'Onze' orka Morgan verwacht een kalfje effeweg.nl 4 Premier hoeft tijdens algemene beschouwingen niet op eieren te lopen VOOR €959 www.effeweg.nl of bel 08810 30 800 VAN £98?,- GELDIG T/M 13-12-2017 In een constellatie waarin de coalitie maar een meerderheid van één zetel tje heeft, loopt een premier automa tisch op eieren. Maar in de afgelopen twee dagen was van voorzichtigheid bar weinig te merken. Routineus draaide Rutte zijn verhaal af: uiter aard met een aardig woord voor ie dere fractievoorzitter, maar zonder een duimbreed toe te geven. En met een open doekje als slotakkoord. „Kijk eens aan, er wordt geklopt op de bankjes", stelde voorzitter van de Eerste Kamer Ankie Broekers na af loop met enige verbazing vast. Toeschietelijkheid bleek ook ner gens voor nodig. Wie dacht dat het kabinet het moeilijk zou krijgen in de Eerste Kamer, kwam bedrogen uit. Fractievoorzitter Roel Kuiper van de Christenunie vervulde bijvoor beeld keurig de rol die van hem wordt verwacht: ja, hij vindt het jam mer dat er geen kinderpardon is ge komen, maar er staat genoeg in het regeerakkoord dat hem dermate be koort dat hij dit kabinet zal steunen. Nog plezieriger voor Rutte werd het toen fractieleider Peter Schalk namens de tweekoppige SGP-fractie zijn waardering uitsprak voor grote delen uit het regeerakkoord. Daar mee weet Rutte twee reservezetels in zijn achterzak, voor het geval een senator uit regeringskringen het in het hoofd haalt dwars te gaan liggen en met één zetel het kabinet in gijze ling neemt. Nota bene een partijgenoot zorgde ervoor dat de premier toch nog even vol aan de bak moest. WD-fractie- voorzitter Annemarie Jorritsma wilde per se horen dat de positie van de Eerste Kamer niet in het geding is nu de Staatscommissie Parlementair Stelsel adviseert over de toekomst van de volksvertegenwoordiging. Punt uit „Onaanvaardbaar", zo beoordeelde Jorritsma een passage in het regeer akkoord, waarin staat dat de positie van de Eerste Kamer betrokken moet worden bij de vraag of wetten in de toekomst aan de Grondwet getoetst kunnen worden. „Die zin moet eruit", eiste de oud-minister op hoge toon. Maar ook dat vertikte Rutte. Dit kabinet is niet van plan de Eerste Kamer op te heffen. Punt uit. Daarmee bleef het idee hangen van een Eerste Kamer die erg bezig is met zichzelf. Dat beeld werd nog eens versterkt toen SP-fractieleider Tiny Kox voorstelde het handelen van Kamer en kabinet bij de tot standkoming van de Nationale Poli tie eens onder de loep te nemen. Die wordt alom als een fiasco be schouwd, terwijl de politiek er heilig van overtuigd was de juiste richting te zijn ingeslagen. Hoe kan dat, wilde Kox weten. Maar met name WD en CDA vinden het 'te vroeg' voor een parlementair onderzoek. Vooralsnog heeft Rutte weinig te duchten van deze senaat. Ook de omstreden afschaffing van de Wet- Hillen lijkt bijvoorbeeld gewoon door te kunnen gaan, nu de coalitie in de Tweede Kamer al op de steun mag rekenen van GroenLinks. De grote test is dan ook pas in 2019, als de Provinciale Statenverkiezingen worden gehouden en er tegelijkertijd een nieuwe Eerste Kamer gekozen wordt, die in mei wordt geïnstal leerd. In de peilingen zijn de vier re geringspartijen hun meerderheid nu al kwijt. Het overwicht dat de coali tie nu nog heeft in beide Kamers, kan dan zomaar verdwenen zijn. In dat opzicht zal Rutte nog anderhalfjaar zijn zegeningen tellen. Morgan (foto) werd na haar red ding de inzet van een jarenlange