Belgen welkom in Terneuzen Partijen sluiten rijen over kosten begraven Sparen Drie Zeeuwse entrees op lijst topcampings ANWB 2 De Kamer wil dat het kabinet komt met een reddingsplan voor oude ambachten. Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland is blij. REDDING OUDE BEROEPEN A Commentaar Goed nieuws uit Zeeuws-Vlaanderen. Terneuzen trekt op met Gent en met een grote groep Oost-Vlaamse gemeenten. Het doel: ruimte maken voor meer werk en voor meer men sen. De Gentse regio verwacht Terneuzen nodig te hebben om te groeien. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen reageert enthou siast. Terecht, want er zijn ongetwijfeld kansen voor zijn gemeente. De liefde tussen Gent en Terneuzen bloeit niet onverwacht op. Met de aanleg van een nieuwe zeesluis en de fusie van het Zeeuwse met het Gentse havenbedrijf is de Kanaalzone al volop in bewe ging. Dat Terneuzen en de Belgische gemeenten die samenwerking met een extra overeenkomst bestendigen, is een logisch gevolg. Wordt Terneuzen een voorstad van Gent? Dat lijkt nogal onwaar schijnlijk. Voor Zeeuws-Vlaanderen zou het mooi zijn als Belgen zich massaal aan de Westerschelde vestigen. Maar de afstand tussen de kernen Gent en Terneuzen is met ruim dertig kilometer wel een beetje te groot om aan een stadsgewest te denken. Bovendien is rondom Gent nog genoeg ruimte voor woningbouw. Toch is het slim om de hele regio, dus over de landsgrens heen, als één geheel te bekijken. Want bij elke uitbreiding van Gentse bedrijvigheid naar het noorden wordt wonen in Zeeuws-Vlaanderen interessan ter. Lonink denkt aan Terneuzen als groeibriljantje. Mooi. Wie had gedacht dat zoiets in het door krimp geplaagde Zeeuws-Vlaanderen zou ontstaan? Het is wel zaak te voorkomen dat Terneuzen een soort Europoort voor Gent wordt. Maar als Lonink en zijn gemeen tebestuur meer economische activiteit weten te combineren met het vergroten van de leefbaarheid, dan zijn de Belgen zeer welkom. Met hun bedrijven, als buren of beide. Bij elke stap van bedrijven naar het noorden wordt wonen in Zeeuws-Vlaanderen interessanter De drie partijen steunen het voor stel van het college van B en W om delen van begraafplaatsen af te sto ten en zo de naar Zeeuwse begrip pen erg hoge tarieven te verlagen. Ze blijven wel zo hoog dat alle be- graafkosten worden gedekt. CDA en TOP/Gemeentebelan- gen hadden elk een wijzigingsplan ingediend om de tarieven verder omlaag te brengen, maar ze trokken die in. Vanwege wetgeving is bij niet-kostendekkende tarieven een extra procedure nodig, aldus het college. De nieuwe prijzen zouden dan pas 1 juli 2018 of 1 januari 2019 in kunnen gaan. TOP/GB en CDA vinden dat te lang duren. SGP, Sociaal Terneuzen en ssTer- neuzen houden vast aan een ver dere verlaging, maar ze tellen Kerken betrekken bij beheer van begraafplaats kan kosten drukken slechts zes van de 31 zetels in Ter neuzen. WD'er George Meij stelde als alternatief voor kerken te be trekken bij het begraafplaatsbeheer. De gemeenteraad beslist 14 decem ber over de tarieven die 1 januari moeten ingaan. ALMANAK Kinderen kunnen hun ouders soms flink voor schut zetten. Dat weten de ouders van de 6-jarige Bram uit Goes nu ook. Bij de su permarkt waar ze altijd bood schappen doen, kan worden ge spaard voor messen, maar ze spa ren niet mee, omdat ze op dat ge bied al voorzien zijn. Bram vindt dat jammer, want hij plakt de ze gels graag op. Toen een caissière onlangs na het afrekenen vroeg of de ouders van Bram zegels wilden, was hij hen voor met antwoorden. „Nee, hoor", klonk het bozig. „Kunnen jullie de vol gende keer alsjeblieft weer iets doen wat we nodig hebben!?" Navimar verkast tijdelijk voor sluis 350 ansichten van Kanaaldorp te zien Wintermarkt in de Polderhoek SCHOONDIJKE Kerstfair in boerenwinkel raar zijnde mole naars, rietdekkers en klompenma kers gebleven? Wie goed zoekt kan ze zeker nog vinden, maar dik gezaaid zijn ze niet. „Toch is het belangrijk om die oude ambach ten te beschermen en te behou den", zegt Jeanine Dekker van Steeds meer instellingen zetten in op behoud Stichting Cultureel Erfgoed Zee land. Oud-Hollandse beroepen mogen niet verdwijnen, vindt een meer derheid van de Tweede Kamer. Die vindt daarom dat