Zo kom je gezond december door 44 5 KLASKE VAN NORREN Piet Uniek Vraag het de deskundige De angst voor de calorierijke feestdagen is herkenbaar. De vraag is alleen: gaat het om die paar dagen? Wij westerlingen eten elke dag net te veel. Omdat dit consequent elke dag ge beurt, nemen we in de loop van de tijd in gewicht toe. In de herfst en winter zitten we dan ook nog meer binnen en bewegen minder. En dan komen die kerstdagen er ook nog aan. Het gaat dan om de gewone dagen. Schrijf bijvoorbeeld eens een week op wat u aan tussen doortjes eet. Kunt u die vervangen door gezondere snacks? Drinkt u suiker in de thee of koffie? Vervang frisdranken en sappen eens voor water of thee. Eet voldoende groente. Schep dit als eerste op, zodat uw bord al redelijk gevuld is. Neem de tijd en geniet van uw eten, maar schep na de maaltijd geen tweede keer op. Koop eens magere kwark of yoghurt om als toetje te eten. Zorg dat u voldoende beweegt. Pak vaker de fiets, trotseer het weer. Het valt best mee. U kunt dan met een feestdag een spijbeldag nemen. Op deze feestdag let u minder op wat u eet, maar let u er wel op niet door te gaan met eten als u verzadigd bent. Of u maakt een lekkere en gezonde kerstmaal tijd, want: gezond eten is lekker. Gezond gaat niet alleen om de calorieën maar ook om de varia tie; de toepassing van de schijf van vijf. Er zijn veel recepten voor lekkere en gezonde kerstmaaltijden, bijvoorbeeld op de site iamafoodie.nl en van het voedingscentrum. Als u liever uw traditionele kerstmaaltijd net iets gezonder serveert, maak dan extra groentes klaar en serveer calorierijke produc ten als saus en dressing los. Werk meer met volko ren producten als volkoren pasta en brood. Kruid het eten met verse kruiden en gebruik niet te veel zout. Geef een keus bij het toetje, zodat voor fruit salade of yoghurt gekozen kan worden. Zorg dat u na de feestdagen in de gezond eten- modus blijft. Belangrijk voor alle dagen is trots te zijn op kleine overwinningen. U heeft dat hapje niet genomen. U bent gaan voetballen met de kin deren. En last but not least: u bent al volop bezig met uw goede voornemen voordat het nieuwe jaar is aangebroken. HETPANEL Drink water en thee, beweeg en neem met de feestdagen een spijbeldag Opvoeden Taaitaai en ander snoepgoed Yvan Yvette Zwarte Piet dinsdag 5 december 2017 GO De assistenten van de bisschop bezorgen de cadeaus door de schoorsteen. Lopen er aanvankelijk een of twee pie ten naast Sint, tegenwoordig komt een klein leger mee uit Spanje. Pieten leiden alles in goede banen. Bij kinde ren zijn beroemde pieten zoals de Wegwijspiet en Coole Piet Diego vaak populairder dan Sinterklaas zelf. Het sinterklaasfeest wordt vaak als een typisch Nederlandse traditie ge zien, maar vergelijkbare feesten vind je van België tot Rusland. Alle zijn ge baseerd op de heiligendag van Sint Nikolaas en oudere, heidense rituelen. Wat Sinterklaas van 'ons' maakt, is de manier waarop oude tradities zich hebben ontwikkeld: De stoomboot, de naam van het paard, kruidnoten en chocoladeletters vind je bijvoorbeeld niet snel over de grens. Vanavond staat de tafel vol banketletters, speculaas en pepernoten. Hoe zorg ik ervoor dat ik de feestdagen een beetje gezond door kom? Daarom is nu het moment om te gaan letten op wat u per dag eet en hoeveel u beweegt. Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl Sinterklaas heeft altijd een op voedkundige rol gehad. „Sint is vanaf de zestiende eeuw gebruikt als boeman, als een autoritair op- voedmiddel", zegt professor Koops, „Door de eeuwen wordt hij liever. Vanaf 1850 wordt Zwarte Piet de boeman en Sint een sullige, vriende lijke man. Uitein delijk eindigt ook Piet als een kinder vriend. Sint en Piet zijn nu demo cratisch en toege felijk." Taaitaai, kruidnoten, peper noten en speculaas zijn rela tief de meest 'gezonde' maag- vullers, want de banketstaaf, marsepein en gevulde specu laas zijn calorieënbommen. De grootste dikmaker? De cho coladeletter, met meer dan 1.000 calorieën. „Goed om te weten", zegt Jasper de Vries van het Voedingscentrum. „Ook al wil niet iedereen er steeds aan denken." De gezondste sinter klaasversnapering blijven de appeltjes van oranje, oftewel man darijnen. Maar die strooien dan weer lastiger. Voedingsdeskunige Klaske van Norren beantwoordt lezersvragen. De schoenen van Yvette en Xander hebben het lange tijd zon der cacao moe ten doen. Tot het eind van de jaren negentig leveren merken als Droste zeldzame letters alleen op bestel ling. Dat is nu an ders. Jingyi Hu van Koninklijke Verkade: „We maken ze al zijn ze minder verkrijgbaar. Deze letters raken als eerste uitverkocht. Mensen weten dat ze zeldzaam zijn, dus er is elk jaar een stormloop." Het meest gekocht zijn de S van sint, de P van piet en de M van mamma. Bronnen: Jan van Trigt, Rita Ghesquiere, Arnold-Jan Scheer, L.G. Palu- det, AD, ANP, Financieel Dagblad, Volkskrant Er bestaan veel misver standen over het zwart van piet. In veel landen heeft Sinterklaas al eeuwen lang donkere helpers. Het zwart komt van as en roet en helpt om een angstaanjagend uiterlijk te verkrijgen. Over de rest van zijn uiterlijk bestaan geen vaste regels. Dat verandert in de ne gentiende eeuw, wan neer illustraties van Sin terklaas zich versprei den en tekenaars een eigen invulling geven aan de zwarte knecht. Soms is hij met roet bedekt, soms verandert hij in een Moor of Afri kaan. De kroespruik, de rode lippen en de oor ringen zijn niet traditie getrouw. Roetpiet be staat het langst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49