Browser denkt aan uw privacy Opmars van draadloze speakers 2 ROLAND DUONG De zorgverzekeraars hebben hun premies en voorwaarden voor 2018 openbaar gemaakt. Wat verandert er zoal? Sandra Mul, expert zorgverzekering bij de Consumentenbond, beantwoordt de vijftien belangrijkste vragen. Column Voor niets gaat de zon op, al het andere kost geld. Behalve op internet. Gratis navigatie, videoclips en de laatste nieuwtjes in ruil voor het bekijken van wat verplichte reclame. Dat lijkt een goeie deal. Ondertussen lachen de miljar dairs uit Silicon Valley zich slap. Zij weten hoe het werkelijk zit. De Nederlandse burger verkwanselt zijn privacy voor een drollig kattenfilmpje. Doordat wij grif gebruik maken van de zoge naamde gratis diensten, weet Silicon Valley alles over ons. Gezondheid, financiële situatie, politieke voorkeuren, bedgeheimen: Big Google is watching you. Ons sociale netwerk wordt via Facebook tot achter de komma in kaart gebracht. Niets blijft ver borgen, alles wordt verzameld en bewaard. En daar verdient Silicon Valley grof aan. Big data is big business. De data wordt onder meer ingezet om advertenties te kunnen verkopen. Van luierfa- brikanten tot kredietverstrekkers. Om je nog ge richter advertenties en aanbiedingen voor te schotelen zodat je nog dieper in de internetfuik terecht komt. 'Wat zal mij dat boeien?' denkt u mis schien. 'Als ik maar gra tis de laatste kranten koppen kan lezen.' Het is inderdaad een keuze om je privacy overboord te kieperen. Maar ik heb daar grote bezwaren te gen. Ten eerste wil ik niet dag en nacht gevolgd worden. Dat is een principezaak. Als gebruiker van Googlemaps en een iPhone blijft ervan dit prin cipe weinig heel. Ik kan eenvoudigweg niet meer zonder deze producten. Dat geeft al aan hoe ver we al overgeleverd zijn aan de internet giganten. Anders dan Google beloont Brave vooral makers van content Gelukkig zijn er revolutionaire ontwikkelingen aan de gang die onze data en privacy beter zullen beschermen. Ik heb het over de Brave browser. De meeste mensen gebruiken alleen Chrome, Safari en Firefox om op het internet te surfen. Het volgen van de internetconsument met trackers en cookies maakt het gebruik van deze browsers ondoorzich tig en trager. De Brave browser blokt standaard ad vertenties en trackers. Dat maakt deze browser sneller en geeft de internet consument betere be scherming. Ook ontwikkelt Brave een nieuw advertentie model. Google verdient miljarden met adverten ties. Brave wil dat geld eerlijker verdelen. Daarvoor lanceerde het een eigen digitaal muntje: de basic attention token oftewel BAT. Je kunt vrijwillig BAT's aankopen die je vervolgens op je Brave browser zet. De verzamelde BAT's worden weer verdeeld onder de makers van internetcontent. De kijktijd die een website krijgt, bepaalt hoeveel geld er wordt uitgekeerd aan de website. Brave houdt dat allemaal anoniem bij. Voor deze service houdt Brave 5 procent servicekosten in. Een veel eerlijker systeem dan bijvoorbeeld Google's Youtube. Zelfs als een filmpje miljoenen kijkers heeft, krijgt de maker ervan een fooi, ter wijl Youtube zijn zakken vult met de adverten tieknaken. Brave wil een einde maken aan die oneerlijke praktijken. Dit initiatiefis het steunen waard. En als je geen zin hebt in dat gedoe met BAT's, dan is Brave nog steeds de moeite waard. Een snelle browser met respect voor je privacy. PRIJSPEIL GOEIE KOOP Er zijn verzekeraars waar die gelijk blijft of zelfs daalt, maar bij de meeste verzekeraars stijgen de pre mies. De stijging is wel veel lager dan de 82 euro die de overheid op Prinsjesdag voorspelde. Het eigen ri sico blijft gelijk, maar de meeste aan vullende verzekeringen worden wel weer duurder. De kans is dus groot dat je iets duurder uit bent. Belangrijkste oorzaak is de stijging van de zorgkosten. In 2018 wordt het basispakket iets uitgebreid, medicij nen worden duurder en Nederland vergrijst. Verzekeraars zijn er als de kippen bij om dat hun klanten uit te leggen en te vertellen dat de geringe premiestijging, ofin een enkel geval -daling, te danken is aan het inzetten van hun reserves. Zo zegt CZ dat de gemiddelde premie van de basisverzekering ruim 6 euro per maand on der de kostprijs ligt. woensdag 6 december 2017 GO Roland Duong, de nieuwsgierigste man van Nederland, proeft en test producten. Koptelefoon zwijgt? Probeer het eens met een nieuwe plug. Lumberg jack- plug 3,5 mm Kabeltje.com €4,94 Kabelmaxx €6.90 Communication- world.nl €10,68 Derdehand Allekabels.nl €9,90 lprototype.nl €12,90 Bol.com €19,44 Soldeerset (30W) Allekabels.com €16,66 Mecktronics.nl €17,90 Bol.com €19,49 (prijzen inclusief bezorgkosten) "U O O Leuk, die feestdagen, maar wat moe ten we dit jaar nu weer geven? Test vergelijkingssite besteproduct.nl geeft advies over cadeaus die goed getest zijn door hun testpanel. Van daag aflevering 2: bluetoothspeakers. Bluetoothspeakers zijn sinds 2012 bezig aan een onstuitbare opmars. Neem een smartphone, een streamingaccount (bijvoorbeeld Spotify) en daarbij een blue- toothspeaker en je kunt altijd en over-al van mu ziek genieten. Streaming audio is anno 2017 niet meer weg te denken en daarmee ook de draadloze blue toothspeakers niet. De verkopen pieken in de zomer en tijdens de feestdagen. De markt wordt over spoeld met nieuwe mer ken. We telden er meer dan 250, die samen meer dan duizend ver schillende speakers op de markt brengen. Er zijn apparaten van een paar tientjes, maar ook complete systemen die een gemiddeld jaarsala ris kosten. Van de speakers die nu in de winkel liggen, kreeg ons testpanel er 61 op proef. Tijdens het Kies je polis met zorg 1 Meteen maar de hamvraag: wordt de zorgverzekering volgend jaar weer duurder? 2 Waarom gaan de meeste premies omhoog? Reageren? geldengoed@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46