7 Gedupeerden bij hoger beroep: geef fout toe TROTS INVICTUS GAMES Uitspraak over tien dagen Slachtoffers van het bloedbad dat Tristan van der Vlis in 2011 aanrichtte, zijn kwaad omdat de politie erbij blijft dat ze niet in de fout is gegaan bij het afgeven van een wapenvergunning. Tristan van der Vlis (24) nam op 9 april 2011 een geweer en twee pis tolen mee naar winkelcentrum Ridderhof in Alphen aan den Rijn. Hij schoot minutenlang om zich heen. Naast zes doden vielen ze ventien gewonden. Van der Vlis pleegde zelfmoord. Al jaren procederen gedupeerden van het drama voor schadevergoe ding. De Haagse rechtbank oor deelde eerder dit jaar dat de politie de vergunning niet had mogen ver strekken, omdat Van der Vlis zware psychische problemen had, maar daarom nog niet aansprakelijk is. Gisteren, bij het hoger beroep bij het Haagse gerechtshof, bekriti seerden advocaten Anneke Bolt en Esther Ceulen namens de politie het vonnis van de Haagse recht bank. De politie zag Van der Vlis niet als direct gevaar voor zichzelf en anderen en had dus de wapen vergunning simpelweg niet kun nen weigeren. Pas na de schietpartij zou duidelijk zijn geworden dat de schutter schizofreen was en graag computerspelletjes speelde waarin hij mensen neerschoot. Trap na „Schandalig dat ze ons gewoon weer laten barsten", zei Johan Nie- vaart, die bij de rechtszaak aanwe zig was. Hij werd door Van der Vlis in een long en in een been geraakt toen hij zijn zoon wilde bescher men. Nievaart verloor zijn bloe- menzaak, werd afgekeurd en is bang dat hij in de schuldsanering belandt. „Ik ben alles kwijt, maar de politie blijft liegen. Zo geven ze alle slachtoffers nog een trap na." Zo'n twintig gedupeerden woon den de rechtszaak bij. Nabestaan den, gewonden van toen, mensen die voor hun leven moesten ren nen, getuigen en ondernemers die hun zaak kwijtraakten. Paul van den Ham zat met kromme tenen te luisteren naar de juridische haar kloverij bij het gerechtshof. „Na tuurlijk heeft de politie gelijk als ze zegt dat Van der Vlis dé verant woordelijke is voor dit drama. Maar de politie is op z'n minst medever- De politie blijft liegen. Zogeven ze alle slachtoffers nog een trap na antwoordelijk. Zij heeft de schutter gefaciliteerd. Hoezo was hij niet suïcidaal? Hij schoot op 8 meter van mij zichzelf door het hoofd." Van den Ham kreeg vier kogels in zijn lijf: twee in zijn benen en twee in zijn bovenlijf. Die laatste twee zitten er nog steeds, opereren is te gevaarlijk. „Eén long werkt nog maar voor 30 procent. Elke pijnlijke ademhaling herinnert mij aan die enige grote, bloedige aanslag in ons land in een winkelcentrum. Geef dan als politie en politiek maar eens toe dat je schuld hebt. De toenma lige korpschef heeft dat als enige gedaan, maar is allang vertrokken." Hypocriet Ook ondernemer Bert-Jan van Heijningen, die zijn videotheek moest sluiten omdat volgens hem veel minder klanten naar de Rid derhof durfden komen, noemt de houding van de politie en de staat 'hypocriet'. „Geef gewoon je fout toe. En dan de moed hebben te zeg gen dat de rechtbank het verkeerd zag met het afgeven van die wapen vergunning. Terwijl steeds blijkt dat er zoveel redenen waren om die aanvraag af te wijzen." Gedupeerden van het Ridderhof- drama waren boos en teleurgesteld dat zij van het hof geen spreektijd kregen. Van den Ham: „Ik heb hier voor nachten niet geslapen en ook deze dag is zwaar. Wegbijven? Dat kan ik niet. Ik wil juist dat voor die rechters de slachtoffers een gezicht krijgen." Op 27 maart doet het Haagse ge rechtshof uitspraak. Ruim 70 gedu peerden claimen schade, die in de miljoenen euro's loopt. Ex-president Jemen gedood 'Raket reikt tot Europa' dinsdag 5 december 2017 BRUSSEL De afgezette Catalaanse oud-premier Carles Puigdemont en vier van zijn voormalige minis ters krijgen volgende week donderdag van de recht bank te horen of België hen al dan niet uitlevert aan Spanje. De raadslieden probeerden de rechters er gisteren van te overtuigen dat de uitlevering niet rechtmatig is, mede omdat het risico bestaat dat men senrechten worden ge schonden. Madrid wil de oud-bewindslieden berech ten voor hun rol bij het uit roepen bij de onafhankelijk heid van Catalonië. FOTO AP Premier Mark Rutte heeft gis teren de Nederlandse deelne mers aan de Invictus Games in het zonnetje gezet. Het team wist in september in Toronto (Canada) 26 medailles in de wacht te slepen, waaronder vijftien gouden plakken. „Jullie zijn een voorbeeld voor vele anderen", zei de minister-presi dent. Nederland deed met 29 mannen en vrouwen mee aan het internationale sportevene ment voor (oud-)militairen die tijdens de dienst of in een pri- vésituatie psychisch- of licha melijk gewond raakten. De In victus Games zijn een initiatief van de Britse prins Harry. FOTO LEX VAN LIESHOUT/ANP Slachtoffers drama Alphen boos op politie Jan Belt Alphen aan den Rijn -Johan Nievaart, slachtoffer SANAA Jemenitische re bellen hebben gisteren ex- president AN Abdullah Saleh, een voormalig bond genoot, gedood in hun po ging controle te krijgen over hoofdstad Sanaa. Bronnen binnen Salehs partij meldden dat hij in het hoofd is geschoten. Saleh leidde Jemen 33 jaar. In 2012 nam hij onder druk van de straat afscheid van de macht. In 2014 ging hij een alliantie met de Houthi's aan. De voorbije dagen verbrak hij plots de alliantie en bedreigden de Houthi's hem met de dood. BRUSSEL De interconti nentale raketten van Noord-Korea kunnen vol gens de NAVO niet alleen de VS, maar ook Europa bereiken. De meest re cente rakettest van Pyong yang heeft aangetoond dat alle NAVO-bondgenoten binnen bereik zijn, aldus de topman van de westerse alliantie Jens Stoltenberg. De hele wereld moet vol gens hem 'maximale druk' uitoefenen op Noord-Korea om tot een vreedzame op lossing te komen. Een mili taire actie is volgens hem niet aan de orde. De kwes tie staat op de agenda van een overleg van ministers van Buitenlandse Zaken van de 29 NAVO-landen deze week in Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7