m r Camperaar Slingenberg snapt niets van camperbeleid Goes Jori Linea is jarig en trakteert! Kerstbomen zijn een eindsprintje voor familie Buijsrogge uit Goes 7 In december komt er een tak van sport bij voor fruittelers Frans en Marja Buijsrogge. Ze verkopen al een kwart eeuw kerstbomen bij hun bedrijf in Goes. Gele naalden. Kleur verschil in de boom. Nee, echt vlotten wilde het niet met die kerstbomen- kweek van Frans Buijsrogge in de Zeeuwse klei. Niet meer dan veer tien boompjes kreeg-ie aan het groeien, 25 jaar geleden. „Maar uit eindelijk hebben we ze allemaal kunnen verkopen", grijnst Buijs rogge. Sinds zaterdag zijn hij en zijn vrouw Marja weer begonnen met hun jaarlijkse traditie: de verkoop van kerstbomen aan de 's-Graven- poldersweg. m Als er toevallig eens een blauwe gloed doorheen zat, dan schrok iedereen zich wild Het is nooit druk op de dag vóór Sinterklaas. Maar waar het erf nor maal gesproken gedomineerd wordt door peren en fruitkisten, ziet het er nu groen van de bomen. Tussen de drie- en vijfhonderd Nordmanns, Koreana's en Omori- ka's wachten, veelal nog gevangen in een netje, op een liefde op het eerste gezicht. Komt die er niet, dan belandt-ie in de hakselaar. Buijsrogge: „Vroeger had je één soort boom. Punt. En als er dan toevallig eens een blauwe gloed doorheen zat, dan schrok iedereen zich wild. Daardoor zijn kwekers nog meer op de verschillende ras sen gaan sturen. Nu is er voor ie dereen wat wils. Je moet die varia tie hebben. We hebben bomen van veertig centimeter en van vier meter hoog. Breed en smal, in pot en gekapt." Buijsrogge heeft een samenwer kingsverband met een Brabantse kweker, op de grens met Limburg. Op een perceel daar groeien de bo men, voordat ze naar Goes komen. We hebben veel competitie in de kerstbomen. Van bouwmarkten hebben we veel last „Ze zijn laat gekapt en in de pot gezet", zegt Buijsrogge. „Daardoor is de kans groter dat de naalden langer aan de boom blijven." Als kweker gaat hij zelf regelmatig naar Brabant. Om even te zien hoe het gaat en of er zorg aan gegeven wordt. De bomen groeien tussen de vier en vijftien jaar op dat per ceel. Tussen de maisvelden. „Elk jaar worden ze bijgesnoeid. Dan krijg je een mooie volle vorm." Hij pakt een flinke boom en legt uit dat de takken rondom de stam een soort lagen vormen. Ont breekt er ergens een laag, dan zit er een gat. „Een boom van B-klasse", zegt Buijsrogge. „Die kan voor een leuk prijsje weg. Maar we hebben ook dubbel A-kwaliteit. Zo'n boom van vier meter gaat voor 75 euro." Aan de zijkant staan een paar bomen apart. Gelabeld en klaar voor vervoer. Ze zijn gereser veerd. „Mensen komen vaak effe kijken", zegt Buijsrogge. „Als je dan geen goede boom hebt staan, gaan ze naar een ander. We heb ben veel competitie in de kerstbo men. Van bouwmarkten hebben we veel last. Die willen graag mensen in de winkel krijgen dus die geven de bomen zo ongeveer gratis weg." Hoewel de kerstbomen voor de Buijsrogges 'een leuk eindsprintje naar het einde van het jaar zijn', nemen ze het wel serieus. Veel klanten kennen ze, en vaak ook hun wensen qua boom. „Het is ge zellig als ik de klanten ken. Als ze één jaar komen, zijn ze er volgend jaar weer. En aan sommige men sen kan ik er misschien wel twee verkopen. Want als je die man en vrouw dan bezig ziet, dan denk je: dit gaat 'm niet worden..." Slingenberg, oprichter van de Camperclub Nederland, zegt dat mensen in Goes nu alleen terecht kunnen op de stadscamping bij Omnium. „Maar daar zijn niet de juiste voorzieningen en de cam ping is niet het hele jaar open. De meeste camperaars staan boven dien niet graag op campings." Zeeland heeft volgens Slingen berg een slechte naam onder cam pereigenaren. Er zijn weinig plek ken waar ze mogen staan. „Ik vind dat onbegrijpelijk", stelt de Kloe- tingenaar, die al jaren in het hele land strijdt voor betere voorzie ningen. Verdubbeld „Steeds meer mensen hebben een camper. Het aantal is de afgelopen tien jaar verdubbeld. Ze geven ge middeld zeventig euro per dag uit in de plaats waar ze staan, dus als je deze groep weert, missen win kels en horeca inkomsten." Slin genberg roept de gemeente Goes op om - wellicht in samenwerking met een ondernemer - een aantal camperplaatsen te realiseren, eventueel met wat beperkte voor zieningen om bijvoorbeeld het toilet te legen of de watervoorraad aan te vullen. „Dat hoeft niet voor niks", benadrukt hij. „Mensen zijn zeker bereid te betalen voor een goede plaats." In het buitenland is het volgens Slingenberg heel normaal dat er plaatsen zijn waar campers kun nen staan. In Nederland is het vol gens hem soms vechten tegen de bierkaai. dinsdag 5 december 2017 BE Voor iedereen een geschikte boom Michiel Bouwman Goes A Marja en Frans Buijsrogge: Als klanten één keer komen, zijn ze er volgend jaar weer. foto mechteld jansen - Frans Buijsrogge - Frans Buijsrogge Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113 56 14 82 binnenuit.nl WOONPLAZA Koopt u in 2017 een LINEA sofa van Jori, dan betaalt u de voordeligste stof- of lederprijs.* Kom snel langs bij Binnenuit Meubelen. Vraag naar de voorwaarden Goes is bepaald geen paradijs voor camperaars. Dat vindt Martin Slingenberg uit Kloe- tinge. Hij roept de gemeente op een aantal camperplaatsen aan te wijzen in de openbare ruimte. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72