Cruisen Floortje Dessing ontsnapt uit burgeroorlog in Jemen 3 Björn en Derya terug in Nederland na Turks avontuur Ineens zijn ze terug: Björn en Derya Breukers-Ün uit Haaksbergen, die afgelopen zomer het nieuws beheersten met hun mysterieuze vermissing in Turkije en de dood van hun reisgenoot Joey Hoffmann. Het afgeragde busje waarmee ze eind juni met z'n drieën naar Turkije reis den, staat gewoon voor de deur van hun huurwoning in Haaksbergen. Het witte vehikel dat in Turkije van ellende in elkaar zakte, heeft de lange terugreis overleefd. „We zijn net een paar dagen terug", vertelt Björn in de deuropening. „Derya zit even bij haar moeder. Ja hoor, het gaat goed met ons. Al ben ik duizend keer bedreigd op Facebook." Björn (34) en Derya Breukers- Ün (26) hielden samen met dorpsge noot Joey Hoffmann (21) afgelopen zomer Nederland in de ban met hun mysterieuze vermissing. Het drietal was eind juni naar Turkije gereisd. Björn en Derya wilden daar een huis bouwen. De jonge Joey reisde mee 'om te helpen'. „Eigenlijk wilde hij gewoon even met vakantie, het ging thuis niet lekker, zijn ouders lagen in scheiding", zegt Björn. Hij en Joey waren niet bevriend, maar kenden elkaar van vroeger. Joey paste wel eens op hun hondje. „On derweg bleek dat we het goed kon den vinden." Na drie dagen in Turkije raakte Joey vermist. Hij zou aan de terugreis zijn begonnen, maar kwam nooit aan in Nederland. Nog vreemder werd het toen ook Björn en Derya na een tijdje Ze is gisteren samen met hulpver leners van het Rode Kruis veilig ge land in het nabijgelegen Djibouti. Het gaat naar omstandigheden goed met hen. Dessing verschool zich de afgelo pen dagen samen met andere hulp verleners in de kelder van het Rode Kruishoofdkwartier in de Jemeni- tische hoofdstad Sanaa. De Neder landers belandden daar in de bur geroorlog die in alle hevigheid was opgelaaid. De coalitie, onder aan voering van Saoedi-Arabië, vecht er tegen door Iran gesteunde Houthi's met onder meer tanks en mortie ren. Dessing was in Jemen voor op names van haar televisiepro gramma Floortje mar het einde van de wereld. „Ik ben immens dankbaar dat ik veilig en wel op weg naar huis ben, maar tegelijkertijd besefik ook dat voor de burgers van het land het conflict onverminderd doorgaat", zegt Dessing vanuit Djibouti. „Ik ben me ervan bewust dat voor de inwoners van Jemen het leed nog niet geleden is en heb veel respect voor de hulpverleners die zijn ach tergebleven." WAT IS ER GEBEURD? als vermist werden opgegeven. Kort daarna dook het stel op in Ankara. Twee weken lang werden Björn en Derya ondervraagd door de Turkse politie en moesten zij helpen met zoeken. Met een triest eindresultaat: Joey werd dood gevonden, niet ver van de plek waar ze met z'n drieën hadden gekampeerd en elkaar uit het oog hadden verloren. Allang weg Hoewel Joey volgens de autoriteiten een natuurlijke dood lijkt te zijn ge storven, bleven Björn en Derya ver dacht. Ze moesten in Turkije blijven. Tot nu? „We mochten allang weg", zegt Björn nu. „Ik weet niet eens pre cies sinds wanneer. Anderhalve maand terug mochten we al weg, of nog langer geleden." Hij knikt rich ting het busje. „Gewoon met dat ding." Als het even kan, willen ze op nieuw naar Turkije, zegt Björn. In mei van dit jaar stond hij een nier af voor Derya, die al jaren aan sikkelcel- Ja hoor, het gaatgoed met ons. Al ben ik duizend keer bedreigd ziekte lijdt, een erfelijke aan doening die haar nieren ruï neerde. Björn en Derya lieten zich in Turkije opereren. „Daarom zijn we ook langer gebleven, Derya moest toch om de zoveel tijd op controle", zegt Björn. „Dat zal nog vaker moe ten, dus kunnen we beter daar zitten. Kijk nou eens naar het weer hier, dat is toch niks." Weinig mensen weten dat ze terug zijn. Met de familie van Joey heeft hij nooit meer gesproken. Op sociale media is alle contact verbroken. Via Facebook krijgt hij nog volop bedrei gingen, zegt hij. Nog altijd geloven veel mensen dat er meer aan de hand was in Turkije. „Drugs? De mensen zijn gek," zegt Björn. „Denk je echt dat wij zo gek waren door al die Oost-Europese landen te rijden met drugs bij ons?" Volgens Björn is er weinig myste rieus aan. Joey had heimwee, was zo eigenwijs dat hij een kortere route naar de hoofdweg dacht te weten en verdwaalde. „We kwamen van de plek waar we hadden overnacht, vlakbij de stad Silifke, waar we een stuk land bekeken. Wij zeiden nog: we moeten bij elkaar blijven." „We hebben nog twintig minuten gewacht onder een boom, maar Joey kwam niet terug. Toen zijn wij ook weggegaan. We konden daar moei lijk blijven. Dat we een tijdje onbe reikbaar waren, is ook niet gek. We moesten naar Ankara voor nieuwe identiteitspapieren, die was ik verlo ren. En daarna naar Antalya, want Derya moest op controle. Weet je, er is gewoon niet zoveel geks gebeurd." voordeel p.p met Royal Caribbean® dinsdag 5 december 2017 GO 'De mensen zijn gek' Victor Schildkamp Peter Winterman Haaksbergen Televisiemaakster Floortje Dessing is uit het door oorlog verscheurde Jemen ontsnapt. Navin Bhagwat Rotterdam/Sanaa Björn (34) en Derya Breukers- Ün (26) uit Haaksbergen reizen eind juni met dorpsgenoot Joey Hoffmann (21) naar Turkije. Na drie dagen raakt Joey ver mist. Hij zou terugreizen naar Nederland, maar komt nooit aan. Ook Björn en Derya worden als vermist opgegeven, maar duiken kort daarna op in Ankara. Twee weken lang worden Björn en Derya ondervraagd door de Turkse politie. Half augustus wordt Joey dood gevonden in Turkije. Björn en Derya Breukers-Ün uit Haaksbergen. Björn vindt dat er eigenlijk niet zoveel geks is gebeurd in Turkije. - Björn Het vakantiebusje staat gewoon voor de deur in Haaksbergen. Royal Caribbean brengt uw cruisevakantie naar een hoger niveau! De schepen zijn uitermate geschikt voor iedereen die afwisseling, vrijheid, ontspanning en avontuur zoekt. Stap aan boord en ervaar het zelf. Faciliteiten: o.a. schaatsbaan, skydiven een openlucht AquaTheater! Vloot: de grootste cruiseschepen ter wereld Noord Europa: vanuit Amsterdam 1Middellandse zee: vanuit Barcelona Caribbean: vanuit Florida

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3