'Extremisten eisen geld voor Syrisch hulpproject op' 12 JULIO POCH HUIS EN HAARD Piloot Julio Poch komt nog deze week terug naar Nederland, nadat de rechter hem na 8 jaar vrijsprak van betrokkenheid bij de dodenvluchten in Argentinië. Wat treft hij aan in zijn dorp? Eindelijk kunnen ze trouwen, de dochters van Julio Poch. Jaren lang hebben Mariana en Alejandra ermee gewacht. Want hun vader was er niet om hen weg te geven. Maar hoe ze ook talmden, de zussen konden het leven in Nederland niet tot stilstand bren gen. Acht jaar lang zat hun vader vast in Argentinië, ver weg van zijn doch ters, hun broer Andy en moeder Gre- the. Zeven kleinkinderen heeft Poch nu. Toen hij wegging was het er één. „Hij kent die kindertjes niet", zegt Marianne Smits, vriendin van de fa milie. Zij leerde het gezin Poch ken nen in Ouderkerk aan de Amstel, vlak nadat het aankwam in Neder land. Ook toen Poch met zijn vrouw verhuisde, bleef het contact. Zo kwam het dat Smits zag hoe de fami lie werd verscheurd. Ja, soms bezoch ten de kleinkinderen hun opa in Ar gentinië. En er waren skypegesprek- ken. Maar de grootvader was altijd de afwezige in het vrijstaande huis van Grethe en Julio Poch, tussen de bo men in Zuidschermer. Hij miste al die kleine grote din gen. Verjaardagen. Bezoekjes. Naar de buren, om de daar pasgeboren puppy's te knuffelen. De wereld die Poch achterliet, is alleen ogenschijn lijk niet veranderd. De kassen naast zijn grond zijn er nog, maar ze wor den verkocht. De overbuurman en - vrouw zijn verdwenen, de 'nieuwe' buren heeft Julio nog nooit gezien, ook al wonen ze hier alweer jaren. De buurvrouw heeft nu een hele rits honden, die onbedaarlijk blaffen naar voorbijrijdende auto's. Feest In 2009 vertelde Poch hier in de ach tertuin nog vol trots over de laatste vlucht voor maatschappij Transavia. Het zou een feest worden. Zijn buur vrouw hoorde hoe hij zijn zoon Andy had gekozen als copiloot. Grethe zou ook mee, als passagier van haar twee mannen. Het ging zoals ge pland, tot die laatste landing in Spanje. Julio lachte nog, toen hij werd ingerekend. Dacht aan een grap, tot hij begreep: deze arrestatie, hier voor de ogen van mijn familie, is echt. Vanuit Spanje werd Poch uitgele verd aan Argentinië, verdacht van het uitvoeren van de beruchte doden vluchten in zijn thuisland. Vanuit Nederland was uitleveren onmoge lijk geweest. Nog altijd kan Dirk Lok horst, oud-collega bij Transavia, er boos om worden dat het zover is ge komen. „Als Poch goed Nederlands Het hulpgeld is bedoeld voor de Vrije Syrische Politie, een ongewa pende politiedienst die werd opge zet na het begin van de burgeroor log en moest zorgen voor 'rust en recht' in de gebieden die werden gecontroleerd door de Syrische op- positie. Het project kwam maandag onder vuur te liggen na onthullin gen van het Britse tv-programma van de BBC Panorama. De uitzending heette: 'Jihadisten waar u voor betaalt'. Volgens de BBC dwong de extremistische strijdgroep Nour al-Din al-Zinki de Vrije Syrische Politie in de regio Aleppo om 20 procent van alle sala rissen (die cash werden uitbetaald) over te dragen. „Omdat die strijd groep de vijf politiebureaus in de regio beschermde." In een andere regio zou het aan al-Qaeda geli eerde Al Nusra-front zelf de agen ten van de Vrije Politie hebben uit gekozen. De agenten zouden ook hebben samengewerkt met recht banken die executies en steniging oplegden als straf. In de reportage zegt een man dat leden van de Vrije Syrische Politie op de hoogte waren van de martelingen in een gevange nis waar hij verbleef. De BBC-jour- nalisten beschikken naast monde linge bronnen ook over interne do cumenten van Adam Smith Inter national, de Britse hulporganisatie die het project met geld van zes Westerse landen opzette. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medewerking voorlopig opgeschort en gaat de zaak onderzoeken. Dat geldt ook i Een woordvoerder kan niet zeggen of Nederland medewer king opschortte voor Denemarken. Nederland zei in 2014 zes miljoen euro toe aan het Access to Justice and Community Se curity Project, waaronder de Vrije Syrische Politie valt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken kon giste ren niet zeggen welk deel van dat geld voor het politieproject was be doeld. Ook kon een woordvoerder niet melden of Nederland nog lo pende medewerking heeft opge schort. Ook Duitsland, Canada en de VS doen mee aan net project. Adam Smith International wijst op de ingewikkelde situatie in Syrië en noemt de BBC-documentaire 'vals en misleidend'. „Het pro gramma meldt dat zes agenten mo gelijk banden hadden met een ex tremistische groep. Zes dus, van alle 3.400 agenten." woensdag 6 december 2017 GO Het leven ging 8 jaar lang door.. Carla van der Wal Julio Poch zal opnieuw aan Ne derland moeten wennen. FOTO ANP De Britse overheid heeft miljoe nensteun aan een hulpproject in Syrië voorlopig stilgezet uit vrees dat een deel van het geld bij extremistische strijdgroepen is beland. Ook Nederland heeft zes miljoen euro bijgedragen aan het project, waarmee onder meer een Syrische politiemacht is opgezet. Cyril Rosman Rotterdam Strijders van het Al Nusra- front in 2015 in Aleppo, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12