Va rA 5 BASISONDERWIJS LERARENTEKORT In bijna 1.000 basisschoolklassen zijn afgelopen week problemen ontstaan door afwezige leraren. Dit blijkt uit een peiling van PO in Actie naar aanleiding van het docententekort. We houden ons hart vast als het lerarentekort het grootst is Basisscholen staken dinsdag \m De lerarengroep riep haar achter ban op een week lang alle proble men met afwezige leraren te mel den. Via Facebook stroomden de meldingen binnen. De opbrengst: zeker 78 groepen zijn naar huis ge stuurd, 194 in andere klassen neer gezet, 220 leerkrachten moesten op hun vrije dag invallen en in nog eens honderden andere gevallen stonden stagiaires, directeuren en onderwijsassistenten voor de groep. „We zijn ons wild geschrok ken", reageert Jan van de Ven, een van voormannen van PO in Actie. Thuis De actievoerende leraren bereken den dat tienduizenden kinderen vorige week gedupeerd zijn. Zo'n 2.000 kinderen zaten op een schooldag thuis. Maar bij het verdelen van leerlin gen over andere klassen zijn de les sen ook voor al die andere groepen minder goed. „Vaak gaan ze per vijf naar een andere klas, dus reken maar uit. Een klas van 25 kinderen wordt over 5 groepen van ook ge middeld 25 kinderen verdeeld", al dus Van de Ven. Bovendien zetten basisscholen voor honderden klassen onbe voegde leraren in, zoals onderwijs assistenten en stagiaires. Volgens PO in Actie was vorige week niet uitzonderlijk. Van de Ven: „Een schooljaar telt 40 weken. Ik heb geen reden om aan te nemen dat er deze week of volgende maand min der meldingen zijn." Volgens PO in Actie staat het water bij de basisscholen aan de lippen. „Er zijn nu al zo veel kinderen slachtoffer van de situatie. We hou den ons hart vast voor wat er ge beurt als het lerarentekort het grootst is", zegt Van de Ven. Het ministerie van Onderwijs kwam vorige week met nieuwe voorspel lingen. Niet in 2020, maar in 2022 wordt de piek van het lerarentekort verwacht. „Het lerarentekort is niet in 2022, dat is nu", stelt Van de Ven. Ouderorganisatie Ouders On derwijs noemt het gebrek aan lera ren een probleem dat zo snel moge lijk uit de wereld moet worden ge holpen. „De school staat met de rug tegen de muur als er niet genoeg vervan gers zijn, maar voor ouders is het ook heel vervelend. Dit gaat echt ten koste van het onderwijs van hun kinderen", reageert directeur Peter Hulsen. Zwangerschapsverlof Sectororganisatie PO Raad vindt dat de regering zo snel mogelijk een uitzondering moet krijgen voor de Wet werk en zekerheid. Daardoor telt een dag invallen als één con tract en moeten scholen vervangers sneller in dienst nemen. Omdat ze dat niet kunnen of willen, kunnen ze niet steeds dezelfde invallers voor de klas zetten. Bovendien kie zen vervangers liever voor een lan gere klus, bijvoorbeeld vanwege ACTIES zwangerschapsverlof, dan een dagje ziektevervanging. „Het is zaak hier snel werk van te maken. Nu zijn leerling en leraar de dupe", aldus Rinda den Besten, voorzitter van de PO Raad. De drie linkse oppositiepartijen in de Tweede Kamer schieten de le raren te hulp. PvdA, SP en Groen- Links maken zich hard om 1,4 mil jard euro extra te investeren. Bij het debat over de onderwijsbegroting, dat vandaag begint, stellen de drie partijen voor om 700 miljoen extra in middelbaar onderwijs te steken en 700 miljoen in de basisscholen. Werkdruk Omdat er al 270 miljoen euro is uit getrokken voor een loonsverho ging van basisschoolleraren en 450 miljoen voor het verlagen van de werkdruk, zou PO in Actie daar mee precies het totaalbedrag van 1,4 miljard euro krijgen waar het vanaf het begin om heeft gevraagd. De drie partijen willen de extra investering betalen door een stokje te steken voor de geplande afschaf fing van de dividendbelasting, die ook 1,4 miljard euro zou kosten. De kans dat het onderwijs dat bedrag ook werkelijk krijgt, is klein. PvdA, SP en GroenLinks hebben samen 37 van de 150 zetels in de Tweede Kamer. De coalitie heeft eerder al aangegeven vast te willen houden aan de afschaffing van de dividendbelasting. ILLUSTRATIE NOZZMAN woensdag 6 december 2017 GO j W M V f H W Zieke docent schaadt tienduizenden kinderen Ellen van Gaaien Amsterdam/Overloon —Jan van de Ven, PO in Actie DEN HAAG De staking op basisscholen gaat dinsdag definitief door. De actievoe rende leraren hadden minister van Onderwijs Arie Slob een ultimatum gesteld om gisteren met 680 miljoen euro voor be tere salarissen over de brug te komen. Daar is hij niet op ingegaan. De actievoerende leraren hebben aangegeven door te gaan met de acties tot ze er 1,4 miljard euro bij krij gen. Tot nu toe kunnen ze re kenen op 720 miljoen euro, maar het PO-front hoopt op meer, nu de Tweede Kamer de onderwijsbegroting be spreekt. Minister Slob stelt dat er geen extra geld is. Toch geven de leraren niet op. Na volgende week dinsdag volgt in het nieuwe jaar een kettingactie. Elke maand gaan scholen in een andere regio een dag dicht. Het primair on derwijs wil vooral laten zien dat er een maatschappelijk probleem op de basisscholen bestaat. Er is een groeiend te kort aan leraren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5