3 4 f Heerlijk avondje Intocht Krampus Jennen Felbegeerd Goedheiligman dinsdag 5 december 2017 GO aardig zwaar, alsof het heel groot is en elk mo ment kan omvallen. Na drie kwartier mag ik gaan liggen. Bij het af scheid voelt mijn hoofd schoon en opgeruimd, 's Avonds keert de vreemde zwaarte terug. Ik voel de drang om me van overtollige ballast te ontdoen, ook geestelijk. Mijn eerste daad: een groot aantal Facebook- pagina's ontvolgen. Dat lucht op. Margaretha Coornstra Snel aan te haken Je hoeft niet in de methode te geloven of een 'positieve instelling' te hebben. De methode is eenvoudig te leren. In veel gevallen zijn meerdere sessies nodig. Ontspannend Kwaliteit van behandelaar Na de sessie voel ik me ontspannen en gefocust. Dat houdt een week aan. Zes weken later kan ik dat gevoel nog oproepen. Ik kan geen minpun ten benoemen. Ferial is rustig, empathisch en respectvol. Ze neemt alle tijd om vragen te beantwoorden en uit te leggen hoe Bio-Touch werkt. Geen. ABC VAN DE SINT Prijs kwaliteit 45 euro per uur vind ik schappelijk voor deze behandeling. Strikt genomen is één sessie te weinig om te concluderen dat het resultaat echt door de behandeling komt. A Door te strijken zou je lichaam zichzelf herstellen. Eind oordeel Hoe op geruimd kan je hoofd zijn! Pakjesavond valt bij ons op 5 december, de Belgen vieren het feest een dag later. Hoe zit dat? Het festival van Sint Nikolaas vindt plaats op zijn sterfdag, 6 december. Al in de middeleeuwen vinden kinderen op die dag een geschenk in hun schoen, achtergelaten door de sint. Dat ge beurt alleen als zij de avond ervoor braaf hun liedjes zingen, vaak feestelijk omringd door familie. Dit is ook het moment waarop ou ders elkaar in de ne gentiende eeuw ca deaus gaan geven. Zo verschuift pakjesavond bij ons naar 5 decem ber. Waarom komt Sinterklaas niet met de auto of trein aan? Bij de eerste sinterklaasintochten, aan het eind van de negen tiende eeuw, mag elk vervoersmiddel, zolang het maar wonderlijk is. Het kan een boot zijn, maar ook een zeppelin. Dat we het nu over de pakjesboot hebben en niet over de pakjesluchtballon, komt door de Amsterdamse (en later landelijke) intochten. In die stad vaart de stoomboot binnen. Heel Nederland ziet dat in het Polygoonjournaal en later op televisie. Zo is de standaard gezet. Myra, rijmen en Zwarte Piet: het alfabet gaat verder op pagina 4 Sinterklaas is nooit alleen, want hij heeft altijd helpers bij zich. Bij ons zijn dat de pieten, in Zwitserland Schmutzli en in Oostenrijk zijn het doodenge bosduivels: de Krampen. Zij stammen uit de zestiende eeuw. Door de opkomst van het protes tantisme is het sinterklaasfeest van de straat verdreven. Kinderen krij gen binnenshuis cadeaus: Sint laat zich niet meer zien. Voor hem in de plaats komt zijn knecht langs, een engerd die stoute kinderen onder handen neemt. Die knecht raakte zó inge burgerd in som mige lan den dat hij de rol van Sinter klaas over neemt. En daarom kunnen kin deren in Oosten rijk nog steeds elk jaar door Krampus worden opgege ten. Een scherp gedicht of een plagerige surprise: bij sinter klaas wordt iedereen op de hak genomen. Volgens Frits Booy, bestuurslid van het Nationaal Sint Nicolaas Co mité en expert op het gebied van de goedheiligman, is er niets nieuws aan: „Dat pla gende en opvoedkundige as pect is er al snel bijgekomen. Als uitlaatklep. Sint geeft de rector of de directeur gerust een standje. Tot groot ver maak van de leerlingen en medewerkers natuurlijk. De rollen worden omgedraaid. Daar is altijd grote behoefte aan geweest." Vorig jaar heeft Sint het vaakst Lego Star Wars gegeven. Welke populaire geschenken hebben door de eeuwen heen in de grote zak gezeten? Tot de oudste beho ren de 'koekpoppen'. Studenten in de middeleeuwen mogen school materialen of levensmiddelen ver wachten, omdat Sint Nikolaas als hun beschermheilige optreedt. Kinderen krijgen in die tijd een speelgoedje of wat lekkers. Pas halverwege de negentiende eeuw verschijnen er cadeaus voor vol wassenen, als gevolg van recla mes. Sinterklaas heet ook goedheiligman, maar dat heeft niets met zijn heiligverklaring te maken. Het woord komt van goedhylickman, oftewel 'goedhuwelijksman'. Nikolaas treedt op als beschermheilige van jonge geliefden, studenten en kinderen. Als vrijgezel kun je op 5 december een 'vrijer' verwachten, een speculaaspop die een anonieme aanbidder aan je schenkt. Tot in de jaren 20 sturen mensen elkaar ook Sint Nikolaaskaarten, net als hoe wij Valentijnskaarten op de post doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47