Plan voor andere aanpak overschakeling naar schone energie 10 ZE De huidige aanpak van de overschakeling op schone energie maakt de rijken rijker en de armen armer. De Statenfractie van de SP pleit voor maatregelen die voor iedereen toegankelijk, haalbaar en betaalbaar zijn. Morgen, tijdens de Dag van de Energiedialoog, biedt de SP de nota 'Schone energie in Zeeland voor ie dereen' aan. Daarin staan ideeën om het provinciale energiebeleid heel anders aan te pakken. In 2045 moeten alle 200.000 wo ningen in Zeeland energieneutraal zijn. Het huidige beleid om dat te bereiken, dreigt veel Zeeuwen bui tenspel te zetten, meent de SP. Wie het geld heeft om te investe ren in schone energie en bespa ringsmaatregelen, profiteert van subsidies en rendement. Wie dat geld niet heeft, ziet zijn energiekos ten toenemen en tegelijkertijd de waarde van zijn woning verminde ren. Dat kan eerlijker, vindt de SP. De partij pleit voor de oprichting van energiecoöperaties. Als dorpen, wijken of groepen mensen samen een goed doordacht idee hebben om een windmolen, zonnepanelen of andere vormen van duurzame energie te exploiteren, of een plan voor energiebesparing, zou de pro vincie dat moeten faciliteren. Nu bestaan dergelijke coöperaties al, maar de SP stelt als voorwaarde dat iedereen eraan mee moet kun nen doen. Er zouden nauwelijks fi nanciële drempels moeten zijn voor deelname, het moet een lokaal gedragen initiatief zijn, alle deelne mers moeten zeggenschap krijgen over de verdeling van de baten en de lasten en de opbrengsten zou den deels ten goede kunnen komen aan lokale voorzieningen. Daarmee wordt ook de leefbaarheid en de so ciale cohesie bevorderd. De SP pleit voor de oprichting van een Zeeuws Schone Energie Fonds, dat bijvoor beeld, al dan niet via de coöperaties, leningen kan verstrekken aan men sen met een kleine beurs. Uiteinde- Wie het geld heeft om te investeren in schone energie profiteert van subsidies en rendement lijk betaalt zo'n lening zich altijd te rug uit de opbrengsten van het pro ject. Zo'n fonds hoeft dus maar één keer te worden gevuld, aldus de SP. In zo'n systeem van Zeeuwse mi crokredieten hoeft niet alleen pro- vinciegeld te worden gestoken. Er kan ook worden gedacht aan bijdra gen van andere overheden, het Zeeuwse Klimaatfonds en net werkbedrijf Stedin. Energiewerkplaats Zeeland kan een voorbeeld nemen aan Friesland. Daar is op kosten van de provincie een energiewerkplaats opgericht. Doel is binnen lokale ge meenschappen draagvlak te creë ren voor initiatieven waaraan ie dereen kan meedoen. Ook daar wordt een nadrukkelijke link ge legd met het behoud van leefbaar heid op het platteland. Er ontstaan inmiddels allerlei schone gemeenschapsenergiepro jecten. Bij zo'n energiewerkplaats kan iedereen ook terecht voor een onafhankelijk advies. BRIEVEN Intocht Sint begon zijn intocht in ons land in Dokkum (20 november). De stedelingen van hoog naar laag, van groot tot klein, sloof den zich uit om dit evenement tot een groot feest te maken. In andere delen van ons land (waar men gewend is aan voet bal en ander vandalisme) was een groepering voornemens min, of mogelijk meer, roet niet op de gezichten van de pieten maar in het spreekwoordelijke eten te gooien. Met andere woorden,het kinderfeest te ver zieken. Een aantal mensen met goede bedoelingen maar vooral met vooruitziende blik is er in geslaagd om een rel te voorko men waarbij kosten voor inzet van politie en ME uitgespaard zijn.Deze mensen verdienen naar mijn mening een beloning, of op zijn minst een bedankje. Kees Baan Wijdauplantsoen 29, Middelburg Treinstoring Donderdag 23 november lag het treinverkeer tussen Oost-Sou burg en Middelburg stil. Oor zaak was een op het spoor ge vallen