Ontmoetingsplek voor dementerenden in trek Politie controleert extra in populair Park Toorenvliedt Winterse drankgelagen in en om Middelburgse Graanbeurs 7 anderhalve week in het teken van bier en wijn. Het Middelburgse Damplein staat de komende woensdag 6 december 2017 Gerard van Keken (links) met een Chileense POSecco, bubbels voor mensen die wijn of bier te zwaar vinden, en Koen Funk met een Me- chels stadsbier Maneblusser proosten al voor de Graanbeurs. foto lex de meester René Hoonhorst et Winterbierfestival in Middelburg smaakt naar meer, constateerden bierliefhebbers én uitba ter Koen Funk van biercafé De Vliegende Hollander vorig jaar. Het stond voor Funk vóór Kerst mis vorig jaar dan ook al vast dat er een tweede editie zou komen. Te gelijkertijd zocht hij naar uitbrei ding, want het was toch wel een beetje zonde om de verwarmde tenten in en om de Graanbeurs op het Damplein maar voor twee da gen bijzondere bierproeverijen neer te zetten. Dus is er zaterdag 9 december, een week voor het Winterbierfes tival, op vrijdag 15 en zaterdag 16 december een wijnfestival onder de naam 'De Smaek van winter en wijn'. Gerard van Keken, man ach ter onder meer de Smaek van Zee land en het Middelburgs Wijnfes tival, wilde best nog eens uitpak ken met een evenement rond wijn. „Maar dan moest het wel meer zijn dan een proeverij van wat wijnen. Aanhakend bij het winterbierfestival kwamen we op winter en wijnen. Winterser dan stamppotjes worden gerechten niet, dus lag het voor de hand om stamppotten en wijn te combine ren", betoogt Van Keken. Boerenkool met worst, zuurkool met spek en hutspot met klapstuk zijn Gerard van Keken niet te min. Maar om een winterfestival bij zonder en 'smaekvol' te presente ren, moest het toch een tikkeltje exclusiever. Dus verzonnen vier Middelburgse restaurants een ex quise stamppot voor gourmands en gewone smulpapen. De kok van De Gouden Bock bedacht een ge recht van aardappel en dille met gerookte makreel en toast. De keu ken van hotel-restaurant Roo sevelt presenteert gevulde Itali aanse crêpes met savooiekool, aardappel, pancetta (gekruid buik- spek) en kaassaus. Restaurantje Nummer 7 ser veert een potje van knolselderij, peer, groene olijf en verse gember en de chef van La Piccola Italia komt op de proppen met knolsel derij met ovengebakken coppa en een crunch van basilicum met vers geraspte parmezaan. Bij al die stamppotten worden uitgelezen In de winter denk je aan stouts en andere donkere bieren, maar een tripel is ook lekker - Koen Funk, Winterbierfestival wijnen geschonken. Van de Sligro en wijnhandel De Moriaan én van fameuze wijnhuizen uit Frankrijk, Portugal en Georgië, dé, zoals de meeste mensen niet weten, baker mat van de wijnbouw. Het water loopt Van Keken al in de mond en ook Funk krijgt er al zin in. Het winterse wijnpotje is een uitstekende opwarmer voor het Winterbierfestival, verwacht hij. Voor de tweede editie pakt Koen Funk nog steviger uit dan de eerste keer. Hij haalt brouwers van de mooiste bieren uit Spanje en Tsjechië, terwijl er ook een brouwmeester van het furore ma kende Jopen uit Haarlem komt. Het meest scabreuze bier komt uit Den Bosch, de Brabantse hoofd stad waarvan de inwoners al jaren van 'Kutbier' genieten. Brouw meester Janneke Pieters van brou werij Boegbeeld schenkt en pro moot de 'blond met pruimen' uit de stad van zoete lieve Gerritje. „Gewoon een lekker biertje", weet Koen Funk. Net als de Barce lona Tropical een drankje voor zonnige types. Liefhebbers van winterbieren komen ook zeker aan hun trekken met nieuwe IP A's en stevige stouts, stelt Funk puristen gerust. „De donkere bieren van La Pirata en nieuwe, altijd aange name verrassingen van onze eigen Brouwerij Kees." Meer informatie over de festi vals, die de drie dagen van 15.00 tot 23.00 uur zijn te bezoeken: winterbierfestivalmiddelburg.nl. René Hoonhorst Vlissingen Twee maanden na de start komt de loop naar de ontmoetingsplek voor dementerenden van WVO Zorg er in. Het Tuinhuis op volkstuincom plex Levenslust in Vlissingen wordt elke week populairder, constateert coördinator Mieke Potappel. WVO Zorg is de ontmoetings plek op de grens tussen Vlissingen en Koudekerke (de volkstuinen lig gen tegenover Intratuin) begonnen om mensen met beginnende de mentie en mantelzorgers elkaar te laten ontmoeten. Om te genieten van de natuur, koffie of thee te drinken, te wandelen, een spelletje te spelen én ervaringen uit te wis selen. Veel mensen met beginnende dementie moeten een drempel over vóór ze - zichzelf en de buitenwe reld - toegeven dat ze steeds meer vergeten. Praten over ervaringen met gelijkgestemden en mantelzor gers helpt. Potappel: „We moeten de waarheid onder ogen zien. De mentie is de snelst groeiende volks ziekte, waar al één op de vijf men sen aan lijdt. Gelukkig weten steeds meer mensen de weg naar Het Tuinhuis te vinden." Het Tuinhuis is elke dinsdag en donderdag van 10.00 tot 16.00 uur open. Het Middelburgse Park Too renvliedt is na de herinrichting een populaire plek geworden. Alleen zorgt dat soms ook weer voor wat overlast. De politie controleert de komende tijd extra op illegaal fietsen in het park, loslopende honden en het afsteken van vuurwerk. Maurits Sep Middelburg Het wijkteam 't Zand-Stromen- wijk heeft om de controles ge vraagd na klachten van wijkbewo ners over fietsers en scooters die door het park rijden. Dat zorgt re gelmatig voor gevaarlijke situaties voor voetgangers. Vooral scholie ren gebruiken het park als sluip route van de Stromenwijk naar Nehalennia Scholengemeenschap. Maar ook volwassenen - onder wie ouders met kinderen - rijden door het park tussen huis en basis school De Stroming. Toejuichen Maandag heeft de politie voor het eerst gecontroleerd. Het wijkteam meldde dat 's avonds op zijn face- bookpagina. Dat leverde meteen reacties op van wijkbewoners die de controles toejuichen omdat zij zich ergeren aan de fietsers en scooters. In de reacties wordt ook geklaagd over loslopende honden, terwijl die aangelijnd moeten zijn. Het wijkteam neemt deze klach ten op met de gemeente en de wijkagent. De laatste weken wordt er ook veel vuurwerk afgestoken in Park Toorenvliedt. Wie knallen hoort, moet die volgens de wijkagent melden bij de politie. Alle meldingen worden verza meld. Hoe meer er zijn, hoe groter de kans is dat het park een vuur- werkvrije zone wordt. Het wijkteam wil dat graag en heeft de gemeente daarover al be naderd. WA H Bier en wijn op Damplein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35