lil JL- i Een dolkstoot in haar rug 5 WAARVAN AKTE 'Dit jaar stap ik waarschijnlijk weer over' OD De notaris Rutger Het zijn inderdaad heel veel polis sen van veel verschillende verzeke raars, die ook nog eens op elkaar lij ken. De Consumentenbond ijvert al jaren voor meer overzicht in de polisjungle. Polissen die hetzelfde bieden zouden ook dezelfde naam moeten krijgen. Dat geldt voor een derde van de 57 basisverzekeringen waaruit we in 2018 kunnen kiezen. Om te kijken welke zorgverzeke ring het best bij je past kun je een zorgvergelijker invullen, zoals die van de Consumentenbond. Dit zijn de stappen die je moet doorlopen: Wil je geen risico lopen op bijbeta len als je naar een niet-gecontrac- teerde zorgverlener gaat? Dan kun je het beste kiezen voor een restitu tiepolis. Heb je niet heel veel voor keur voor een zorgverlener dan is een naturapolis ook goed. Ook kan je in de Zorgvergelijker kijken of een bepaalde zorgverlener is ge contracteerd of niet. je? Maak je geen of weinig zorg- kosten uit de basisverzekering en heb je wel wat geld achter de hand, dan kan het verstandig zijn je eigen risico te verhogen. Als je kiest voor het hoog ste eigen risico dan kan de premiekorting oplopen tot 300 euro. gedekt hebben? Sport je veel of heb je een slecht gebit, dan kan een aanvullende verzekering voor fy siotherapie of tandartskosten een goed idee zijn. Of als je een kindje verwacht of je tienerdochter een beugel nodig heeft, dan kan je daar een aanvullende verzekering bij uitzoeken. Kijk vervolgens naar de resulta ten en welke verzekeraars daaruit rollen. Misschien heb je een voor keur voor een verzekeraar of wil je liever niet dat alle communicatie digitaal gaat, dan kan je daar een verzekering op uitkiezen. Let op: ook als je niet wilt over stappen of vergelijken is het altijd goed om even naar je nieuwe aan bod te kijken, want wellicht zijn je vertrouwde zorgverleners niet meer gecontracteerd, is het collec tief opgeheven of is de premie wel heel erg gestegen. Op de site van de Consumentenbond vind je een checklist waarmee je je nieuwe po lisaanbod kunt beoordelen. Helaas niet. De premie is de pre mie en de voorwaar den zijn de voor- waarden. Die worden vooraf door de zorgverzekeraars kenbaar ge maakt. Dat konden ze dit jaar tot uiterlijk 12 november doen. Wel is het bij veel verzekeraars mogelijk om via werkgever, belangenorgani satie of vereniging een collectivi teitskorting te krijgen. Het is inderdaad de verwachting dat de zorgkosten ook de komende jaren blijven stijgen, zo'n 3 tot 4 procent per jaar. In het regeerak koord is bepaald dat het eigen risico 385 euro blijft, dus het geld moet ergens anders vandaan komen. De verwachting van het Centraal Planbureau (CPB) is dan ook dat de jaarpremie doorstijgt naar ruim 1.600 euro in 2021. Dit is circa 300 euro meer dan in 2018. Uiteraard zijn dat slechts ramingen en kan er nog van alles gebeuren. Maar dat de zorgkosten stijgen, staat wel vast. Hoe hard dat gaat en hoe dat be taald gaat worden, is nog niet dui delijk. Want uiteindelijk gaan de zorgverzekeraars over de premie. HéÉ k Een doodgewoon gezin. Man en vrouw, twee jonge kinderen, een eigen huis. Werk, familie, vrienden. Verjaardagen, feestjes, vakanties. Klein geluk dat groot geluk is. Tot het noodlot toeslaat. De man krijgt on verwacht een hersenstambloeding. Hij over leeft de zware attack ternauwernood. De rest van zijn leven zal hij functioneren op het ni veau van een kind van 6. Hij is gebonden aan een rolstoel en heeft 24 uur per dag zorg nodig. Dat is niet zoals dit jonge gezin zich de toe komst had voorgesteld. Maar de echtgenote neemt haar huwelijksgelofte - 'in voor- en te genspoed, tot de dood ons scheidt' - serieus. Met