me echt niet om." Over de toekomst en opvolging hoeft ze zich weinig zorgen te ma ken, zo lijkt het. Haar 9-jarige dochter Marjolein heeft nu al haar zinnen gezet op de hoedenzaak. „Maar ik weet ook, als mensen stoppen met op zondag een hoed te dragen, kunnen wij de maandag daarop sluiten." durft ze stellig te beweren. Dat zit hem deels in de flinke collectie - 'ik denk dat we hier wel duizend hoofddeksels hebben lig gen' - maar vooral in de kennis van het personeel en het enthousi asme waarmee ze de hoeden, mut sen en petten aan de man brengen. Zelfs de mensen die het hardst roepen geen 'hoedenhoofd' te Dat staat in een zwartboek met honderden klachten dat PvdA-Eu- roparlementariër Kati Piri en haar Vlaamse partijgenote Kathleen Van Brempt aan de Bulgaarse ambassa deur overhandigen. De twee parle mentariërs vinden het schandalig dat Bulgarije de afgelopen tien jaar miljoenen uit Brussel incasseerde voor corruptiebestrijding, maar dat smeergeld en steekpenningen er nog steeds aan de orde van de dag zijn. De Bulgaarse ambassadeur bij de EU, door deze krant geconfronteerd met de klachten, wil pas reageren na overhandiging van het zwart boek. Het ministerie van Binnen landse Zaken ontkent dat er proble men zijn en zegt dat Bulgarije een zerotolerancebeleid hanteert in zake corruptie. t Wie 5 euro in de pas stopt, is snel de grens over. Boetes worden cash afgehandeld Slachtoffers van de corruptie zijn vooral Turken of mensen van Turkse origine uit Nederland, Bel gië en Duitsland die 's zomers op familiebezoek gaan. Met een briefje van vijf zijn ze in twee minuten de grens over. Doen ze geen briefje van vijf in hun pas, dan gaan de douanebeambten net zolang met hun mobieltje spelen tot het geld er wel is. De corruptie beperkt zich niet tot de grenspassage, aldus het zwart boek. Verzekeringspapieren die zo genaamd niet deugden, waren met 20 euro erbij ineens wel in orde. Kopers van wegenvignetten in euro's moeten er rekening mee houden dat ze geen wisselgeld krij gen, of in het beste geval in Bul gaarse lev. De politie pikt vrolijk haar graantje mee. Boetes voor al dan niet begane verkeersovertre dingen worden zonder bonnetje af gerekend. De hoogte ervan is on derhandelbaar. Intussen zit de Bul gaarse regering wel in haar maag met de negatieve publiciteit aan de vooravond van haar EU-voorzitter- schap. In een brief aan de twee Eu roparlementsleden blaast Binnen landse Zaken hoog van de toren. Ze moeten maar met bewijs komen. En in elk van de negen gevallen waarin sinds juni van dit jaar 'ver geten' geld was aangetroffen in pas poorten, is dat meteen teruggege ven aan de paspoorthouder, aldus het ministerie, dat ook na onder zoek formeel elke onregelmatig heid ontkent. Europarlementariërs Piri en Van Brempt willen het Bulgaarse EU- voorzitterschap benutten om er voor eens en altijd mee af te reke nen. woensdag 6 december 2017 Een hoed voor in de kerk Ilse van Driel Alblasserdam -Ellen Buitenlaar Ellen Buitenlaar: „Ik denk dat we hier wel duizend hoofddek sels hebben liggen." In Bulgarije, dat per 1 januari voor zes maanden Europees voorzitter wordt, tiert de corrup tie welig. Wie aan de grens geen briefje van vijf in zijn paspoort stopt, mag rekenen op uren lange controles. Frans Boogaard Brussel Wie betaalt, is eerder de grens over dan wie de douanier niets geeft, foto Hollandse hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7