Trombosepatiënten lopen te lang rond met steunkousen 4 Vermiste autistische jongen is terecht Mist is een gevaarlijk natuurverschijnsel. Gelukkig raken we dat verraderlijke weertype steeds meer kwijt. MIST GEVAAR De tiener naar wie de afgelopen drie dagen met man en macht is ge zocht, is gisteren rond 16.00 uur ge vonden in een huisje op volkstui nencomplex Vijfsluizen, op zo'n 3 kilometer lopen van zijn huis. De politie en medewerkers van Handhaving en Toezicht van de ge meente waren in de loop van de middag gericht in de omgeving van Vijfsluizen gaan zoeken, nadat een aantal tips was binnengekomen van mensen die Abdullah daar had den zien lopen. Zo werd hij onder meer gezien bij de oprit van de A4 ter hoogte van metrostation Vijfsluizen. De jon gen liep daar tussen de vangrail en het geluidsscherm. Ook Abdullahs ouders en familie spoedden zich naar het volkstuinencomplex waar ze hem tot hun grote vreugde al snel in de armen konden sluiten. De tiener die autistisch en doof is, en medicatie heeft tegen hartrit mestoornissen, maakte het naar omstandigheden goed en leek wat verdwaasd toen zijn ouders zich met hem verenigden. Familieleden schoten met hun mobieltjes filmpjes van de dolge lukkige ouders en hun zoon en plaatsten die van blijdschap direct op sociale media. „Voor al die men sen die hebben geholpen bij het zoeken", zegt een familielid. „Zo wilden we met al die vrijwilligers vieren dat we Abdullah levend en in goede gezondheid weer terug hebben." Abdullah heeft zich drie dagen verborgen weten te houden tijdens de zoekacties op Vijfsluizen. „We zijn er wel drie of vier keer geweest om opnieuw naar hem te zoeken, maar toch hebben we dat huisje kennelijk over het hoofd gezien", zegt een neef. Ook zondagavond is tot laat nog op het volkstuinencom plex gezocht. „Abdullah heeft het slot van de deur geforceerd om in het huisje te kunnen komen. Hij Ik ben er pas met Abdullah geweest om te kijken naar een huisje dat te koop is heeft er geslapen, had er drinken en hij heeft er een goede, dikke jas ge vonden. We zijn zo blij dat hij goed en wel is gevonden." Abdullah en zijn ouders werden gisteren aan het eind van de mid dag in het politiebureau opgevan gen om tot rust te komen. In het be gin van de avond werd de jongen door een ambulance opgehaald en overgebracht naar het Sophia Kin derziekenhuis. Zijn ouders gingen met hem mee. „Hij is in het ziekenhuis onder zocht en besloten is dat we pas in een later stadium met Abdullah en zijn ouders gaan praten", zegt een woordvoerder van de politie. „Nu is rust voorlopig even het allerbelang rijkste." Vader Yilmaz (41) heeft steeds het gevoel gehad dat zijn zoon op of bij het volkstuinencomplex moest zijn. Nog niet zo lang geleden was hij er samen met hem. „Ik ben er pas met Abdullah geweest om te kijken naar een huisje dat te koop staat", vertelde hij zondag aan deze krant. „Abdullah wilde graag dat ik het kocht. We zijn daar daarom za terdagnacht nog tot 03.00 uur in de weer geweest met zoeken." Patiënten met een trombosebeen krijgen nu nog het advies twee jaar lang steunkousen te dragen. Een halfjaartje is echter genoeg voor de helft van alle patiënten. Bij 60 procent kunnen de knel lende kousen al na één jaar uit, blijkt uit een studie van het Maas tricht UMC+. Jaarlijks krijgen 25.000 mensen last van een trom bosebeen: een dik, rood en vooral pijnlijk been. De oorzaak is een stolsel in een bloedvat. De meeste patiënten zijn er met anti-stollingsmiddelen snel bo venop, maar om complicaties als pijn, zwellingen en jeuk te voorko men, moeten zij nog twee jaar lang een steunkous dragen. Die zorgt voor tegendruk, waardoor het bloed onder meer sneller stroomt. „Veel mensen vinden de kous te strak en te warm. Bovendien voel je je als vrouw er al snel een oud wijf in", zegt Arina ten Cate, klinisch epidemioloog en hoofd van de trombosedienst van het Maastricht UMC+. Zij zette een onderzoek op onder ruim 800 patiënten. De helft droeg twee jaar lang steun kousen, de andere helft mocht de ze afdoen zodra de klachten verdwe nen waren. „Ik zag geregeld patiën ten die al na een halfjaar van hun klachten af waren." De zorgkosten lopen jaarlijks op tot 23,5 miljoen euro. Deels door de aanschaf van de kousen a 100 euro, maar vooral door de 2.000 thuishul pen die nodig zijn voor het aan- en uittrekken van de kousen. Wanneer de helft van alle patiënten 1,5 jaar eerder stopt, kan er jaarlijks 10 mil joen euro worden bespaard. dinsdag 5 december 2017 GO Abdullah (15) zit tóch in tuinhuisje De sinds vrijdagavond vermiste 15-jarige Abdullah Mazmahor uit Schiedam is terecht. Hij is ge vonden in een tuinhuisje. Sander Sonnemans Schiedam M Vader Yil- maz dacht al dat Abdullah op het tuinen- complex ver bleef. FOTO TWITTER —Vader Yilmaz (41) Het gros van de patiënten met een trombosebeen loopt onno dig lang met een strakke steun- kous rond. Eerder stoppen met de therapie levert een besparing van 10 miljoen euro per jaar op. Hanneke van Houwelingen Maastricht Met een Premier May en Commissievoorzitter Juncker bij de top. fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4