strijd: terugzetten in zee of in een pretpark onderbrengen. Dat laatste gebeurde, toen nog onder verantwoorde lijkheid van staatsse cretaris Bleker. Mor gan werd overgevlo gen naar Tenerife, on danks verzet van die renactivisten uit binnen- en buitenland. Tal van des kundigen spraken elkaar tegen over de vraag of de ooit ver dwaalde jonge orka in zee zou kunnen overleven. De Raad van State oordeelde in 2014 dat Bleker een juist besluit had genomen: er zou geen realistisch alternatief zijn. Morgan is inmiddels 11 jaar oud. Met enige regelmaat kwa men de afgelopen jaren berichten uit het entertainmentpark dat het niet zo goed ging met haar, doordat de andere orka's haar aanvielen. Het Loro Parque sprak dat zelf altijd tegen. Mede door de documentaire Blackjish is het houden van orka's in dierenpretparken wereldwijd enorm onder druk komen te staan. Blackjish vertelt het verhaal van orka Tilikum, die in Ameri kaanse dolfinaria in totaal drie mensen heeft gedood. Morgan zou nu zwanger zijn. „Loro Parque beschouwt repro ductie als een natuurlijk recht van elk dier dat on der geen enkele om standigheid kan wor den onderdrukt", stelt de directie van het dierenpark in een verklaring op het in ternet. De nog altijd ac tieve Orka Coalitie betwij felt het statement. „Er lopen nog steeds procedures om Morgan te rug in zee te laten zetten", zegt Hester Bartels. „Dit kan bedoeld zijn om een rechter te laten den ken: moeder en kind moet je niet scheiden. En dan heeft ze straks ineens een miskraam." Bartels wijst erop dat Loro Parque al eens eerder vlak voor een rechtszaak meldde dat Morgan doof zou zijn en om die reden nooit zou kun nen overleven in zee. J m AANBIEDING! €30,- KORTING woensdag 6 december 2017 GO Mark Rutte treft makke senaat De regeringspartijen VVD, CDA, D66 en Christenunie houden in de Eerste Kamer de linies gesloten, ook al zijn de senatoren niet ge bonden aan het regeerakkoord. Premier Mark Rutte had bij de al gemene politieke beschouwingen een makkie. Laurens Kok Den Haag A Premier Mark Rutte begroet in de Eerste Kamer D66-fractie- voorzitter Thom de Graaf. Het was de op maat voor een uiter mate ontspannen debat, fotoanp Orka Morgan is zwanger. Dat laat het op Tenerife gevestigde dierenpark Loro Parque weten. De orka werd ruim zeven jaar geleden halfdood aangetroffen in de Waddenzee. Victor Schildkamp Rotterdam/Tenerife Griekenland kent een rijke historie en dat is nog steeds overal terug te zien. Met een luxe cruiseferry vaart u naar het schiereiland Peloponnesos. De oudheid komt tot leven tijdens een bezoek aan Olympia, Epidaurus en My cene en we steken het kanaal van Korinthe over voor een bezoek aan Athene, Delphi en Marathon. De wereldberoemde Meteora kloosters be horen zeker tot één van de hoogtepunten van deze fantastische rondreis. VERTREKDATA EN PRIDZEN VR18 mei€9991- €969,- VR 8juniCS99. €969,- VR 7 september. €9991- €969,- VR 21 september€9991- €959,- INBEGREPEN •J 12 hotelovernachtingen V Bootovertocht Ancona - Patras ■J Bootovertocht Igoumenitsa - Ancona •J IA maal ontbijt en 13 maal diner ■J Rondleiding Olympia RONDLEIDINGEN O.L.V. GIDS Rondleiding Epidaurus en Mycene Rondleiding Marathon en Kaap Sounion Rondleiding Delphi Begeleiding door chauffeur reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 06-12-2017 t/m 13-12-2017. Niet geldig i.c.m. andere acties. Kortingscode EWREISA9 Supervoordelige busreizen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4