Wie is de beste automobilist? 'W Vederlichte aanrakingen doen het werk 2 RENE DIEKSTRA t-J Column LEESTIPS VAN DE WEEK LEKKER IN BALANS r ie van jullie rijdt auto of scooter?' Het was de eerste vraag die ik onlangs stelde tijdens een seminar aan een groep managers. Praktisch iedereen stak zijn of haar hand op. Mijn volgende vraag: 'Wie van jullie denkt dat jij beter auto of scooter rijdt dan de doorsnee auto-/scooterrijder in ons land?' Opnieuw staken zo'n 90 van de 100 aanwezigen hun hand op. Toeval? Absoluut niet. Ik stelde dezelfde vragen aan diverse andere groepen in allerlei landen, van Duitsland tot China. En steeds leverde dat soortgelijke uitkom sten op. Een ruime meerderheid van de auto- en scooterrijders beoordeelt zijn of haar eigen rijvaar digheid als bovengemiddeld. Een 'zelfoverschat- tingsneiging' die zich niet beperkt tot het besturen van een voertuig. Want als ik vraag wie zichzelf beoordeelt als bovengemiddeld goed in zijn of haar beroep of als bovengemiddeld goede ouder, dan blijkt opnieuw dat een meerderheid dat doet. Zelfs de vraag wie een levenspartner heeft en zichzelf als bovengemiddeld goede partner beoordeelt, blijkt die 'zelfoverschattingsneiging' op te roepen. Psychologen spreken van positivi- teitsdominantie. Dat is de neiging om onszelf op belangrijke eigenschappen publiekelijk aanzienlijk positiever te beoordelen dan we de doorsnee anderen beoordelen. Waarom? Het antwoord kan niet zijn 'omdat we in al die opzichten ook wer kelijk beter zijn dan an deren'. Het meest waar schijnlijke antwoord is: emotionele zelfbescher ming. Uit onderzoek blijkt dat de gedachten die we over onszelf heb ben, overwegend nega tief zijn. Zo geldt voor veel mensen dat de eerste gedachten die bij hen opkomen als ze 's morgens wakker worden vrijwel altijd negatief zijn. Die ge dachten lossen meestal pas op als we uit bed gaan en ons afleiden met onze dagroutines. Maar ook op andere momenten blijken de gedachten die spon taan bij ons opkomen in meerderheid, voor 60 tot 70 procent, negatief. Blijkbaar zijn we diep van binnen veel zelfkritischer, pessimistischer en ban ger dan we naar buiten laten blijken. Onze negatieve gedachten lijken zich vooral te centreren rondom drie thema's. Gedachten waarin we onszelf vergelijken met anderen en waarvan de uitkomst een gevoel van minderwaar digheid, afgunst of jaloezie is. Gedachten waarin gebrek aan contact of binding met en liefde van an deren het thema is. En gedachten waarin een ge brek aan controle over onszelf, onze omgeving en de gebeurtenissen of problemen in ons leven cen traal staat. De uitkomst: een gevoel van machte loosheid. Diep in ons sluimeren drie verlangens: het verlangen naar superieur zijn aan anderen, naar waardering door anderen en naar macht over anderen. Er is één probleem. We worden niet gelukkiger van het najagen van die verlangens. Diep van binnen zijn we veel banger dan we van buiten lijken Amerigo Bruidsschat Eerder Chocoladeletter Daarom jokken papa en mama dinsdag 5 december 2017 GO Psycholoog René Diekstra buigt zich over de menselijke geest Je beter, gewaardeerder en beheerster voordoen dan je bent, is emotionele zelfbe scherming. Maar of je daar gelukkiger van wordt? Burn-out voor beginners - Arnout Van den Bossche Vlaamse come dian fileert het kantoorleven en geeft tips om te overleven (Lannoo, €14,99). Tot slot - Hyshil Sander Dagboek om na te laten aan nabestaan den (Spectrum, €24,99). Bxlsgldt Off t-.c Alles over chro nische darmziek ten - Geert D'HaensenSé- verine Vermeire Vijftig experts werkten mee aan deze basisgids over de ziekte van Crohn en an dere darmziekten (Lannoo, €19,99). In 2010 haalt yogadocent Ferial Moelaert