0) O O lil 16 Doordat KPN liever zijn bestaande kopernetwerk oplapt, dreigt de aanleg van supersnel glasvezelinternet tot stilstand te komen. Experts vrezen dat Nederland zijn wereldwijde digitale koppositie verliest. Kort 'Consumenten zijn de klos' Het belastingbeleid van Europese landen is een 'race naar de bodem': bedrijven betalen steeds minder belasting en consumenten juist meer. Tot die conclusie komt de inter nationale ontwikkelingsorganisatie Euro- dad in een nieuw rapport. „Als multinatio nals minder belasting betalen, moeten con sumenten meer betalen om het gat op te vullen. Het rapport geeft aan dat dit de arm- sten in de samenleving het hardst treft en ongelijkheid vergroot in plaats van ver kleint", aldus Jasper van Teeffelen, die on derzoek deed naar Nederlandse maatregelen op het gebied van belastingen. Onderzoek bij zeventien EU-lidstaten en Noorwegen wijst uit dat twaalf regeringen ofwel net hun belastingtarief voor vennootschappen hebben verlaagd of van plan zijn dit in de nabije toekomst te doen. Ook hier aangifte tegen Shell Shell heeft ook in Nederland een aangifte aan zijn broek voor de grote corruptiezaak in Nigeria. Daarbij zijn tevens aanklachten in gediend tegen de huidige en voormalige Shelltopbestuurders Ben van Beurden, Simon Henry, Peter Voser en German Burmeister. Het gaat om de aanschaf van ex ploitatierechten voor een olieveld voor de Nigeriaanse kust. Daarvoor telden Shell en het Italiaanse energieconcern Eni in 2011 zo'n 1 miljard euro neer dat zou zijn verdwe nen in de zak van een oud-olieminister. Vleessector gaat staken Er zijn stakingen in de maak bij diverse vleeswarenfabrieken van Zwanenberg, Stegeman en Terbeke. Vakbond FNV kon digde de acties gisteren aan, nadat werkge vers een ultimatum lieten verstrijken om met betere arbeidsvoorwaarden over de brug te komen voor de 3.500 werknemers in de sector. Overleg over een nieuwe cao lie pen onlangs vast. De werknemers willen onder meer in twee stappen in totaal 5,5 procent meer loon. Ook kwamen ze met voorstellen voor pensioenpremies op de proppen. Werkgevers bestempelden de ei sen van de bond eerder als onredelijk. Nieuwsflits Arcelor Mittal Philips Lighting ASML Altice De doorbraak volgde toen Vos twee jaar later Dik Wessels tegen het lijf liep. In de net overleden VolkerWessels-topman vond hij een geestverwant, die brood in glasvezel zag. Samen begonnen Wessels en Vos het bedrijfje Reg- gefiber. „Al snel konden we aan de slag. Een huis aansluiten kostte nog 3.500 euro per huishouden, nu kan dat al voor 600 tot 700 euro." Aanjaagfunctie Om het geheugen op te frissen: glasvezel maakt internetsnelhe- den tot 1 gigabit p/s mogelijk, een tienvoud van de 100 megabit p/s die nu als standaard voor echt su persnel geldt. En ook belangrijk: de uploadsnelheid is bij glasvezel gelijk aan de downloadsnelheid. „Snel internet wordt steeds be langrijker", doceert Vos. „Kijk naar een gemiddeld huishouden: doch ter is aan het facetimen, zoon ga- met online en de ouders kijken Netflix. Dan heb ik nog niet eens over de komst van virtual reality." Dankzij Reggefiber ging het vanaf 2005 hard met glasvezel. In enkele jaren kregen ruim een half miljoen huizen het netwerk van de toekomst, van Almere, Deven ter, Hillegom tot Veenendaal. „Reggefiber heeft een duidelijke aanjaagfunctie gehad", vertelt Paul Kempen, tot 2013 was hij verkoop manager voor het bedrijf. „Ze zijn relatief willekeurig door Neder land gegaan om glasvezel aan te leggen." Wel liet Reggefiber echt dunbevolkte gebieden links lig gen. „Zodra het aantal woningen minder dan enkele duizenden be droeg, deden ze het niet. Dat was te kostbaar." Reggefibers succes wekte de aandacht van KPN: diens groei- irecteur Eric Vos van E-Fiber weet het nog In 2002 startte hij de Glasvezel Net werk Exploitatie Maatschappij (GNEM).„Ikwoon in het buitengebied van Zeist in Den Dolder en de internetverbin ding is daar als stroop. Toen heb ik een businessplan geschreven om Nederland te verglazen." Het plan uitvoeren bleek geen sinecure, Vos kreeg van alle banken nul op het rekest. „Glasvezel was duur, er moest veel geld in", blikt hij terug. „Ook zagen ze het belang niet. We hebben toch KPN en de kabelaars met hun netwerken, kreeg ik te horen." BELASTINGONDERZOEK CORRUPTIE IN OLIE-INDUSTRIE CAO-OVERLEG VASTGELOPEN De mondiale luchtvaartbranche boekt dit jaar een nettowinst van 34,5 miljard dollar. Dat is althans de verwachting van de interna tionale brancheorganisatie IATA. Luchtvaart maatschappijen danken de betere resultaten vooral aan een verdere toename van het aantal reizigers en aan stijgende ticketprij zen. Ook helpt mee dat meer en meer men sen spullen bestellen via internet. De vraag naar vrachtvervoer door de lucht neemt daardoor sterk toe, vooral vanuit Azië. Het totale aantal passagiers in 2018 schat IATA op circa 4,3 miljard, tegen 4,1 miljard dit jaar. m De grootste daler in de AEX. M In de MidKap sloot de lampen fabriek de rij. woensdag 6 december 2017 W De chipmachine maker veerde op nadat op Wall Street techfond- sen herstel lieten zien. O De kabelaar verloor vrijwel de helft van zijn beurswaarde, maar krabbelt weer op. David Bremmer Waarom de aanleg van in Nederland Rijssen E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16