'Ik brei en boet netten zoals mijn grootvader deed' 'Een paeremes hoort onlosmakelijk bij Zeeland' Gestrande potvis bij Domburg had al dagen niet gegeten <r keiler 3 Pij Kijk voor het laatste nieuws ook op pzc.nl DOMBURG Willem Vreeke (73) uit Domburg leerde als 5-jarig jongetje van zijn grootvader hoe hij netten moest breien voor de strandvisserij. Nu is hij nog de enige strandvisser in Zeeland die de zeefuiken handmatig breit. „Al vind ik het prachtig dat mijn kleinkinderen het ook kunnen. Dit ambacht mag nooit ver loren gaan." „Vroeger had den ze het geld niet om kapotte netten te ver vangen door nieuwe", vertelt Vreeke. „Dus moesten ze die .Maar je kunt ze pas weet hoe te breien. Ik dat volledig met de hand; met een maatlat je meet ik de maas wijdte. Hoe groot het net moet worden, staat op de tekening van mijn grootvader. Nog steeds doe ik het zoals hij het deed. Al maak ik de netten niet meer van katoen, maar van perion (een nylonsoort). Deze netten zet je op het strand, tussen een paalhoofd en een an dere paal die je in de zeebodem slaat. Zo kun je vissen op tong, schol en zeebaars. Paling komt er niet in. Er zijn nog een stuk of twintig vissers die op deze manier vissen." Kennis „Ik vind het belangrijk dat het breien en boeten van netten be houden blijft. Niet voor niets heb ik een boek geschreven waarin staat hoe je het moet doen, inclu sief de tekening van mijn grootva der. Het is belangrijk die kennis over te dragen. Daarom ook geef ik nog wel eens demonstraties." MIDDELBURG Het maken van paeremessen leerde Janneke Ja cobs le Due van haar vader. Nu vervaardigt de Middelburgse er een stuk of vier per jaar, volledig met de hand. Wie er één bestelt, moet er een klein jaartje op wach ten. „Het paeremes is onlosmakelijk verbonden met Zeeland en met het boerenleven. Het werd gedra gen op de zijnaad van de boeren- broek en was een gebruiksvoor werp op het land. Boeren haalden er bijvoorbeeld het loof van de bieten mee af, het blubber van de klompen of doorsneden er de be lijning van de paarden voor de ploeg mee als ze in de problemen kwamen." „Het kost veel uur om een Zeeuws paardenmes te maken, maar hoeveel tel ik nooit. Al merk ik dat het sneller gaat naarmate ik er meer maak. Het ambacht zit in mijn genen, het hoort bij mijn Zeeuw zijn. Het is mooi om iets te maken dat voor mensen een diepere betekenis heeft en wat wordt doorgegeven aan kinde ren. Er is nog maar een handvol mensen dat een paeremes kan maken. Om te zorgen dat het am bacht behouden blijft, geef ik ook gastlessen, lezingen en pre sentaties." Het ambacht zit in mijn genen, het hoort bij mijn Zeeuw zijn De maaginhoud van de potvis werd onderzocht in de sectiezaal van de faculteit Diergeneeskunde. Of de potvis ook microplastics heeft binnengekregen, is nog niet bekend. De resultaten van dat on derzoek, worden over een paar da gen verwacht. Dan is ook het on derzoek naar de darminhoud afge- Onderzoek naar microplastics in de maag van de potvis loopt nog rond. In de maag van de potvis werden resten van inktvissen, krabben, een zeeduivel en een ka beljauw gevonden. Alles wijst erop dat de walvis een paar dagen voor de stranding voor het laatst had gegeten en dat het dier dus honger heeft geleden. Op het strand werd al vastgesteld dat de potvis aan de magere kant was. Potvissen kun nen wel 70 jaar oud worden. Het exemplaar dat in Domburg strandde was een jong volwassen mannetje tussen de 15 en 20 jaar oud. De definitieve leeftijd wordt vastgesteld na onderzoek aan de tanden. De 13,5 meter lange potvis werd vrijdag gevonden op het strand nabij standpaviljoen Brooklyn Beach in Domburg. De walvis is ontleed door onderzoe kers van de Universiteit Utrecht en Naturalis. Het skelet is daarna overgebracht naar Naturalis en an dere delen naar de Universiteit Utrecht. „Alles doe ik met de hand. Ik gebruik buxushout, zoals vroeger, en bewerk dat met slaghout, bei tels, gutsjes en handboortjes. Zelfs het zagen gaat niet machi naal." „Ik krijg veel opdrachten met persoonlijke wensen erin verwerkt, gere lateerd aan werk, hobby, namen, jaartal len (vaak van kinderen of bruiloften). Zo wordt het he dendaagse gecombineerd met het traditionele. Mensen kopen een paeremes vooral voor de sier, maar het zijn ook top-keuken- messen." woensdag 6 december 2017 Willem Vreeke is nog de enige strandvisser in Zeeland die zeefuiken handmatig breit, foto's ruben oreel - Janneke Jacobs le Due In de maag van de potvis die vrijdag aanspoelde op het strand bij Domburg zaten geen stukken plastic. Dat conclude ren onderzoekers van de facul teit Diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht en Wa- geningen Marine Research na inspectie van de maaginhoud. Miriam van den Broek Domburg WAAROM EEN KEU V Unieke eigen service V Uitstekende garantie V Eigen montageafdeling V Realistisch foto-ontwerp Alles in één hand! V Uitsluitend topkwaliteit Nederlands fabricaat Persoonlijk advies V Duidelijke informatie V Heldere afspraken V Korte lijnen <EN BIJ SSK KOPEN. Kloosterweg 6 4421 PV Kapelle Industrieterrein KEUKENSTUDIO 'De Smokkelhoek' SSK-KEUKENSTUDIO.NL Tel. 0113 - 33 00 04 kellerkeukens.nl Janneke Jacobs le Due maakt paeremessen. fotos ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 77