8 4 'Toch maar eens goed voor gaan zitten' 'Geen reden om nu weer over te stappen' Femke Margot en Maarten Dat wisselt per persoon. Wil je niet tegen onverwachte kosten aanlo pen, dan kan een aanvullende ver zekering alleen daarom al zinvol zijn. Maar in principe zit de duurste en belangrijkste medisch noodzake lijke zorg in het verplichte basispak ket. Alle klanten van een verzeke raar betalen daarvoor dezelfde pre mie. En er geldt een acceptatie plicht: verzekeraars mogen nie mand als klant voor de basisverze kering weigeren. Voor de aanvullende verzekering mogen ze dat wel doen. Soms word je niet geaccepteerd. Bijvoorbeeld voor een tandartsverzekering, om dat de verzekeraar gezien de staat van een gebit hoge kosten voorziet. Of moet je als je ouder bent meer betalen omdat de verzekeraar je als hoger risico inschat. Voor een bril is een aanvullende verzekering niet zinvol, omdat je meer premie betaalt dan je aan ver goeding krijgt. Voor zorgkosten in het buitenland ben je vaak goedko per uit met een reisverzekering. Maar heb je verschillende zorgwen- sen, zoals fysiotherapie of alterna tieve geneeswijzen én een bril, dan kan het zeker lonen om een aanvul lende verzekering af te sluiten. Daarvoor geldt hetzelfde als voor de aanvullende verzekering. Hoeveel zekerheid wil je en welke zorg ver wacht je volgend jaar? Tip: vraag het eind van het jaar de tandarts als je toch op controle gaat. Voor alleen controle en misschien een gebitsrei niging of klein gaatje, raden wij een aanvullende tandartsverzekering niet aan. De premie weegt dan niet op tegen de vergoeding die je zou krijgen. Moet er meer gebeuren, dan kan een aanvullende tandartsverzeke ring wel verstandig zijn. Vraag bij voorbeeld een offerte aan je tandarts - boven de 250 euro is hij dat zelfs verplicht - en kijk welke verzeke ring daarbij past. En vergeet ook eventuele orthodontiekosten voor je kind niet. Dat is één van de wei nige kostenposten voor kinderen die niet in het basispakket zitten. Voor een uitgebreide aanvullende verzekering is vaak een verklaring van de tandarts nodig. Ook hante ren veel verzekeraars een wachttijd. Dan moet je bijvoorbeeld een jaar wachten voordat je kosten als een kroon, brug of beugel mag declare ren. Dit om te voorkomen dat men sen slechts voor één jaar een verze kering afsluiten om van de hoge vergoedingen te profiteren. De meeste wel, maar een en kele verze keraar heeft de premie verlaagd of gelijk gehou den. Ook kan het aanvullende pakket zijn uitgekleed, bijvoorbeeld door de dekking van fysiotherapie naar beneden bij te stellen. In de meeste gevallen niet. Alleen als alle gezinsleden dezelfde wen sen voor de zorgverzekering hebben kan dat handig zijn. Dan krijgt er maar één iemand post en mail. Zijn er heel andere wensen, dan is het verstandig om voor iedereen op ba sis van de eigen dekkingswensen een verzekering af te sluiten. Kinderen kunnen het best wor den meeverzekerd met de ouder met het meest uitgebreide pakket. Kinderen tot 18 jaar zijn meestal gratis meeverzekerd en hebben daar dan ook automatisch recht op. Ze hebben geen eigen risico en betalen geen premie. Voor sommige aanvul lende verzekeringen kan dat in een enkel geval wel het geval zijn, bij voorbeeld bij Menzis en ONVZ. Als het inkomen en eventueel eigen vermogen niet al te hoog is. De maximale zorgtoeslag voor alleen- Polissen die hetzelfde bieden, moeten ook dezelfde naam krijgen staanden bedraagt in 2018 €1.128 (€94 per maand). Voor meerper- soonshuishoudens geldt een maxi male zorgtoeslag van €2.112 (€176 per maand). Meer informatie hier over vind je op de website van de Consumentenbond en de Belas tingdienst. In Nederland zijn er twee soorten eigen bijdrages voor de zorg: de in komensafhankelijke bijdrage voor de Zorgverzekeringswet en die voor de Wet langdurige zorg. Deze bij dragen worden door jou of voor jou (door de werkgever) afgedragen aan de Belastingdienst en zijn onderdeel van het sociale zekerheidsstelsel. De bijdrage voor de Zorgverzeke ringswet wordt als je in loondienst bent automatisch ingehouden. Dat is ook het geval als je bijstand krijgt of een uitkering ontvangt. Maar ook zelfstandigen en gepensioneerden moeten de inkomensafhankelijke bijdrage betalen en krijgen hier een aanslag voor. De hoogte van de bijdrage hangt af van het soort inkomen en varieert van 5,65 tot 6,9 procent. Er is wel een maximumbedrag waar over de inkomensafhan kelijke bijdrage wordt berekend. In 2017 is dat 53.701 euro. woensdag 6 december 2017 GO Femke van Hemert (38) uit Nijmegen heeft al jaren niet meer ge keken of ze nog wel voorde lig uit is met haar zorgverzekering. „Ik heb mijn polis ooit afgesloten omdat er korting op zat via het werk van mijn ex-vriend, maar heb er daarna nooit meer over na gedacht. Ik ben een enorme struisvogel als het gaat om financiën en regelzaken. Nu ik in m'n eentje woon, mag ik daar wel meer verant woordelijkheid in nemen. Zo zou ik op z'n minst moeten weten hoe m'n zorgverzekering in elkaar steekt en of ik niet te veel betaal. In het kader van m'n goede voorne mens wil ik er dit jaar toch maar eens goed voor gaan zitten." Margot Gerats- Chamuleau (31) en haar man Maarten (33) uit Eindhoven zaten eerder indivi dueel bij Promoven- dum, toen de gun stigste polis volgens de vergelijkingen van Independer. In ja nuari stapten ze met collectiviteitskorting van Maartens werk samen over naar CZ. Margot: „Ik had me al verdiept in CZ vanwege onze ge zinssituatie. Met twee kleintjes in de afgelopen anderhalf jaar bleek dat een goede keuze. Zo worden lacta tiekundige zorg en Mom in Ba lance in ons basispakket al deels ver goed. We zien nu geen reden om op nieuw over te stap pen. De tarieven zijn gunstig en de declaratie- app werkt superhan- dig. In een paar tellen is de rekening via je telefoon verstuurd en binnen enkele dagen is de vergoe ding overgemaakt." Vervolg van pagina 2-3 7 Is een aanvullende verzekering wel zinvol? En een tandartsverzeke ring? 9 Zijn die aanvullende verzekeringen duurder geworden? Is het slim om alle lil gezinsleden op één polis onder te brengen? Wanneer heb je recht op zorgtoeslag? Moet ik ook een J inkomensafhankelijke bijdrage betalen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48