de Amerikaanse methode Bio-Touch naar Nederland. De verhalen daarover klinken Margaretha Coornstra te mooi om waar te zijn. Dat Ferial van huis uit een geslaagde bèta wetenschapper blijkt, stelt mij gerust. Want eerlijk is eerlijk: de ver halen over Bio-Touch klinken bijna te mooi om waar te zijn. De vederlichte aanraking met de vingertoppen zou 'het zelfgenezend vermogen van je li chaam stimuleren'. Tja... Direct contact met de huid heeft daar bij de voorkeur, maar volgens Ferial werkt Bio-Touch ook door mijn T-shirt heen. Dat lucht op: uitkleden is niet mijn ding. Ik kom om lekker in ba lans te raken. Tijdens de behandeling zit ik op een rechte stoel. Hou ding maakt niet uit, mits ik mijn armen of benen niet kruis, want dat blokkeert de energie stroom. De aanrakin gen hebben iets troos- tends. Ik voel zelfs tra nen prikken. Tegelijk wordt mijn hoofd eige- chronische darmziekten Reageren? hartenziel@persgroep.nl Sinterklaas laat zijn paard bij vertrek achter in ons land. De trouwe Amerigo heeft een druk leven, vertelt koetsier en verzorger Jack van den Broek (55). „Met sint werkt hij diverse optredens af, tot de uittocht op 6 december in Hoek van Holland." De rest van het jaar heet de schimmel Okki en trekt dan vooral trouwkoetsen. Of hij brengt Jeroen van der Boom de Amsterdam Arena binnen, bij een optreden van de Toppers, zoals dit jaar gebeurde. In de stad Myra in Zuid-Turkije woont een arme vader met zijn drie dochters. Zonder geld dreigt de hongersnood en omdat de vader geen bruidsschat kan beta len, kunnen de dochters geen beter leven zoeken bij een echt genoot. Nikolaas, dan nog geen bisschop, kan het gezin met zijn eigen fortuin helpen. Maar omdat hij niet wil dat het gezin hem dank is verschuldigd, werpt hij drie nachten goudstukken door het raam. Ze belanden in de schoe nen van de meisjes die zo zijn gered. Aan deze legende danken we schoenzetten. Sinterklaas vieren we op 5 december, maar waarom arriveert de goedheiligman weken eerder? Deze traditie danken we aan Amster dam. In 1934 vindt een grote intocht van de sint plaats, op de zaterdag voor pakjesavond. Lokale winkeliers die ervoor betalen, trekken er veel bezoekers mee naar de stad. Om de ondernemers tijdens de Grote Depressie een hart onder de riem te steken besluit het stadsbestuur het jaar erop Sint op 27 november te ontvangen. Dit jaar arriveert de stoomboot op 18 november. Zo wordt ook 'con currentie' met kerst voorkomen. Letters van zoet brood of speculaas horen al sinds de middeleeuwen bij Sinterklaas, maar sinds de negentiende eeuw worden zij ge maakt van chocola. Bakkerij Wim Koelman uit Heemskerk zette in 2014 het wereldrecord met de grootste letter. „Daarvoor hadden we al eens het grootste paasei gemaakt", zegt bakker Sjon Koelman (44). De letter S is ruim drie meter hoog en bevat 415 kilo pure chocolade. „We zijn vier weken bezig geweest de blokken te gieten. En een dag om alles aan elkaar te lij men en op te spuiten met chocola." Na afloop is de reuzelekkernij in stukken gebroken en door de pieten onder de bewoners van een aantal verzorgingshuizen verdeeld. Hoe vertel je een kind dat niet alle cadeaus uit Spanje komen? „Daarover doen veel mensen moeilijk", zegt pedagoog en sin- terklaas-expert professor Willem Koops. „Kinderen denken niet dat vader of moeder liegt. Tot hun vierde, soms zesde jaar is hun werkelijkheid anders, zij denken magisch. Kinderen kunnen gemak kelijk een eigen wereld verbeel den. Later onderscheiden ze wer kelijkheid van fanta sie. Dan kun je hen de waarheid vertellen en mee- I nemen in 1 het mys terie door ze gedich ten en I cadeaus te laten maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46