4 Spanje Lekker Myra Rijmen Verrassing Wie zoet is, krijgt lekkers... Nikolaas X-mas surprise. Waarom verkiest Sinterklaas Spanje om de rest van het jaar te verblijven? Een mogelijke verklaring luidt dat er vroeger een belang rijke handelsroute voor exotische goederen heeft gelopen, zoals sinaasappels. Oor spronkelijk komen de cadeaus van sint uit Zuid-Europa. In andere landen vertrekt de kindervriend op 6 december vanuit de hemel. Om al het snoep- en strooigoed te vervoeren heeft Sint honderden ju tezakken nodig. Elk jaar draaien de koekfabrieken overuren voor hem. Pepernotenfabriek Van Delft Bis- Sint Nikolaas (280-342 of 352) komt uit Lycië en is bisschop van Myra geweest, het tegenwoor dige Anatolië in Turkije. Over zijn leven in de vierde eeuw na Christus doen wonderlijke ver halen de ronde. In 1087 nemen Italiaanse zee mannen de resten van zijn been deren mee naar Bari. Een deel van het skelet komt in Venetië terecht. In 2009 vraagt Turkije de Italiaanse overheid de restan ten terug te geven, zonder suc ces. Inmiddels lijkt dat overbo dig, want afgelopen september beweren Turkse archeologen dat zij de echte tombe van Niko laas hebben gevonden bij Demre, voorheen Myra geheten. Sterk bewijs ontbreekt. Wie wil weten hoe oude sinterklaasgedich ten klinken, doet een beroep op sinterklaas kenner Frits Booy: „Gedichten zijn pas in de negentiende eeuw ontstaan. Voor die tijd kon een kind vaak niet lezen. Een goed voor beeld van vroege rijmelarij is in 1826 door Jan van Walré geschreven. Dat gedicht komt van het paard van Sinterklaas. Hij is dank baar dat een jongen hem hooi brengt en geeft hem daarom een grote paardenvijg als cuits zegt met zo'n 3 miljard peper en kruidnoten 70 procent van ons land te voorzien. Die worden echt niet allemaal 5 december opgege ten, want dit jaar lagen de eerste exemplaren eind juli al in de winkel. gaos- Neder landse Quinsy Gario in 2011 pro testeert tegen Zwarte Piet, kookt het (halve) land over. Samen met collega-kunstenaar Kno'ledge Cesare draagt hij een T-shirt met de tekst 'Zwarte Piet is racisme' bij de intocht. De Dordtse politie arresteert hem, wat een stormachtige discus sie inleidt die tot op de dag van vandaag voortduurt. Voor veel men sen is pakjes avond niet com pleet zonder sur prises: zelfgemaakte, plagende kunstwerkjes met een cadeau erin. Volgens sinterklaasken ner Frits Booy horen ze al eeuwen bij 5 decem ber: „Een van de eerste voorbeelden zou te zien zijn op het schilderij Het Sint Niko- laasfeest van Jan Steen uit 1665. Daarop zien we een geldstuk dat is verstopt in een appel." De sur prise typeert in zijn ogen alles wat Sinter klaas leuk maakt: „Je moet iets voor een ander bedenken. In ons ego-tijdperk lijkt mij dat verfrissend." ...wie stout is, de roe. De handzame takkenbos is lange tijd een afschrik middel. Soms krij gen kinderen er slaag mee, of wordt de takkenbundel in een schoen achter gelaten, in plaats van een cadeau. Een ander populair schrikbeeld is de zak waarin ongehoorzame kinderen mee naar Spanje gaan. In de jaren zestig verdwijnen ze na protesten van pedagogen. Sint Nikolaas geldt als belangrijke hei lige in de middel eeuwen en menig een in Europa her denkt hem op zijn sterfdag, 6 decem ber. Er zijn mirakel spelen en later ver schijnen sinterklaas- markten en optoch ten: feestgangers in kostuum gaan van deur tot deur. Na de Reformatie die in 1517 begint, vieren mensen het feest thuis. Enge knechten kloppen op de deur en zwartgeblakerde sinten rammelen met kettingen. Sinterklaas keert als rasechte kindervriend terug op 6 december 1840, de Koningsdag van Willem III. Fi lantropische organisaties grijpen de feestdag aan om arme kinderen te helpen. De goedheiligman lokt hen met geschenken de schoolbanken in. dinsdag 5 december 2017 Heeft Sin terklaas te vrezen van zijn Ameri kaanse tegen hanger? Volgens een enquête van bankverzekeraar ING is Sint vorig jaar nipt ver slagen: 22 procent van de ondervraagden geeft ca deaus aan het begin van de maand, 25 procent doet dat met kerst en 19 procent viert beide feesten. Dat het kinder feest het aflegt tegen kerst komt vol gens de onderzoe kers doordat het aan tal kinderen in ons land daalt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48