Seksbom liet Engeland beven als nooit tevoren Overlijden Christine Keeler maakt herinnering aan schandaal springlevend 10 Boerendochter Carola Schouten doet vandaag in de Tweede Kamer voor het eerst haar plannen uit de doeken als nieuwe minister van Landbouw. Haar naam zal voor altijd klijven aan die van John Profumo, de over spelige Britse minister van Oorlog voor de Conservatieve Partij. Als een late echo van het verhaal van Mata Hari had Keeler tegelijkertijd een affaire met Profumo, de man die alles wist van de Britse strijd krachten, én met de Russische spion Yevgeny Ivanov. In het zeer gespannen politieke klimaat van die tijd, de Koude Oorlog, was ze het middelpunt van een schandaal van de hoogste orde. Profumo pro beerde zich nog naar een excuus te liegen, maar werd uiteindelijk ge dwongen af te treden. Het kostte de Conservatieven de volgende ver kiezingen en baande de weg voor Labourleider Harold Wilson. Keeler, geboren in het graafschap Middlesex, werd zo op haar 19de een seksbom en een beroemdheid vanwege een spraakmakende af faire, ongeveer zoals Monica Le winsky dat later ook zou worden. In haar memoires schreef ze te zijn misbruikt door haar stiefvader. Ook pleegde ze op 17-jarige leeftijd abor tus met een breinaald, nadat ze zwanger was geworden van een Amerikaanse militair. Ze kwam al vroeg in kringen van Conservatieve bestuurders terecht, nadat ze was ontdekt als topless danseres in de Londense uitgaans- wijk Soho. Wereldberoemd werd Mijn kinderen willen niets met een hoer te maken hebben. Dat is verschrikkelijk de pikante foto van Lewis Morley, waarop ze naakt en achterstevoren op een kopie van een beroemde stoel van de Deense designer Arne Jacobsen zit. De stoel staat nu in het Victoria en Albert Museum om aan te geven hoe groot de impact van Keeler was. Anders dan de Ameri kaanse Lewinsky wist Keeler heel veel geld te verdienen aan haar af faire door boekdeals en modellen werk. De BBC begint volgend jaar met de opnames van een zesdelige serie over haar leven vol seks, spio nage en politieke consternatie. Christine Keeler was twee keer getrouwd, maar leefde de meeste tijd alleen. Met haar twee kinderen had ze nauwelijks contact. „Ze wil len niets met een hoer te maken hebben. Dat is verschrikkelijk, maar het zij zo", zei ze daar ooit over. Het geld ging snel op. Vlak voor haar dood zou ze in een goedkope ge meenteflat in Londen hebben ge woond. John Profumo, destijds 46 jaar, wijdde zich na zijn ontslag aan lief dadigheidswerk. Hij overleed in 2006. De Russische lover en spion Yevgeny Ivanov ontwikkelde een drankprobleem en overleed in 1994. De man die Keeler en Pro fumo aan elkaar voorstelde, Ste phen Ward, voelde zich zo schuldig dat hij zelfmoord pleegde in 1963. In 1989 werd een film gewijd aan de zaak, Scandal. haar, want juist nu is een minister op ons vakgebied hard nodig." De Jong zegt bijvoorbeeld dat er nieuwe regels moeten komen om boeren te beschermen tegen inko pende partijen. „De Albert Heijns van deze wereld, zeg maar. Hun macht is groot, maar voor boeren is het heel moeilijk zich te verenigen zonder de zelfstandigheid van hun bedrijf op te geven." Dat Schouten een boerendochter is, geldt absoluut als een pre. „Neem voorgangers als Van Aartsen of Brinkhorst. Die snapten echt totaal niet hoe het cultuurtje is in een boe renbedrijf. Hoe je daar als familie op drijft. Schouten moet dat wel hebben meegekregen." Een week na haar beëdiging stond Carola Schouten bij pluimveehouder Johan Verbeek op de stoep. Met een dienstwagen, maar wel op werk schoenen. „Op hakken hoefje hier niet aan te komen", zegt Verbeek. Hij nam de kersverse minister mee door zijn biologische pluimveebedrijf. Als boerendochter gaf Schouten toch wel toe dat ze daar geen verstand van had. „Daar was ze eerlijk over: van pluimvee wist ze niet veel, maar het was fijn dat ze dat toegaf." Landbouwsector verwacht veel van nuchtere Carola Schouten (CU) Verbeek besprak met haar vooral de nasleep van de fipronilaffaire. Die hakte er enorm in bij de sector. Niet zozeer bij hemzelf ('wij hadden ge luk') als wel bij collega's. „Het is fijn dat we weer een landbouwminister hebben en dat die dan ook een ronde maakt, want veel boeren hebben niet altijd het idee gehad dat ze een luis terend oor hadden in Den Haag." Vandaag en morgen staat ze in de Schouten weet wat het is om op een boerenbedrijf te werken." Op het ministerie zijn ambtenaren nieuwsgierig hoe haar toon gaat zijn, maar er was lof toen ze met de vuist op tafel sloeg nadat NRC had gepubliceerd over mestfraude. „Een derde van de boeren verpest het voor de rest", zei ze. Een teken dat ze ook haar tanden kan laten zien, zegt een betrokkene. Werk De Nederlandse Akkerbouw Vak bond heeft haar uitgenodigd voor overleg. „We hopen snel van haar te horen", zegt bestuurslid Teun de Jong. „Er ligt wel genoeg werk voor Tweede Kamer om de land bouwbegroting toe te lichten. Voor het eerst als minister, en niet meer als Kamerlid voor de Christenunie. Na jaren onder de vleugels van Eco nomische Zaken te hebben gediend, hebben de land- bouwambtenaren in Den Haag weer een eigen mi nister. Niet dat Schouten nu zoveel in Den Haag te vinden is. De eerste dertig dagen sinds haar aantreden verslond ze vooral kilometers buiten het Haagse. Voor werkbezoeken in de sector, maar na acht dagen wachtte ook al de eerste Brus selse vergadering met Europese collega's. Schaken En als vicepremier wordt ze ook nogal eens verwacht in vergaderin gen, waardoor het 'schaken op ne gen borden tegelijk is', zegt een ingewijde. „Zij is niet onze vij and, maar ook niet onze vriendin", aldus Mare Calon, voorzitter van LTO Neder land. „Ze is recht door zee en zegt waar het op staat. Maar ze is niet zo koud als haar voorgangers. woensdag 6 december 2017 GO De vrouw die in 1963 heel Groot- Brittannië en de halve wereld in rep en roer zette, is niet meer. Voormalig fotomodel Christine Keeler (75) is overleden aan een longaandoening. Bob van Huët Londen —Christine Keeler Een minister met boerenverstand Christine Keeler in 1963. fotodailyexpress/gettyimages •4 Carola Schouten op werkbezoek op een viskotter en op het Haagse Binnenhof, fotosanp Tobias den Hartog Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10