De juffen liggen nog op kop Jongens bekennen negen straatroven Gouden Boekjes 8 INTERVIEW GERARD DE ROOIJ 7 voorleesboekjes in één unieke collectie PC Zoeter (54) uit Vlissingen geeft klassieke talen op de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg. Van Schaik (23), uit 's Heer Hendrikskinderen is lerares Nederlands en ICT op het Ostrea Lyceum in Goes. Elsbeth Schregardus (docente klassieke talen op de SSG Nehalennia in Middelburg), Rosemarie van den Bos (docente aardrijkskunde op het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen) en Marcel de Win ter (leraar Engels op het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee) zijn ook nog in de race voor de wissel bokaal. Ruim vijfduizend mensen brachten al hun stem uit. De strijd is nog niet beslist. Stemmen kan tot donderdag 14 december 12.00 uur, via pzc.nl/besteleraar. HULST De vier jongens in de leeftijd van 17 en 18 jaar die aange houden zijn op verdenking van negen gewapende straatroven in de omgeving van Hulst, hebben bekend. De politie heeft inmid dels het onderzoek afgerond. Het gaat om een jongen (17) uit Middelburg, een jongen (18) uit Kloosterzande en twee jongens (beiden 17) uit Hulst. Zij kozen in de nacht van vrijdag 20 op zater dag 21 oktober hun slachtoffers willekeurig uit. De gedupeerden reden op de fiets en kwamen veelal van een groot feest in Graauw. Ze werden met twee pis tolen bedreigd, vermoedelijk zo genaamde balletjespistolen die niet van echt te onderscheiden zijn. Deze wapens zijn tijdens het onderzoek niet meer gevonden. De reeks berovingen vond plaats in een tijdsbestek van ruim drie uur. De 18-jarige jongen had een auto en reed de drie overige ver dachten rond. Deze drie bedreig den de slachtoffers op een grove wijze. De buit bestond uit een tele foon, geld, kleding en sleutels. Ne gen slachtoffers deden aangifte. Ze zijn tussen de 15 en 20 jaar en wonen in de gemeente Hulst. Slachtofferhulp is door de politie ingeschakeld. Twee van de vier verdachten lie pen in de vroege ochtend van 21 oktober bij een politiecontrole te gen de lamp. De dagen erna wer den de andere twee opgespoord. Naast de recherche is ook een jeugd-wijkagent bij het onder zoek betrokken. Die is met de school aan de slag gegaan. Enkele verdachten zaten bij sommige slachtoffers op school. Er zijn met de school en de jeugdreclassering afspraken ge maakt over de veiligheid van alle betrokkenen, zowel de slachtof fers als de verdachten. Bisdomeconoom Gerard de Rooij werkte onder vier Bredase bisschoppen. „De kerk krijgt te vaak negatieve aandacht", vindt hij. Hem deert het niet: zijn geloof blijft zijn anker. Gerard de Rooij (62) is een gelovig mens, betrokken bij de kerk als factor in de samenleving. Zou het toeval zijn dat hij vanuit zijn huis in Etten- Leur zowel de Lambertus- als de Petruskerk kan zien? Zijn baan als financieel expert in het bisdomkantoor in Breda zag hij in ieder geval eerder als een roeping dan als broodwinning. Zag, want op 1 januari is hij bis domeconoom af en komt er tijd vrij voor zijn hobby's. Alhoewel, een dag per week is hij directeur van conferentiecentrum en hotel Bovendonk in Hoeven en daar naast is hij vrijwillig bestuurder van de Volksabdij in Ossendrecht. Oók kerkgelieerde instellingen. „Ik heb veel met geloof en kerk, ik kan me geen leven zonder voorstellen. Mijn christelijke overtuiging was in 1984 de belangrijkste drijfveer om te solliciteren op de functie van administratief medewerker bij het bisdom." „Ja. Vanuit alles wat in de wereld gebeurt, krijgt de kerk vaak nega tieve aandacht. Neem de kwestie van Sinterklaas in Raamsdonks- veer (waarbij de nieuwe voorgan ger Sint in een speciale viering lie ver niet op het priesterkoor had, red.). Het probleem wordt breed uitgemeten, de oplossing niet. In Bergen op Zoom werden in de buurt van de Noordsingel beende ren gevonden van Benedictijner monniken. Omdat er ook botten van bepaalde dieren werden ge- Misbruikzaken achtervolgen de kerk meer dan scholen en zwembaden vonden, was een reactie: 'zo sober leefden die monniken toch niet'. Mensen roepen maar wat en grij pen dit soort dingen aan om te zeggen 'zie je wel, de kerk zegt a maar doet b'. Ook misbruikzaken blijven de kerk achtervolgen, veel meer dan bijvoorbeeld scholen, zwembaden en jeugdinstellingen." „Het schaadt mijn geloof niet, maar het doet de algemene opinie geen goed. Vaak is het zo dat je de mensen die positief en enthou siast zijn, niet hoort. Dat zijn bij voorbeeld de duizenden vrijwilli gers die zich voor de kerk inzetten; die tref je met ongefundeerde ne- gativiteit. Vergis je niet, de kerk is nog altijd de grootste vrijwilligers organisatie van Nederland." „Houvast en richting. Ik ga zelf naar de Petruskerk in Etten-Leur. Vaak raakt een preek precies aan waar het om draait in het leven: zorg voor je naasten. Je komt daar door dichter bij de bron, de manier waarop je in het leven staat." „Ja. Ik kom uit een gezin van elf kinderen. Mijn vader was aanne mer en deed veel voor de kerk van Nieuw-Borgvliet, de wijk in Ber gen op Zoom waar ik opgroeide. Ik was misdienaar, zong op het kin derkoor, we deden boodschappen voor de pastoor - maar ook voor onze eigen buren. Dienstbaarheid zit er bij ons allemaal wel in." „In West-Brabant en Zeeland gin gen ruim dertig kerken dicht. De meeste werden verkocht, enkele gesloopt. Samen met de parochie besturen streven we altijd naar herbestemmen. Dat is beter dan afbreken, want een voormalige kerk zorgt als gebouw altijd nog voor geloofsoverdracht. Het geeft een bepaald gevoel, ook al worden er ballroomwedstrijden gehou den." „Hopelijk nu. Er zijn nu nog zo'n negentig kerken. Nog enkele re gio's moeten een gebouwenplan maken. Alphen en Gilze bijvoor beeld en de zuidwesthoek (ge- Exclusief te bestellen op pzc.nl/starwars Htfc U^Lvlo^te- (^CLC^^u. \rcrcnr woensdag 6 december 2017 Christèle Zoeter en Kristel van Schaik gaan aan kop in de le raarverkiezing. Ze kregen tot nu toe allebei ongeveer een derde van de stemmen. Cornelleke Blok Vlissingen Christèle Zoeter. Kristel van Schaik. Rekenaar van het bisdom uit roeping Florence Imandt Etten-Leur/Breda Toen we de afspraak voor dit in terview maakten zei u: 'Dat doe ik graag. Een mooie gelegenheid de kerk weer eens positief in het nieuws te brengen'. Gebeurt dat onvoldoende? - Gerard de Rooij Raakt u dat persoonlijk? Wat biedt het geloof u? Heeft u dat thuis meegekregen? Hoeveel kerksluitingen heeft u als bisdomeconoom begeleid? Wanneer houdt de krimp op? WARS1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36