'Een stik sukerpee in m'n schoei' 11 Zuiderburen 'Ceci n'est pas un höpital'. Dit is geen ziekenhuis. Zo luidt het credo van het nieuwe AZ Zeno in Knokke. Wie binnenstapt, krijgt inderdaad niet het idee in een hospitaal te zijn. Streektaal Op 4 februari 2013 arri veerden de eerste bouw- kranen op het terrein waar nu het hypermo derne AZ Zeno-ziekenhuis in Knokke verrezen is. Het gebouw is later afgerond dan gepland, maar het resultaat mag er zijn. Voor pa tiënten gaat het ziekenhuis in maart open, maar afgelopen week einde werden de deuren al open gesteld tijdens twee speciale open dagen. Vele duizenden mensen wisten de weg naar het nieuwe ge bouw, aan de doorgaande weg van Westkapelle naar Knokke, te vin den. De meeste ruimtes waren nog leeg, maar bezoekers konden zich een prima beeld vormen van de mogelijkheden van het nieuwe AZ Zeno. Het plan om het ziekenhuis als het ware boven het omliggende landschap te laten zweven is prima geslaagd. Zeker met de dichte mist die Knokke afgelopen zaterdag be dekte, leek het ziekenhuis op een drijvende betonnen massa. Het ge bouw is met recht een architecto nisch hoogstandje te noemen. Ook aan de binnenkant is het ziekenhuis bijzonder. Door het veelal hagelwitte interieur en het alom aanwezige daglicht voelt het ziekenhuis eigenlijk helemaal niet als zodanig aan. Dat is dan ook precies wat de ontwerpers zich als doel gesteld hebben. Als slogan voor het nieuwe ziekenhuis is de tekst 'Ceci n'est pas un höpital', of tewel 'Dit is geen ziekenhuis' ge bruikt, een zinspeling op een be- Elke afdeling heeft een balkon waar patiënten met bed en al naartoe gebracht kunnen worden kend schilderij van de Franse schilder Magritte. Op elke afdeling is een balkon aangelegd, waar pa tiënten met bed en al naartoe ge bracht kunnen worden. De afde ling psychiatrie heeft zelfs een enorm dakterras tot haar beschik king. Op alle mogelijke manieren is geprobeerd om contact met de buitenwereld te behouden. Bij het ziekenhuis zijn ze er dan ook van overtuigd dat de architectuur een wezenlijke bijdrage aan het gene zingsproces van menig patiënt le vert. Het nieuwe ziekenhuis vervangt straks het huidige exemplaar aan de Sint Jansdijk. Dat is oud en te klein. Mede dankzij subsidie van uit de Vlaamse overheid is de be nodigde financiering van meer dan 200 miljoen euro rondgeko men. Veel Nederlandse auto's waren tijdens de open dagen te vinden op de parkeerplaats van het zie kenhuis. Men ziet de Nederlander dan ook graag naar het nieuwe zie kenhuis komen. Momenteel ligt het percentage Nederlandse pa tiënten rond de acht procent, maar de directie van het ziekenhuis hoopt dat aantal straks te laten toenemen. FEITEN EN CIJFERS Het is vandaehe sinterklaos, vuuf december, een dag, die je a vanaf je joengste jeugd nie za vergete. Toen was 't een feêst mee voorpret, soms dreigementen dao je je gewenste cadeautje nie zou kriehe as je te vee troep schopte en uuteindelijk het heer lijk aevendje wi aoles wi goed af liep. Sinterklaos, al dan nie in oogsteigen persoon anwezig, ver trok wi nè Spanje en ons bleve ach ter mee onze geschenkjes. In de weke vöda't 'n kwam, mocht ik m'n schoe nest de kolenkachel zette, iederen aeven. Omdat het peetied was en d'r langs de weg nöha es een sukerpee achterbleef, wier d'r een stik van die pee in je schoe gedae. Je zoeng, vödao je nè bed hieng, nog een vers ter ere van de goedheilig man, wibie de tekst nie aoltied ansloöt bie je wensen pakket. 'Drie kaatseballen in een net' oefde ik nie en 'een letter van banket' kocht moeder bie de bak ker op durp. Je maekte je hin zur- gen over het feit da die stokouwe man op een paerd over de nok van het dek ree. Oogstens wier je tuus geweze op de roe vö stoute huus inplekke van lekkers vö de andere. Je maekte nog een tekening en hloofde onvorwaerdelijk in z'n be- staen. Nooit docht je d'rover nae oe of aoles in je schoe moest komme deu een schoorsteên, die in de ka chel uutkwam. Het was aoltied een mengeling van 'vol verwachtinge' weze en eigenlijk wete dat het een pakjesaeven zou ore. As je 's ochens een sucelaodekikker in je schoe vond, wist je zeker da zwarte Piet dat gedaen ao. Gedachten an discriminatie kwaeme nie bie je op. Zwarte Piet was je hröte, zwarte vriend. Het was zö'n bitje de énige kleurling die je in die jae- ren op durp tegenkwam. Ik ebbe vö m'n gevoel niks over- houwe van het sinterklaosgebeu- ren. Di bin misschien wè onder zoekers die ondekt ebbe dao je chronische angsten kon ontwik- kele, mè ik kenne hin senioren die last ebbe van S.S. sinterklaossyn- droom). Het is hetzelfde as men sen, die linksandig bin en vroeger rechs moeste lere schrieve. Ik was er zöeên, mè ik bin nooit zwetend wakker hore van een enge droom over een meêster, die me dwoeng m'n kroontjespenne in m'n 'mooien' and te ouwen. Het einde van mien sinterklaos- geloof kwam eêl onverwachs. Ik ao m'n schoe, mee inoud, wi de nacht deu bie de kachel achtergelaete en de volgenden ochen ao ik boven wat ruzie mee m'n ouwere zus. Toen ik nè benee liep om te kieken oe hroöt de oögst was, riep m'n zus me nae da moeder m'n schoe his- teraeven gevuld ao. Dat zei ze omda ze kwaed wasmè ik hloofde d'r niks van. Die andvol peperneu ten ao zwarte Piet natuurlijk in m'n schoe geleid. Zeker wete! Ze brocht me drek nè de biekeuken, wi de vuulnisimmer stoeng. En, onder in dien immer, vond ik een een stik sukerpee en een verfrom melde tekening van een paerde- kop, m'n geschenken vö de Sint! Naevraeg bie m'n moeder leverde alleên een lachje op. En ik was vö- goed m'n sinterklaosgeloof kwiet. Het feêst is noe zö anders hore. Iedereên ei een mêning over oe of me vuuf december moete invulle en mee welke personen. Ik ebbe nog wè es heimwee nè de tied van "aoles ziet die slimme Piet, zich vergisse kan 'n nie. dinsdag 5 december 2017 Nieuw AZ Zeno is hoogstandje In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: het nieuwe ziekenhuis in Knokke. Tijdens de open dagen dit weekeinde bezochten veel mensen het nieuwe ziekenhuis in Knokke. fotos peter nicolai Bas Dingenouts Knokke Het nieuwe ziekenhuis kost, afhankelijk van wat je precies meerekent, tussen de 210 en 230 miljoen euro Er komen 324 bedden in te staan. Het gebouw is 21 meter hoog en heeft een vloerop pervlak van 44.000 vierkante meter Het hospitaal staat in een groene 'zorgcampus', waar onder meer een parkeerplaats voor 759 auto's is te vinden. Het ziekenhuis gaat over ruim drie maanden open. Pa tiënten vanuit het huidige hos pitaal verhuizen op 22 en 29 maart. In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Frans van der Heijde in het Walchers. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal. Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 64