Marjan Berk De 10 mooiste trips voor u geselecteerd 15 Zelden zo'n openhartig verhaal gelezen overhet omgaan met je afkomst Je kinderen zijn lang zamerhand allemaal volwassen. Niet onge merkt, nee. Je ziet ze door de jaren net zo hunkerend en gretig hun eigen toekomst tegemoetgaan, soms even struikelend en dan weer volle kracht vooruit, hun pad vol gend zoals jijzelf deed. Soms houd je je hart vast: hoe gaat dit aflopen? Dan weer adem je opgelucht. Weer een diploma gehaald, plotseling diep gelukkig in de liefde, of hevig teleurge steld... in de mensheid in het al gemeen of in een vriendschap in het bijzonder. Maar altijd zijn ze blij als ze langskomen om te ver tellen over hun belevenissen, hoe het ze nu vergaat. Op het ogenblik komen de vrienden en vriendinnen uit de jeugd van mijn kinderen weer op hun pad. Ze waren door het leven uit eikaars zicht gespoeld, maar daar zijn ze weer en de vriend schap wordt nieuw leven inge blazen, opgepakt. dochter, Etchica Voorn. Zij heeft een boek geschreven, Dubbel bloed. Mijn dochter bracht het mij ogenblikkelijk: „Dit MOET je lezen, moes!" Hetgeen ik deed, en ik viel stil. Zelden zo'n openhartig verhaal gelezen over het omgaan met je afkomst. Een Surinaams-creoolse vader en een Nederlandse moe der, afkomstig uit Drenthe. Zelf een goed gelukt product uit deze samensmelting van twee totaal uiteenlopende werelden: vuur rood haar, lichte huid en prach tige groene ogen. Maar altijd hunkeren naar kennismaken met het onbekende deel van de wereld van haar va der. En niet minder verlangend naar de Drents dialect sprekende grootmoeder, die warmte en ge borgenheid vertegenwoordigt. Nog nieuwsgieriger naar die Su rinaamse oma, die, toen het tot een kennismaking kwam aan het einde van haar lange leven, geen antwoord meer kon geven op al die ongestelde vragen. Die ook nooit antwoord had gegeven op de vele brieven die Etchica haar vanuit Nederland had geschre ven... beter bent omdat je wit bent!" Ik ben to jaar en begrijp er niets van. De pijn is scherp en snij dend als mijn oudere Surinaamse nicht zonder enige aanleiding haar naaldhak in mijn rug plant. Mijn nicht heeft haar punt ge maakt en het doet zeer! Dubbelbloed, wat een prach tige omschrijving van de ver scheurdheid die een kind voelt. „Vroeger werd ik altijd aange sproken met halfbloedje", zegt tv-journaliste Diana Matroos. „Toen Etchica mij voor het eerst op 'dubbelbloed' attendeerde, voelde dat als een enorme verrij king. Afkomstig zijn uit twee culturen zie ik als pure rijkdom!" In deze tijd van verhitte dis cussie over Zwarte Piet dwingt dit boek respect af voor onze landgenoten en medemensen met dubbelbloed, of ze nu uit In donesië, Suriname, de Antillen of welke godvergeten plek ook komen. Daar hebben ze zich met elkaar gemengd, waardoor hun uiterlijk niet meeverbleekt met onze nationale meelkleur. „Dit kun je wel een hoofdprijs noemen, ja", zegt Gerben Valkema (37) uit Haarlem, die ook Elsje tekent, een dagstrip die onder meer in deze krant verschijnt. „Wie heeft Suske en Wiske niet gelezen? Als kind van 6,7 jaar ver slond ik die stripboeken. Als je dan wordt ge vraagd je jeugdhelden te tekenen, is dat een ontzettende eer. Tegelijkertijd geeft dat ook wel een gek gevoel. Donald Duck, Olivier B. Bommel, Tom Poes en dan nu ook Suske en Wiske. Langzamerhand kan ik ze allemaal af- strepen." „Stripschrijver Yann Le Pennetier, een echte jeugdheld van mij, had het scenario voor Cro mimi geschreven. De uitgeverij zocht een te kenaar, maar Yann werd maar niet warm van de tekeningen die hij voorgelegd kreeg. Tot hij die van mij zag, zo heb ik gehoord. Het klikte vanaf het begin. We wilden allebei een hommage maken. Een Suske en Wiske zoals wij ze als kind graag lazen, met grappen en pit. Geen parodie." „Het duurde even voordat ik Wiske goed naar mijn zin kon tekenen. Ik had moeite met dat eierkopje, het strikje in het haar en de ex pressie op haar gezicht. Pas toen ik terug greep naar een iets oudere versie van haar kapsel, met langer haar, viel alles op zijn plek. Ik mocht van de uitgever ook mijn eigen stijl van tekenen houden. Dus ik heb Wiske iets meer welvingen, heupen en taille gegeven, en iets andere schoenen. Zo komt ze iets pit tiger over, iets geloofwaardiger als meisje van een jaar of 13,14." Lachend: „Hoe oud is ze ei genlijk? Ik heb geen idee. Ze is er gewoon." „Ik ben er heel trots op dat ik dit heb mogen doen. Volgens mij is het ook een goed boek geworden. Naast de strip Elsje, die ik samen met Eric Hercules maak, is dit een heel groot hoogtepunt. En dat ik het dan samen heb mogen doen met een ontzettend goede schrijver als Yann, maakt me helemaal trots." Vlucht 2 nachten Met mystieke stedentrips naar o.a Sofia, Gdansk, Praag Wat krijg ik: Ga naar pzc.nl/stedentrips woensdag 6 december 2017 PC Dubbelbloed Zoals een vriendin van mijn „Je moet niet denken dat je 'Ik had moeite met dat eierkopje van Wiske' Voor het eerst is een Nederlandse teke naar verantwoordelijk voor een volledige uitgave van Suske en Wiske. Gerben Val- kema tekende Cromimi, het eerste deel van een jaarlijkse hommage die steeds door een ander duo wordt geschreven en getekend. Kees Graafland Haarlem Is dit het hoogst haalbare voor een stripte kenaar? Hoe kwam de uitgever bij jou terecht? Was het moeilijk tekenen? In Cromimi ontmoeten de helden een cro-mag- nonmens. FOTO STANDAARD UITGEVERIJ T Gerben Valkema Trots op het eindresultaat? Heen- en terugvlucht y 2 overnachtingen in 3-sterrenhotel Geen reserverings- of boekingskosten Hotel gelegen nabij openbaar vervoer Reisperiode geldig t/m 30 september 2018 SGR-garantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15