II 'Pas op met zelf jagen op criminelen' Prijzen woningen en materialen rijzen de pan uit Architect: Breek alle keringen en dammen af 5 Stevenen we af op een zeepbel in de woningbouw? Voorzitter Martijn van Sabben van de afdeling Zeeland van Bouwend Nederland vreest van wel. De prijzen in de woningbouw stij gen zo hard dat het de vraag is wan neer de zeepbel uit elkaar spat. Mar tijn van Sabben, voorzitter van Bouwend Zeeland en in het dage lijks leven directeur van Aanne mingsbedrijf Fraanje in Lewedorp, vindt de huidige trend ongezond. Hij denkt dat de Zeeuwse bouwsec tor in 2018 een terugslag krijgt. snel verdwijnen. Wie dan te veel personeel hebt, is de sigaar. Van Sabben vindt de ontwikkelingen riskant. „De prijzen stijgen nu alar- Op haar beurt moet de bouw oppassen dat ze zich niet de markt prijst merend hard. Daarom moet ook de consument goed kijken naar de ver houding tussen prijs en kwaliteit. Als je nu te veel voor een huis be taalt, kan je dat later opbreken. Dat heeft de crisis aangetoond. Op haar beurt moet de bouw oppassen dat ze zich niet de markt prijst. We kunnen nu nog goedkoper bouwen dan Vlaamse aannemers, maar blij ven de bouwkosten hier stijgen, dan komen de Vlaamse bedrijven vroeg of laat de grens over. Dat lijkt me niet goed voor de Zeeuwse bouw." „De prijsstijgingen zijn exorbitant. Dan praat ik niet alleen over de verkoopprijzen van nieuwbouwwonin gen, maar ook over bouwmaterialen. Heipalen zijn twee keer zo duur gewor den. Prefab vloeren zijn in anderhalf jaar tijd een kwart in prijs omhoog gegaan. En daar bovenop rekenen onderaanne mers en zzp'ers zich rijk. Ze willen het onderste uit de kan. Door die drie factoren staan de marges van Zeeuwse bouwbedrijven zwaar on der druk." Personeel Net een beetje van de crisis beko men, zijn Zeeuwse bouwbedrijven opnieuw in lastig vaarwater ver zeild geraakt. De bouwkosten van woningen zijn erg hoog, waardoor aannemers relatief weinig winst kunnen maken. Een grotere omzet draaien door meer projecten aan te nemen, is bijna onmogelijk door een gebrek aan geschoold perso neel. Tijdens de crisis zijn veel werkloos geraakte bouw vakkers vertrokken naar Zuid-Holland en West-Brabant, waar meer werk is en momenteel ook hogere lonen wor den betaald. Extra personeel aanstellen tegen hogere loonkos- l is volgens Van Sabben haast onmogelijk. „Als die vak mensen al beschikbaar zouden zijn, houden we als bedrijf niks over." Bouwbedrijven moeten daarom opdrachten afzeggen of uitstellen. „Onderaannemers zijn namelijk moeilijk te vinden. Vaak zitten ze het komende halfjaar vol." Hype Zeeuwse bouwbedrijven zijn so wieso huiverig om in de hype mee te gaan. Ze smeren liever werk over een langere periode uit dan nu bouwprojecten simultaan uit te voeren. Van Sabben onderstreept dat aannemers voorzichtig zijn met uitbreidingen. Het beetje vlees dat ze sinds de crisis op de botten heb ben gekregen, kan bij een terugslag Afgelopen maandag bleek dat de jongen anderhalfjaar geleden een man in de val lokte door zich op In- stagram voor te doen als een vijf tienjarig meisje. Een inwoner (42) van Nieuwegein kreeg contact met 'haar' en reisde uiteindelijk af naar Reimerswaal voor een seksafspraak. Op de afgesproken plek kwam 'zij' echter niet opdagen. Wel een vriendje van de twaalfjarige die vroeg of de volwassen man op zoek was naar seks met een meisje. Hij vluchtte daarop weg in zijn auto maar was al gefotografeerd door de twaalfjarige. Op basis van zijn gege vens begon de politie vervolgens een onderzoek dat maandag resul teerde in een rechtszaak tegen de Nieuwegeiner. Tijdens de zitting van de recht bank bleek dat het tv-programma Undercover van onderzoeksjourna list Alberto Stegeman de inspiratie bron was voor de jongen. Hij wilde ook zelf misstanden aan het licht brengen. Officier van justitie Wil fred Suijkerbuijk