d E 17 Kleine spelers springen in gat Rechtszaak T-Mobile tegen ACM 1 ende glasvezelnet betekende een rechtstreekse bedreiging voor het decennia oude kopernetwerk van Nederlands grootste telecombe- drijf. Toenmalig topman Ad Scheepbouwer klopte daarop in 2008 bij Wessels aan en nam een minderheidsbelang van 41 pro cent. Trots maakten beide partijen bekend heel Nederland voor 2016 op glasvezel aan te willen sluiten. Vier jaar later verwierf KPN een meerderheidsbelang. In 2014 wer den de resterende aandelen Reg- geflber gekocht. Spoel vooruit naar het heden en van bovengenoemde ambitie kwam weinig terecht. Met KPN aan het roer schroefde Reggefiber de investeringen drastisch terug. In plaats daarvan denkt KPN de internetsnelheden aanzienlijk te kunnen opvoeren via upgrades van zijn ADSL-kopernetwerk. Dat is tot vier keer goedkoper dan glas vezel. Critici Al met al komt de verglazing van Nederland vrijwel tot stilstand. In middels kennen nu 2,65 miljoen van de ruim acht miljoen adressen in Nederland glasvezel, maar daar blijft het bij. Waar Reggefiber in 2013 nog ruim 500.000 huizen van glasvezel voorzag, waren dat er vo rig jaar slechts 120.000. Dit jaar zullen dat er opnieuw minder zijn. In het huidige tempo wordt de mijlpaal van 3 miljoen adressen pas in 2021 geslecht, schat Onder zoeksbureau Telecompaper. In dat tempo gaat het nog zeker twintig jaar duren, voor er een landelijk netwerk is. Critici spreken van oplapwerk, gemeenten als Hengelo en Eind hoven zijn 'not amused' dat Regge fiber het werk niet afmaakt. „Bij ons zijn 71.000 van de 100.000 wo ningen inmiddels verglaasd", re ageert wethouder Staf Depla (Werk, Economie). „Een mooie score die veel hoger is dan de 3 procent in Rotterdam." Desalniet temin baalt hij, zeker nu KPN twee keer schriftelijk bevestigde de resterende wijken - centrum, Strijp en Gestel - aan te sluiten. „Voor de langere termijn is koper onvoldoende. Er komen autonoom rijdende auto's, 5G, in Eindhoven hebben we bovendien de Brain- port-regio en veel designbureaus. Die ondernemers hebben hoge da- tasnelheden nodig." Den Haag denkt te gemakkelijk: de markt lost dit wel op. Niet dus Ook de Dutch Datacenter Associa tion (DDA) is bezorgd. „Neder land dreigt weg te zakken op het gebied van internetconnectivi- teit", waarschuwt de belangen- club. Belangrijkste aanleiding voor de waarschuwing is de stokkende glasvezelaanleg. „Dat is zowel in de verstedelijkte als de minder dichtbevolkte gebieden een pro bleem." De DDA wil dat de over heid zich veel actiever met glasve zel bemoeit. Wethouder Depla vindt dat het kabinet actie moet ondernemen. „Den Haag denkt te gemakkelijk: Glasvezel - Groei stagneert de markt lost dit wel op. Niet dus. Terwijl glasve zel essentieel is voor de concurrentiekracht van onze bedrijven en allerlei toekomstige diensten in bijvoorbeeld de zorg. Om het EU-doel van 100 megabits p/s in 2025 te halen, zeker qua uploadsnelheid, ontkom je niet aan glasvezel." Hij begrijpt KPN wel. „Ze hebben maar beperkt in vesteringscapaciteit en investeren in glasvezel kannibaliseert hun ei gen netwerk en betekent minder dividend voor de aandeelhouders. Daar zijn ze niet bij gebaat." Ranglijst Door de stokkende glasvezelaan leg bungelt Nederland qua aan sluitingen op plaats 23 van de 35 in de OESO-ranglijst. Qua breed band staat ons land met 42 procent van de woningen nog in de top drie, maar slechts 4 procent van de huishoudens beschikt over super snel internet van boven de 100 megabit p/s. Veel