I t Ouders houden hun kinderen thuis vanwege vervelende incidenten 9L l I W' 9 H C*VJ>' y' ZWARTEPIET M -iM VN VV A 'i'v A dinsdag 5 december 2017 GO Al decennialang vieren Nederlandse scholen het sinter klaasfeest. Vroeger misschien wat stij ver,maar zeker niet minder uitbundiger dan nu. Tegenwoor dig is het wat losser en de kleding wat éigentijdser'. FOTO'S ONDERWIJSMUSEUM ROB N UTRECHT Op 5 december brengen sommige ouders hun kinderen niet naar school. Hoeveel dat er zijn, weten zelfs leer plichtambtenaren niet. Maar voor een Zaanse, Rotterdamse en Amster damse moeder staat het vast met ouderwetse zwarte pieten laten zij hun kroost thuis. Marcia Nieuwenhuis Jitske-Sophie Venema Vorige week ontstond er ophef nadat een leerplichtambtenaar in de gemeente Ridder kerk in dikgedrukte en on derstreepte letters ouders te verstaan gaf dat het sin terklaasfeest 'onderdeel is van het lesprogramma' en dat 'de kinderen aanwezig moeten zijn op school'. Nu blijkt dat de Ridderkerkse moeder zeker niet de enige is die haar kinderen thuishoudt. De drie kinderen van de Zaanse Jeanne Gnimavo- Wennenkendonk (36), van wie de vader Afrikaans is, gaan evenmin naar school. „Mijn dochter kwam begin november verdrietig thuis omdat ze was uitgeschol den voor chocoladereep. Dat klinkt misschien on schuldig, maar het was voor mij aanleiding om over de sintviering te gaan praten." Vorig jaar maakte het gezin van november tot met januari vervelende incidenten mee. De kinde ren zouden stinken, net als Zwarte Piet en hun vader zou de enige 'echte' Zwarte Piet zijn. „In de klas van de oudste hebben ze toen aandacht besteed aan discriminatie. Maar de directrice legde me uit dat ze het niet voor elkaar kreeg om de sintviering aan te passen. Dus zijn mijn kinderen er niet bij." Uit een rondgang langs de vier grootste gemeenten blijkt dat leerplichtambte naren in Rotterdam, Am sterdam, Den Haag en Utrecht de signalen van ongeoorloofd verzuimd rond de sinterklaasviering niet herkennen. Er wordt ook niet ac tief op gecontro leerd, zoals bij voorbeeld vlak voor of na schoolvakan ties. Het blijft onduidelijk hoe groot het probleem in werke lijkheid is. Woord- Kitty Balker. FOTO CHRIS W0RMH0UDT voerder Marc Mathies van Den Haag: „Het kan zijn dat kinderen er gewoon zijn, maar het kan ook zijn dat scholen het ons niet melden als kinderen af wezig zijn." „Mijn kinderen zijn alle bei uitgemaakt voor Zwarte Piet, mijn oudste was toen net 5 en be greep er niets van',' vertelt de Rotterdamse Dorien Visser (36). Haar kin deren van 7 en 10 - die dank zij hun vader een kleurtje hebben - wil zij daarom niet meer met Zwarte Piet confronteren. Op 5 december hield zij het tweetal thuis. Omdat er op de school van Visser nu roetpieten komen, gaan haar kinderen morgen wél. De Amsterdamse Kitty Balker (38) - haar wortels liggen in Suriname - was vermoedelijk één van de eerste moeders die ervoor uitkwamen dat zij haar kin deren thuishield vanwege Zwarte Piet. „Sinds 2011 ben ik er open over ge weest." Ze ondervond veel weerstand. „Ouders op school maakten opmerkin gen tegen mijn dochter: 'Waar is je moeder mee bezig? Als ze zo doorgaat moet ze oprotten'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9