Fataal tochtje sportvissers Kalmpjes aan is veiliger Instinker Zeven maanden cel voor dealen geëist 2 KORTING SINTERKLAAS VOOR ALLE KINDEREN A TILROE optiek Er zullen niet veel Sinterklazen zijn die het Middelburger Jaap Stok na kunnen zeggen: „Amalia zat op mijn linker-, Maxima op mijn rechterknie." Commentaar De toedracht van het ongeluk met het sportvisbootje in de monding van de Oosterschelde is nog niet duidelijk. Hoe drie Brabantse mannen omkwamen in het kolkende water bij de stormvloedkering wordt mogelijk nooit helemaal opgehel derd. Een motorstoring? Een navigatiefout? Te veel risico? Zeker is, dat veel sportvissers regelmatig vergelijkbare omstan digheden trotseren. Ze varen uit met kleine, maar compleet uitge ruste bootjes. Met een goede voortstuwing, met degelijk ankerge rei, met communicatieapparatuur en met reddingsmiddelen. De meeste sportvissers kunnen bovendien nauwkeurig navigeren met gps, dieptemeter, kompas, log en radar. Dus normaal gesproken weet de schipper hoe dicht hij bij de gevaarlijke pijlerdam is. Zelfs in de mist die er afgelopen weekeinde hing. De vissers zijn zich ook altijd bewust van het sterke getij. Wie zich onmiddellijk boven- strooms van de kering bevindt, neemt een flink risico. Desondanks zijn in de loop van de jaren al verschillende bootjes in de veilig- heidslijn van de kering blijven hangen. Zeiljachten overkomt het ook. Er is zelfs wel eens een Belgische viskotter met een zeer erva ren bemanning tegen de pijlerdam gevaren. De drie opvarenden konden nog net op tijd op de dam stappen. Met een klein bootje krijg je die kans meestal niet. Het fatale ongeluk van afgelopen weekeinde bevestigt dat met de Oosterscheldemonding niet valt te spotten. De stormvloedkering brengt Zeeland veiligheid. Maar voor de sportvissers is dit deel van de Delta onveiliger geworden. Tijd voor een sportvisverbod in een ruime strook langs de hele kering? Zo'n maatregel is te drastisch. Wie als sportvisser regelmatig in de directe omgeving van de sluit gaten vist, kent de risico's en accepteert die. Dit alles maakt de dood van de drie Brabantse mannen niet minder droevig. Wie in de directe omgeving van de sluitgaten vist, kent de risico's en accepteert ze Waterschap Scheldestromen wil dat veranderen om de boel veiliger te maken. Het huidige snelheidsre gime van 8o kilometer per uur komt niet overeen met de vormge ving en het gebruik van de weg. Op werkdagen rijden er dagelijks zo'n 1300 motorvoertuigen over de Weg door Dijkwater. Ook fietsers en bromfietsers rijden op de rijbaan. Door de limiet te verlagen wordt bovendien korte metten gemaakt met de 'ongewenste snelheidsover gang' van 80 naar 30 kilometer per uur ter hoogte van de kern Sirjans land. op de complete bril ALMANAK Pa dacht bijdehand te zijn en zijn zoon met een instinkertje in ver warring te brengen. „Rookworst zonder R is ook worst", zei hij vanuit het niets tegen zijn bijna twaalfjarige zoon. Die bleef on verminderd de knoppen op zijn controller indrukken zonder ook maar één seconde zijn blik af te wenden van het computer scherm waar een spannende FIFA-voetbalstrijd werd uitge vochten. Toch kostte het hem ondertussen nog geen seconde om met een gepaste reactie te ko men. „Ja pap. En een fiets zonder F is ook iets." Weer geen glazen huis Feestje wegens 50 jaar CCR Gratis diner voorouderen NIEUWERKERK Winterfairvoor jeugdvereniging Vandaag is Jaap Stok voor het laatst hulpsinterklaas. Vijfentwintig jaar lang bezocht de nu 73-jarige Mid delburger de Bloemcampschool in Wassenaar. Voor wie het niet wist: dat is de basisschool waar de drie prinsessen Van Oranje het abc leer den. Niet dat het Sinterklaas iets uitmaakt - hij vindt alle kindertjes even lief. Stok koestert mooie her inneringen aan blije gezichtjes en vermakelijke momenten. „Staat er een juf op haar horloge te tikken, zo van: schiet op, Sinterklaas, u loopt uit, de volgende groep staat te wachten! En dan zeg ik met een uit gestreken smoel: 'O! Is die kapot? Zet je schoen maar, dan komt er een nieuw. Sinterklaas laat zich niet haasten. Dat moeten die jonge juf fen nog leren." Terug naar 2009. Amalia van Oranje zit in groep drie. Stok: „Nor