andere landen scoren inmiddels beter. Volgens Tim Poulus, expert bij Telecompaper, is het enerzijds vreemd dat KPN glasvezel laat lig gen. „De aanleg is duur, maar op termijn beduidend goedkoper. Er is veel minder onderhoud nodig dan bij koper." Toch ziet Poulus in tegenstelling tot andere experts geen enorm ge vaar voor Nederland. „Ja, we zak ken wat weg in de lijstjes, maar op de kabel zijn wel met glasvezel vergelijkbare snelheden tot 1 giga bit p/s mogelijk. Ziggo gaat daarin fors investeren en dan zullen meer en meer consumenten en bedrij ven de kabel kiezen. Uiteindelijk moet KPN dan wel glasvezel op pakken." KPN zelf, dat de afgelopen zes jaar 9 miljard euro in de netwerk infrastructuur gestoken heeft, noemt de kritiek „te kort door de bocht." De media focussen vol gens het concern te veel op wonin gen. Het telecombedrijf wijst er op dat de kern van zijn netwerk is verglaasd. „We rollen nog steeds vele duizenden kilometers aan glasvezel uit. De focus ligt mo menteel op de uitrol van glasvezel naar de ruim 20.000 straatkasten", zegt woordvoerder Stijn Wesse- link. Alleen het laatste stukje naar de huizen is dan nog van koper. OVERNAME 449 599 (PD woensdag 6 december 2017 GO —Staf Depla, wethouder Eindhoven Huizen die zijn aangesloten op glasvezel (of snel kunnen worden aange sloten). 40-60% 1-20% 60-80% 20-40% 80-100% De verwachting is dat steeds minder huizen zullen worden aangesloten op glasvezel. 3 miljoen 3 og 2008 2016 2021 Waar Reggefiber zijn inspan ningen terugschroeft, sprin gen andere spelers in het gat. E-Fiber van Eric Vos heeft in middels bijna 25.000 huizen van glasvezel voorzien, onder meer in Boekei, Landerd en Bernheze. Onlangs sloot hij een overeenkomst om de 40.000 adressen in de 32 dorpen van de regio Land van Cuijk te verglazen. Ook Paul Kempen (ex-Reggefiber) werkt tegenwoordig met ge meenten en burgerinitiatieven aan glasvezelprojecten. De behoefte is groot: in Neder land lopen inmiddels 140 lo kale glasvezelinitiatieven. An dere speler is bouwfonds CIF, nu nog van het Zweedse EQT, dat inmiddels vijftien glasve zelcampagnes in buitengebie den heeft gedaan. 100.000 adressen hebben een aanbod gekregen. Die campagnes zijn tot nu toe succesvol. Als de helft van bewoners toezegt een eenmalige bijdrage te be talen, legt CIF glasvezel aan. De overname van Reggefiber door KPN ijlt nog steeds na. Woensdag dient bij het Col lege van Beroep voor het be drijfsleven het hoger beroep in de zaak die Vodafone tegen toezichthouder ACM en KPN aanspande. Inmiddels heeft T- Mobile de zaak overgenomen, de provider kocht vorig jaar Vodafone Thuis voor 100 mil joen euro en biedt vaste tele- comdiensten aan via het net werk van KPN. Volgens T-Mo- bile had de ACM kunnen weten dat de overname van KPN nadelig voor de aanleg van glasvezel zou uitpakken en beperkt deze de concur rentie. KPN verhoogde boven dien de tarieven na de koop van Reggefiber. De Recht bank Rotterdam gaf de ACM vorig jaar mei gelijk. Het Ahrdal klantbeoordeling: 8,8 inclusief ontbijt, lunch en diner 5 dagen oad.nl/BEDE09 Gastvrij Tirol alle data gegarandeerd vertrek o.a. Merano, Oberammergau en passentocht 8 dagen oad.nl/BEAT02 Va£^g Het Zwarte Woud alle data gegarandeerd vertrek o.a. Mainau, Triberg en Titisee 7 dagen oad.nl/BEDEI5 Schilderachtig Gardameer hotel op loopafstand van het centrum Garda o.a. Malcesine, Limone, Verona en Venetië 10 dagen oad.nl/BEIT04 Boek nu op oad.nl/krant C. 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17