Enaelenhaa Versnelde kap bomen bij spoor Nertsfokkerijen niet nader onderzocht Nieuw soort bioplastic is 'made in Zeeland' 2 JAN VAN DAMME Column V We hadden een engel. Ze hing aan een ijzeren rin getje aan de nokbalk van de stal. Een groene jurk met cra- quelé, roodbruin haar en een mond die altijd op o stond. Een zwevend wezentje met versteende vleugels. Ze hield een banier voor haar buik, met tekst: 'Gloria in exelsis Deo' - ik vertaalde het altijd als 'Leve God'. Ik heb zitten studeren op de foto van mevrouw Meulenbroek, giste ren in de krant. Ze staat bij de stal in de H.H. Petrus en Pauluskerk in Middelburg. Er hangt een engel aan de dakrand. De stal werd in mijn Groese kerst jeugd altijd in deze dagen van zolder gehaald. Een houten frame, een rieten dak, gipsen beelden die sporen vertoonden van een leven van in- en uitpakken. Je had de wijze Balthasar, zijn karaf met wierook was in het ongerede ge raakt. De herder had een lammetje op zijn arm, het dier was door meerdere valpartijen ernstig ver minkt. Her en der was ook herstel werk zichtbaar. De kop van de ka meel stond fier op zijn lijf, maar je mocht er niet aan zitten, de lijm was niet bijzonder betrouwbaar. Wij waren katholiek. Vanaf de preekstoel was de kerstboom hei dens verklaard. In protestantse huizen zag je de met ballen aange klede boom. Bij ons kwam die met een verwijzing naar de pastoor niet in huis. Een kerststal, daar moesten we het mee doen. Maar die kreeg dan ook een ereplek in de voorkamer. Dat daar ruimte voor was, verbaast me achteraf. Het was de zondagse kamer en met een uit de kluiten gewassen bankstel was die al meer dan ge vuld. Een haard met nephoutblok- ken en twee gloeispiralen moest het in de winter aangenaam ma ken. We zaten er alleen met hoog tijdagen en verjaardagen. Meestal bleven de schuifdeuren naar de voorkamer dicht. Opeens was er engelenhaar. Ik weet niet meer hoe en waarom, het was er gewoon. Je kon het over het rieten dak draperen, en rond de vleugellamme engel. Moest het sneeuw voorstellen? Of nevel? Het was kunststof. Toen ik met een kaars Jezus wilde bijlichten, knet terde en siste het op het rieten dak. Nu is Jezus geschoeperd, zeiden we aan de kerstnachttafel met krentenbrood. i Een kerststal, daar moesten we het mee doen. Maar die kreeg dan ook een ereplek DESTELLING Vandaag: Zeeuws-Vlaanderen moet Gent omarmen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters AANHOU&ENfc VEEL RE6EM Europees geld voor jonge boeren Philip Droge vertelt in Goes Geld voor herstel van bunker MIDDELBURG Overdracht wegen voortaan soepeler Een aantal abelen aan de Vogeldijk langs het Kanaal door Walcheren is er zo slecht aan toe dat de provincie ze versneld laat kappen. Gedeputeerde Harry van der Maas liet gisteren weten dat on middellijke kap van 26 bomen noodzakelijk is om de veiligheid van voetgangers en het treinverkeer te garanderen. Eind vorige maand viel een boom nog op de naastgele gen spoorlijn. Dat zorgde voor lang durige stremming van het treinver keer en ook een hoop schade. Uit inspecties blijkt dat veel bo men er slecht aan toe zijn. Regel matig breken takken af. Ook bestaat het risico dat bomen bij storm om vallen. De provincie wil ongeluk ken voorkomen en begint daarom vandaag al met de kap. Voor de kap heeft de provincie al een omge vingsvergunning van de gemeente Middelburg binnen. Vlissingen be slist uiterlijk 5 januari over de aan vraag. De omgewaaide boom en het feit dat de provincie nu uit voorzorg slechte bomen kapt, doet de vraag rijzen of er sprake is van achterstal lig onderhoud. Ja, zegt Van der Maas. Spoorwegbeheerder Prorail zal vanwege het incident vorige maand echter geen schadeclaim in dienen, liet de gedeputeerde weten. „Prorail is maar wat blij dat we nu meteen actie ondernemen." Ook treinreizigers zitten niet te wachten op een nieuwe stremming als er weer een boom op de bovenleiding valt. Eerder dit jaar kwam de provin- Ja, er is sprake van achterstallig onderhoud cie in overleg met Tuin van Zeeland en onafhankelijke deskundigen tot een akkoord om de slechte bomen aan de Vogeldijk te rooien op basis van inspectiegegevens en open