II Samenwerkingspact Gent verwacht de komende tientallen jaren in inwonertal sterkte groeien en wil daar ook Terneuzen bij betrekken. Dat is gisteren vastgelegd. Zeilmeisje Laura schenkt haar boot Guppy aan het goede doel Gent lonkt naar Terneuzen om een deel van de bevolkings- en econo mische groei op te vangen. Jan Lo- nink, burgemeester van Terneu zen, ziet daarin bevestigd wat hij al jaren zegt. „Terneuzen moet zich vooral op Vlaanderen, op Gent en omgeving, richten. Geografisch is dat onze sterkste troef." De ondertekening van het sa menwerkingspact, waarbij Ter neuzen als enige Nederlandse ge meente aan tafel zat met ruim twintig Oost-Vlaamse gemeenten en de provincie Oost-Vlaanderen, is volgens Lonink daarom een logi sche stap. En een bevestiging van wat in de praktijk van alledag al in gang is gezet. Lonink noemt in dat verband de fusie tussen havenbedrijf Zeeland Seaports en de Haven van Gent en de aanleg van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen, maar ook het onder zoek naar betere spoorverbindin gen met zelfs personenvervoer in de hele Kanaalzone en de vernieu- ln de Gentse regio wonen nu 1,5 miljoen mensen, in 2050 zijn dat er100.000 meer wing van wegen, zoals de Tractaat- weg (Terneuzen-Zelzate). „Wij groeien steeds meer naar elkaar toe." De samenwerking past in de uit daging waarvoor de stad Gent zich gesteld ziet. Onder meer dankzij de universiteit en aanverwante ac tiviteiten ziet Gent de bevolking tot 2050 sterk groeien. In de hele Gentse regio wonen nu 1,5 miljoen mensen, in 2050 zijn dat er naar verwachting 100.000 meer. Lo nink: „Je ziet op veel plekken in Europa bevolkingskrimp, maar juist groei in stedelijke regio's." Zeeuws-Vlaanderen, met name Er is nog steeds weinig geld beschikbaar voor de Zeeuwse kunsten, maar gedeputeerde Ben de Reu kijkt hoopvol naar 2018. Het kabinet komt mogelijk met een budget voor cultuur in regio en onder de noemer Grensverleggers komt er zeker extra geld door samenwerking met Limburg, Noord-Brabant en Vlaanderen. Dat zou projecten mogelijk maken als afgelopen zomer in Aardenburg, waar de Vlaamse kunstenaar Jan Fabre exposeerde. Wie weet wordt het een beetje lente zeeland 10 Gerard de Rooij, rekenmeester van het bisdom Terneuzen, is nadrukkelijk in beeld om de verwachte groei van Gent en omgeving mede te faciliteren. Lo nink denkt aan woningbouw, maar ook aan economische activiteiten. Het bedrijventerrein Axelse Vlakte Terneuzen sluit zich aan bij de groei van de Gentse regio is eindelijk aan het vollopen dank zij de vestiging van onder meer het Vlaamse overslagbedrijf Vlaeyna- tie. Hoog op de verlanglijst van Ter neuzen staat de ontwikkeling van een nieuw haven- en bedrijventer rein ten westen van het sluizen- complex, in de richting van Hoek. De aanleg van de Nieuwe Sluis kan daar een flinke stimulans voor be tekenen, als de economie niet weer tegen gaat zitten. Veel Vlamingen weten Zeeuws- Vlaanderen al te vinden. Ze komen af op de relatief lage woningprij zen. Jaarlijks mogen de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten hon derden Vlaamse nieuwkomers be groeten. Lonink voorziet dat het gisteren gesloten samenwerkings pact die ontwikkeling alleen meer zal bevorderen. De samenwerking moet nog ver der worden uitgewerkt. Vlamin gen zijn over het algemeen niet zo van de langetermijnplanning, ze ker niet als het om stedenbouw gaat. Dat is volgens Lonink radicaal aan het veranderen. Met name de stad Gent wil de bevol kings- en economische groei in goede banen leiden, met oog voor de leefbaar heid van de streek. En het mooie is, aldus burgemees ter Lonink, dat Terneuzen mee aan tafel zit. Hij voegt vol optimisme toe: „Terneu zen wordt nog een groeibril- jantje." Bij Tolhoek kan iedereen optimaal trainen It woensdag 6 december 2017 pzc.nl e-mail: bevelanden@pzc.nl ZEELAND 4 Stad Gent lonkt naar Terneuzen Harmen van der Werf Terneuzen ZEELAND12 - Jan Lonink, burgemeester Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66