liet duidelijk doorschemeren dat er grote risico's zitten aan zulke acties. „Want voor hetzelfde geld was die man uit Nieuwegein uit zijn auto gestapt om wraak te nemen." Woordvoerders van politie en justitie vertellen dat ze regelmatig meemaken dat mensen Marktplaats Want voor hetzelfde geld was die man uit zijn auto gestapt om wraak te nemen afstruinen op zoek naar hun gesto len fiets. Als ze hem vinden, seinen ze de politie in met het verzoek de dief aan te houden, aldus Pierrine Mattheussens (politie). Dat gebeurt ook als mensen zo hun gestolen mobieltjes terugvinden, aldus Mar- tine Pilaar (OM). „Dan doen ze ook zelf onderzoek en dragen hun gege vens over." Zij vertelt dat 'pedofie lenjagers' soms met hun onder zoeksgegevens bij de politie aan kloppen. „Maar dat zijn over het al gemeen volwassen mannen en vrouwen." April dit jaar kon de po litie dankzij Apeldoornse mannen (19 tot en met 24 jaar) vier mannen aanhouden die verdacht worden van het maken van seksafspraken met jongeren. Zij hadden een You- Tube-kanaal 'Betrapt' en lokten via een vijftienjarig broertje mannen in de val. Zij kregen van politie en het OM de dringende waarschuwing te stoppen met hun activiteiten we gens grote risico's die ze liepen. Ad Kil, inwoner van Bergen op Zoom, doet het opmerkelijke idee onder de titel 'Evolvo et Emergo' uit de doeken in een vi deo die hij op YouTube heeft ge plaatst. Het filmpje van een kwartier bevat geen geluid, maar een soort stappenplan. In de in leiding gaat het over het 'multi functionele zeelandschap met een zachte grens' en 'aquacul- tuur als bouwsteen naar de del tawerken 2.0'. Het filmpje zal op de gemid delde kijker wat cryptisch over komen. „Het is iets wat nog slui mert", beaamt Kil. „We hebben dit bedacht naar aanleiding van een vraag die Centrum voor Beeldende Kunsten, Vormge ving en Architectuur Zeeland had uitgezet bij ontwerpers, om eens na te denken over hoe om te gaan met aquaveiligheid. Naar ons idee zou je een nieuwe wa terveiligheid kunnen creëren door te verzachten in plaats van te verharden, wat eigenlijk sinds 1953 gebeurt met het bouwen van dammen en keringen." Als voorbeeld noemt Kil het ver dronken land van Saeftinghe. „Dat is nu een van de hoogstge legen gebieden van Zeeland. De stelling is om in plaats van te worstelen en boven te komen, mee te groeien en boven te ko men." Volgens het 'stappenplan' zouden op termijn de Ooster scheldekering, Grevelingendam, Oesterdam en Philipsdam moe ten worden weggehaald. Dat klinkt erg rigoureus. „Natuurlijk kun je dat niet volgende week doen, dit is een toekomstmodel voor over twintig tot vijftig jaar. Waterveiligheid is niet alleen een Zeeuws probleem, maar een landelijk probleem. Kijk maar naar de grote rivieren. Je moet ergens beginnen." Volgens de architect is het op termijn slimmer om mee te groeien in plaats van te blijven vechten. woensdag 6 december 2017 PC Bouw vreest terugslag Frank Balkenende Lewedorp - Martijn van Sabben, Bouwend Zeeland afdeling Zeeland Het komt zeer zelden voor dat een jonge jongen op eigen houtje een onderzoek begint naar crimineel gedrag door vol wassen mannen of vrouwen. Woordvoerders van politie en het Openbaar Ministerie noemen de actie van een twaalfjarige jongen uit de gemeente Rei- merswaal dan ook heel bijzon der. „Is echt uitzonderlijk." Emile Calon Middelburg - Wilfred Suijkerbuijk, officier Niet 'worstel en kom boven', maar 'evolueer en kom boven'. Dat zou volgens Ad Kil van RO&AD Architecten het uitgangspunt moeten worden bij het omgaan met watervei ligheid, recreatie, voedsel voorziening en natuurbeheer in Zeeland. Op termijn zouden de Oosterscheldekering, Oes- terdam, Philipsdam en Greve- lingendam zelfs moeten ver dwijnen. Luc Oggel Vlissingen Ad Kil. FOTO FRANKA VAN DER RIJT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33