Ontdek de wereld met Kras 3 Ouders met mobieltjes achter het stuur geven kinderen het foute voorbeeld Hoe vaker ouders hun mobiele telefoon gebruiken in het verkeer, hoe vaker kinderen dat doen. Directeur Veilig Verkeer Nederland: „Je zou hiervoor dubbele boetes moeten geven." Ouders hebben volgens Veilig Ver keer Nederland de taak om het goede voorbeeld te geven, maar ver zaken daarbij. „Kinderen nemen veel dingen van hun ouders niet over, omdat ze die lullig vinden. Maar wat ze wél overnemen is dat appen tijdens verkeersdeelname", zegt VVN-voorman Cohen. „Ou ders die in het bijzijn van hun kin deren hun mobiele telefoon gebrui ken, zou je bij wijze van spreken een dubbele boete moeten geven. Dat is geen opvoeding!" De kans op een ongeval is vier keer groter als je met de telefoon achter het stuur zit, bleek eerder al uit Amerikaans onderzoek. „Als je kijkt naar het typen van een bericht is dat zelfs zes keer zo hoog", vertelt verkeersexpert Michiel Christoph van Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV), die het onderzoek uit voerde. Aan het onderzoek deden zo'n 4.200 mensen mee tussen 12 en 80 jaar. Vraag is of het nu de schuld is van ouders dat kinderen zoveel appen. „Dat zou ik graag zeker willen we ten", geeft Christoph toe. „Deze re sultaten zijn absoluut aanleiding om daar verder onderzoek naar te doen. Het is geen onlogische ge dachte dat de kinderen de ouderen volgen." Zorgen „Maar juist de resultaten van de jeugdige verkeersdeelnemers baren grote zorgen", licht Christoph toe. Het is de jonge generatie die hun mobiele telefoon vooral uit ge woonte gebruikt. Van de kinderen tussen 12 en 17 jaar gebruikt 71 pro cent de mobiele telefoon op de fiets. Bij 35- tot en met 44-jarigen is dit 59 procent. Tussen 45 en 54 jaar ge bruikt de helft van de fietsers hun mobiel. Fietsers van boven de 65 jaar doen dit met 39 procent aan zienlijk minder. Bovendien schatten kinderen het gebruik van hun mobiele telefoon in het verkeer minder gevaarlijk in dan ouderen. „Hoe jonger de ver keersdeelnemer, hoe lager zij het ri sico inschatten van het gebruik van de smartphone", vervolgt Chri stoph. „Voor mij was het verras send dat leeftijd zo sterk naar voren kwam. Omdat deze groep kinderen de bestuurders van morgen zijn, is dit een extra zorgwekkende trend." Hij krijgt bijval van directievoor zitter van Interpolis Chantal Ver gouw, die opdracht gaf tot het on derzoek. „Al deze resultaten bij el kaar opgeteld maakt dat wij ons nóg meer zorgen maken over de toe komstige verkeersveiligheid." Be gin volgend jaar organiseert Inter polis daarom een debat met onder meer gedragswetenschappers, ver keerskundigen, jongeren, telecom- bedrijven en autofabrikanten over dit onderwerp. Afleiding Christoph pleit ervoor om speci fiek bij kinderen aandacht te beste den aan telefoongebruik in het ver keer. „In 68 procent van de ver keersongevallen speelt afleiding een rol. De mobiele telefoon is één van de belangrijkste veroorzakers." Een andere uitkomst is volgens Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid dat mensen hun eigen gebruik van het mobieltje lijken te onderschatten. „Als je automobilisten, voetgan gers, fietsers en snorfietsers vraagt naar hun smartphonegebruik, geeft 65 procent aan nooit een telefoon te gebruiken. Maar als je heel gedetail leerd vraagt of zij wel eens een be richt sturen of een bericht te lezen, dan zegt 65 procent de telefoon wél te gebruiken in het verkeer. Dat suggereert dat verkeersgebruikers zich er niet eens bewust van zijn dat ze hun telefoon gebruiken." Kras.nl/ontdek of bel 088-0885 886 -Zie: kras.nl/actievoorwaarden SAAKASJVILI AANGEHOUDEN EN ONTZET woensdag 6 december 2017 GO Michail Saakasjvili, ex-presi- dent van Georgië, is gisteren in de Oekraïense hoofdstad Kiev gearresteerd. Dat ge beurde nadat hij stampij maakte toen er in de ochtend huiszoeking bij hem zou wor den gedaan. Vervolgens werd hij door aanhangers ontzet. Ze haalden hem uit een politiebusje. Vroeg in de ochtend eisten aan klagers toegang tot zijn apparte ment. Saakasjvili klom toen op het dak en dreigde ervan af te springen. Oproerpolitie hield vol gens media in Oekraïne aanhan gers, media en nieuwsgierigen op afstand. Saakasjvili, die is ge trouwd met de uit Terneuzen af komstige Sandra Roelofs, woont sinds drie jaar in Oekraïne. De stateloze ex-president heeft nu een slepend conflict met zijn gastheer, president Porosjenko van Oekraïne. Saakasjvili wordt ervan beschuldigd een criminele organisatie te steunen. Saakasj vili wil Porosjenko afzetten en een jongere politicus op zijn plaats zetten, fotoap WhatsAppen in het verkeer: jong geleerd, jong gedaan Marcia Nieuwenhuis Den Haag 65 procent van de onder vraagden zegt in het verkeer weieens op het mobieltje te kij ken. FOTO ROBIN UTRECHT We begrijpen waar u naartoe wilt. Met bestemmingen in meer dan 100 landen, zorgen we dat u altijd vól inspiratie weer thuiskomt. ANVR (gul/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3