het kabinet met een reddingsplan moet komen om ambachten - zoals molenaar, riet snijder en schaapsherder - in stand te houden. Dekker, adviseur volkscultuur bij de SCEZ, juicht het toe en ziet tot haar vreugde dat er meer aandacht is voor oude ambachten. „Het is van cultuurhistorisch belang om het vakmanschap van ambachtslieden te behouden. Het gebruik van (na tuurlijke) materialen en ambachte lijke technieken (minder vervui lend handwerk) kunnen zoveel be tekenen bij het duurzamer maken van de samenleving." Oude ambachten hebben vol gens haar vooral een toekomst als ze verleden en heden met elkaar weten te verbinden. „Misschien een afgezaagd voorbeeld, maar neem een Zeeuws sieraad zoals de Zeeuwse knop. Het motief komt te rug in nieuwe, hedendaagse siera den die wel op een ambachtelijke manier worden gemaakt. Een ander voorbeeld is het Zeeuwse paarden- mes. Het verwerken van heden daagse afbeeldingen in het heft is een mooie manier om traditie en heden te combineren." Dekker is niet alleen blij met de herwaardering van oude ambach ten. Ze ziet ook dat meer instellin gen zoals musea een rol proberen te spelen in het behoud. „Je ziet dat aan alle kanten wordt geprobeerd om de kennis van het verleden te bewaren en over te dragen." Precies 180 campings in Europa mogen zich ANWB Top camping 2018 noemen. Daarvan liggen er 47 in Nederland. Onder de in totaal vijf nieuwkomers zijn dus drie Zeeuwse. ANWB Top camping is het predikaat voor campings die de maximale score van vijf sterren ha len bij de ANWB campinginspec tie. Deze campings behoren tot de beste campings van Europa en blin ken uit in kwaliteit. In totaal staan negen Zeeuwse campings op de lijst van 2018. Sanitair Als enige partij in Nederland voert de ANWB volledig onafhankelijke campinginspecties uit in Europa. Ook dit jaar werden weer tweedui zend campings geïnspecteerd. De inspecteurs beoordelen op sanitair, terrein, zwemmen, recreatie en winkels 8c horeca. Omdat veel kam peerders het sanitair belangrijk vin den, telt dit zwaarder mee in de eindscore. woensdag 6 december 2017 ii Het einde van een jarenlange discussie over de begraaf kosten voor gemeentelijke begraaf plaatsen in Terneuzen is in zicht. De collegepartijen TOP/Ge- meentebelangen, CDA en PvdA hebben de rijen gesloten. Harmen van der Werf Terneuzen - George Meij, VVD-raadslid Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Het in scheepsbenodigd- heden gespecialiseerde Terneuzense bedrijf Na vimar verkast van de Schependijk naar de Goessekade bij de West- sluis. De verhuizing per 1 april is nodig om plek te maken voor de Nieuwe Sluis. Navimar keert over vijf jaar terug aan de Schependijk. „Want voor ons is dat dé ideale plek", aldus Adriaan van Os, één van de eigenaren. Klanten kunnen er zo af meren. SLUISKIL Wie wil weten hoe Sluis kil er vroeger uitzag, kan zijn hart weer ophalen in museum Sluiskil aan de Vogelschorstraat. Een nieuwe expositie is er ge opend met zo'n 350, op A4-formaat afgedrukte ansichtkaarten van het Kanaaldorp. Het vrijwilli- gersmuseum is elke eer ste en derde zaterdag van de maand open van 13.30 tot 17.00 uur; dus zaterdag 16 december is de eerstvolgende keer. ABSDALE Wie zo vlak na Sinter klaas al in kerstsferen wil komen, moet komende zaterdag bij De Polder- hoek aan de Stellestraat tussen Absdale en Hulst zijn. Een grote winter markt met tal van kramen wordt er gehouden in de loods van de boerderij. Aan eten en drinken zal ook geen gebrek zijn, met appeltaart, glühwein, warme chocolademelk en erwtensoep. De markt is van 10.00 tot 16.00 uur. De Groene Polderwinkel aan de Statendijk bij Schoondijke houdt vrij dag en zaterdag kerst- fair. De boerenwinkel verkoopt eigen produc ten en er staat een twin tigtal kramen van bedrij ven en hobbyisten. De fair is vrijdag te bezoe ken tussen 14.00 en 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. 'Ambachten in modern jasje hebben toekomst' Jeffrey Kutterink Vlissingen w Comfortcamping Scheldeoord Baarland, Camping Ginsterveld Burgh-Haamstede en Camping De Pekelinge Oostkapelle zijn door de ANWB toegvoegd aan de lijst met Top campings 2018. Dat is gisteren bekendgemaakt. Luc Oggel Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76