maal mogen ouders en grootouders er niet bij zijn als Sinter- Sklaas met zijn Pieten in de klas komt, maar in groep drie mag dat voor één keer wel." Daar zitten k ze dan, de vijftig kin dertjes uit beide groe pen drie. Eromheen de trotse ou ders. Heel onopvallend, geflan keerd door een rechercheur in truitje en poloshirt, zit daar ook mevrouw Van Oranje tussen. „De kinderen hadden fantastisch ge zongen", herinnert Stok zich. „Ik zei: dank je wel! Sinterklaas gaat jullie bedanken met een Spaans lied. Want mijn Pieternel - mijn Direct na afloop stak Amalia haar vingertje op: „Sinterklaas, wij zingen ook Spaanse liedjes thuis!" dochter Liza - woont in Spanje en had een lied van Mercedes Sosa in gestudeerd." Meteen na afloop stak Amalia haar vingertje op: „Sinterklaas, wij zingen ook Spaanse liedjes thuis!" Sinterklaas sputtert nog wat tegen - drukke dag, weinig tijd immers, maar hij is toegeeflijk. „Amalia mocht even op mijn knie komen zitten om een liedje te zingen. De 21-jarige Vlissinger M. E. zou volgens het Openbaar Ministerie een gevangenisstraf van zeven maanden moeten krijgen en zijn auto zou verbeurdverklaard moe ten worden. Voor zijn maat en plaatsgenoot I. B. (25) was de offi cier van justitie milder: een celstraf van 180 dagen waarvan 116 voor waardelijk en toezicht door de re classering. De twee worden ervan verdacht te hebben gehandeld in cocaïne en heroïne. Zes maanden lang in 2015 zouden ze volgens hun afnemers gehandeld hebben in slechte kwa liteit. Bij zijn aanhouding, eind juli van dit jaar, had hij zich verstopt onder een salontafel en schold hij de agenten uit. Het dealen was kortere tijd ge weest en het gescheld klopte, aldus E. Dat zijn cliënt onderuit gezakt al les aanhoorde, moest niet verkeerd worden uitgelegd, hield zijn advo caat Martij n van der Want de rech ters voor. „Hij is gespannen, het is een kwetsbare jongen en weet zich geen houding te geven." E. is eerder veroordeeld voor opiumdelicten, belediging van agenten en een straatoverval. Hij liep nog in de proeftijd van een ver oordeling voor een ander delict. Uitspraak over twee weken. dinsdag 5 december 2017 ii De weg tussen Dreischor en Sir- jansland wordt een 60-kilome- terweg. Nu mag je er nog met 80 kilometer per uur over, vanaf de Beldert tot aan de kruising Bre- deweg bij Sirjansland. Esme Soesman Dreischor WALSTRAAT 81 VLISSINGEN WWW.TILROE.NL EEN GOEDE BRIL TEGEN EEN BETAALBARE PRIJS GEEN INGEWIKKELDE CONSTRUCTIES Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Voor het tweede achter eenvolgende jaar gaat het Glazen Huis in Zierik- zee niet door. Volgens voorzitter Frank van Asten van culturele orga nisatie Centree heeft de lokale radio-omroep Schouwen-Duiveland on voldoende mensen om de organisatie rond te krijgen. „En dat is voor dit evenement de belang rijkste speler." In 2018 wordt een nieuwe poging ondernomen. Het Glazen Huis stond vier keer in Zierikzee. John Fogerty, frontman CCR. RENESSE Een Britse gelegenheids band speelt hits van Creedence Clearwater Revival. Dit in het kader van 50 jaar CCR. In de band onder anderen Pe ter Barton (Animals), Matt Pegg (Procol Ha- rum), Graham Pollock (The Hollies) en Paul Bur gess (10CC). Ook van genoemde andere bands worden hits gespeeld. Het optreden is op 14 april in het dorpshuis van Renesse. Kaarten via Ticketmaster.nl ZIERIKZEE Geholpen door vijftien vrij willigers bereiden twee Zierikzeese vrouwen een gratis kerstdiner voor (eenzame) ouderen op Schouwen-Duiveland. Dat gebeurt op kerstavond 24 december in Eetcafé Marktzicht. Voor vervoer kan worden gezorgd. Aan melden is nodig: Wil van Velthoven: 06-155 55 579 of bij Clim Hulsbosch: 06- 512 69 513. Of via e-mail: kerstavondzierikzee@ gmail.com De jeugdverenigingen van de Hersteld Her vormde Kerk in Nieuwer- kerk houden zaterdag (van 9 tot 14 uur) een winterfair in het dorps huis aan de Poststraat. De binnenmarkt wordt gevuld met dames- en kinderkleding, dierenhui den, kaarten brocante en winterkost voor de lekkere trek. En toen stak prinses Amalia haar vinger op Ondine van der Vleuten Middelburg/Wassenaar - Jaap Stok, hulpsinterklaas Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59