steun van familie en vrienden neemt ze zijn verzorging op zich. Dat valt haar zwaar, maar ze redt het. Ook financieel, dankzij zijn invalidi- teitsuitkering. Geen vetpot, maar het ge zin draait, de kinde ren hebben nog een vader en dat telt. Al leen de bovenwo ning is onhandig, met een zwaar ge handicapte man in een rolstoel. Daarom be sluit de vrouw te verhuizen. Ze vindt een ge schikte benedenwoning. Lekker in de buurt, zodat de kinderen naar hun eigen school kun nen blijven gaan. De uitspraak van de rechter voelt als een motie van wantrouwen Maar het huis verkopen gaat niet zomaar. Het echtpaar is in gemeenschap van goede ren getrouwd en voor de verkoop zijn twee handtekeningen nodig: een van hem en een van haar. Maar omdat hij niet over zijn volle verstandelijke vermogens beschikt, telt zijn handtekening niet. De rechter heeft hem na zijn attack een meerderjarigen-beschermingsbewind opge legd, met zijn echtgenote als bewindvoerder. Zij mag de dagelijkse financiële beslissingen nemen, maar heeft voor grote aankopen toe stemming van de kantonrechter nodig. Een keer per jaar moet ze financiële verantwoor ding afleggen aan de rechtbank. De constructie is bedoeld om misbruik te voorkomen. Ze begrijpt: het is niet anders. En zoals ver wacht keurt de rechter de verkoop goed. Maar wat haar knakt, is de bepaling dat ze het geld uit de verkoop op een geblokkeerde rekening moet storten en alleen mag gebruiken voor aankoop van een nieuwe woning. Met andere woorden: zij kan niet zomaar beschikken over het geld, dat net zo goed van haar is. De rechterlijke uitspraak voelt als een dolk stoot in haar rug, een motie van wantrouwen. Zij, die dag en nacht liefdevol voor haar inva lide man zorgt! Hoe onrechtvaardig het ook voelt, ze heeft geen keus en gaat akkoord. De pijn blijft. Als ze mij haar verhaal vertelt bij het tekenen van de transportakte, springen de tra nen van verontwaardiging haar weer in de ogen. Soms is de wet onaardig voor de ver keerde mensen. —Johan Nebbeling woensdag 6 december 2017 GO Rutger de Quay (22) uit Tilburg stapte vorig jaar al eens over. „Dat ver wacht ik dit jaar weer te doen, maar daar moet ik nog een avondje voor gaan zitten." In 2016 betaalde hij 137 euro per maand bij VGZ; bij FBTO daalde dat voor dit jaar naar 126 euro, toch ruim een tientje per maand minder voor de zelfde dekking. „Ik geloof dat er qua in houd van het pakket wei nig verandert, het aanbod van verzekeraars ver schilt in mijn ogen ook nauwelijks van elkaar. Ik ben jong en gezond en maak überhaupt nooit ge bruik van m'n ver zekering, maar vind het zeker de moeite om elk jaar te ver gelijken. Ik ben zzp'er en er schijnt nu bijvoorbeeld ook een aanbod te zijn met korting voor zelfstandi gen. Dus dat ga ik even uitpluizen. Komend jaar vertrek ik bovendien voor een stage naar New York, dus ik moet zeker de buitenlanddekking bij de uiteindelijke polis goed checken. Want ziekenhuisrekeningen zijn in de VS geen grapjes." Het lijkt appels met peren vergelijken, als je al die polissen en aanvullingen naast elkaar legt. Hoe pak je dat aan? 1. Welke basisverzekering wil je? 2. Hoe hoog eigen risico wil 1 Valt er ook I ™Tte onder handelen over een offerte? 3. Welke zorg wil je tl Wat is de verwachting i voor de komende jaren? Worden onze zorgkos- ten steeds hoger? De Consumentenbond biedt uit gebreide informatie over alle aspecten van de zorgverzekering die in dit artikel zijn besproken op de eigen website: consumenten bond.nl/zorgverzekering. Een waargebeurd voorval uit een notarispraktijk a Bovenstaand verhaal is echt gebeurd. Vanwege beroepsgeheim zijn de namen van de betrokkenen niet vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49