ga ten op de dijk. Daarom vervangt de provincie de oude abelen de ko mende jaren door nieuwe en plant ze nog eens 225 extra bomen aan. Het herstelplan begint in februari. Er is geen enkele reden voor een onderzoek naar misstanden bij Zeeuws nertsfokkerijen. Dat ant woordt het dagelijks provinciebe stuur op vragen van GroenLinks- Statenlid Gerwi Temmink. Temmink reageerde in oktober op de uitkomsten van een landelijk onderzoek naar nertsfokkerijen. Volgens het ministerie van Econo mische Zaken bleek daaruit dat 20 van de 64 onderzochte bedrijven te veel dieren houden. GroenLinks wilde dat het dagelijks provinciebe stuur zou achterhalen of er ook controles zijn geweest bij Zeeuwse nertsfokkerijen en of die zich wel of niet aan de regels houden. De pro vincie heeft contact opgenomen met de Nederlandse Voedsel- en Waren Autoriteit. Die liet weten dat er wel twintig processen verbaal zijn opgemaakt, maar dat er maar in één of twee gevallen sprake was van een overtreding. Daarom vindt de provincie actie onnodig. Bovendien voert de RUD Zeeland in opdracht van gemeenten ook inspecties uit bij Zeeuwse nertsenfokkerijen. BioBase Pack Europe opent vrijdag in Kruiningen een fabriek voor een nieuw soort bioplastic dat is ont wikkeld door moederbedrijf Hem- Cell uit Heinkenszand. Naar ver wachting levert de fabriek 10 tot 15 banen op. HemCell heeft patent op het vol ledig afbreekbare plastic dat wordt gemaakt uit agrarisch restmateriaal. BioBase Pack verwerkt het tot bio- vezels die worden vermengd met bioplastics op basis van polymelk- zuren. Volgens BioBase Pack Eu rope ontstaat zo een bioplastic dat op veel lagere temperaturen dan ge bruikelijk en op bestaande produc tiemachines kan worden verwerkt. Bijvoorbeeld voor spuitgieten. Een ander voordeel is dat de bioplastic in de buitenlucht composteert. Na een halfjaar tot een jaar is er niks meer van over. Het bioplastic wordt ook in het Verre Oosten vermarkt. Zo is recent het patent in China verleend en wordt er nu met twee bestaande beursgenoteerde partners een joint-venture voor de Aziatische markt gestart: BioBase Pack Asia Ltd. woensdag 6 december 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Een slogan helpt niet tegen inbrekers 379 reacties HAN© MAAR OP, t>E KRANT IS ER MIDDELBURG Jonge Zeeuwse landbou wers (t/m 40 jaar) kun nen tot half januari weer een beroep doen op Eu ropees geld om hun be drijf te verduurzamen. Voor Zeeland is maxi maal 318.610 euro be schikbaar uit het Platte lands Ontwikkelings Pro gramma (POP). De inves tering in moderne machi nes moet bijdragen aan verbetering van bijvoor beeld het milieu en mag niet alleen gericht zijn op de eigen winst. GOES Maandag 11 december geeft Philip Dröge om 20.00 uur een lezing over zijn pas verschenen boek 'Pelgrim' in Slot Oostende in Goes. 'Pelgrim' be schrijft het leven van Christiaan Snouck Hur- gonje (1857-1936), weten schapper, spion en avon turier. Als een van de eer ste westerlingen drong hij door tot Mekka. Dröge is de auteur van de bestsel lers 'Moresnet' en 'De schaduw van Tambora'. Kaarten zijn te koop via www.stichtinghistorisch- slotoostende.nl MIDDELBURG De provincie geeft 18.000 euro subsidie om de pant ser- en gasdeuren van een communicatiebunker in het Park Toorenvliedt in Middelburg te herstellen. De Stichting Bunkerbe- houd Zeeland is in het kader van een Europees project bezig met de res tauratie van wat een deel van het Duitse hoofdkwar tier op Walcheren was. Het bunkertype 618 is de laatste in Nederland. Wegbeheerders in Zeeland hanteren voortaan één standaard berekening voor de overdracht van (stuk ken) wegen. Dat hebben ze in een bestuursovereen komst vastgelegd. Ook Rijkswaterstaat doet mee. Bij de overdracht van een (stuk) weg van de ene naar de andere (semi-)over- heid hoort een bruidsschat voor onderhoud en beheer. Dat leidde soms tot ge steggel. De provincie laat 26 bomen aan de Vogeldijk langs het Kanaal door Walcheren vanaf vandaag kappen. Frank Balkenende Luc Oggel Vlissingen - Harry van der Maas, gedeputeerde Ernst Jan Rozendaal Middelburg Frank Balkenende Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2