boom van de Vogeldijk. De provincie had in maart 2017 een voorstel gedaan om alle oude bomen te vervangen om gevaar te voorkomen en toch het landschap te behouden. He laas waren de politieke partijen van GroenLinks, SGP en Partij Souburg Ritthem in Vlissingen alsmede de Groenlinks fractie in de Provinciale Staten tegen het kappen van de abelen langs het kanaal. De provincie werd gedwongen om de bomen tot 2025 in gedeelten te vervangen. Volgens mij moeten alle bo men die aan de spoorzijde op de dijk staan onmiddellijk worden gekapt zodat het treinverkeer geen schade meer kan onder vinden van omvallende bomen. Mogen de reizigers, NS en Pro- Rail de schade die ze door deze vertraging hebben opgelopen nu bij de politieke partijen in dienen? Waarschijnlijk geven die nu echter niet thuis. Jac. van Belzen Pablo Picassoplein 68, Vlissingen Export Brexit kan export raken. De lage koers van het Britse pond maakt voedsel (21 november) steeds duurder! Als je dan hoort dat de boeren in Zeeland nog niet eens de kostprijs krijgen voor hun uien en aardappelen vraag ik me af waarom de Britten zoveel extra zouden moeten betalen voor deze geïmporteerde producten. Hier betaal je voor een kilo uien in de supermarkt ongeveer 90 eurocent. Een boer krijgt vaak niet meer dan tien eurocent en dan zit ik nog aan de hoge kant vrees ik. Het probleem wordt gecre ëerd door de exporteurs die een groot deel van hun winst zien verdwijnen. Als boeren samen met de Engelsen een coöperatie zouden beginnen, verdwijnt het probleem vanzelf, een win-win situatie. Zij betalen minder, de boeren krijgen meer. A.de Waele H. Dunantstraat 20, Koewacht Nollebos Het geheime overleg over het Nollebos is niet nieuw voor mij. Wat mij betreft moeten ge heime overleggen in een ge meentewet verboden worden en elke overtreding door ge meentebesturen moet straf rechtelijk vervolgd worden. In onze 'democratie' hoort geheim overleg niet thuis! Het 'riekt' naar handjeklap van de Partij Souburg-Ritthem en de SP!! Foei, foei dames en heren en ze ker de heer burgemeester, wiens rol hierin zeer dubieus is! Een zoveelste misser van een amateuristische club! Gerard de Bruine Koudekerkseweg 2, Vlissingen Sint Nicolaas Ik lees in deze krant (23 novem ber) dat Sint Nicolaas in een theatervoorstelling vele gezich ten heeft. In het stuk stond ook vermeld dat het lichaam van de heilige door zeelui geroofd werd uit Myra en naar het Italiaanse Bari werd gebracht. Het lichaam bleek Moors te zijn, dus zwart. Dat biedt mijns inziens een in teressante opening in de zwarte pieten discussie. Door Sinterklaas ook zwart te schminken, krijgen we opeens een zwarte goedheiligman. De pieten staan opeens min of meer op gelijk niveau met de sint, in ieder geval wat de kleur betreft. Daar kan toch nauwe lijks iemand meer bezwaar te gen hebben? Raymond van den Boom Arendstraat 10, 's-Heer Arendskerke Hobbyjagers Nooit is het genoeg! Zeeën wor den leeggevist en miljoenen nertsen worden vergast voor de modewereld en bontkragen. Miljarden dieren kwijnen weg in stallen, worden afgeslacht. Ook de in het wild levende dieren worden door de mens niet met rust gelaten! Wild, zo als ganzen, fazanten, eenden en zwanen, worden zonder nood zaak massaal (25 november) af geknald als hobby. Onbegrijpe lijk! De burger is fel tegen deze zinloze hobbyjacht van schiet grage amateurs die weerloze dieren afknallen. Vaak gaat het mis en zwaargewonde dieren vluchten weg en sterven wreed. Ook lezen we in de media over jachtongevallen waarbij burgers dodelijk geraakt worden door rondvliegende kogels. Levens gevaarlijk dus! Het 'zogenaamde' wild dat in de schappen ligt zoals konijnen, hazen, eenden en herten is af komstig van fokkerijen. Voor miljarden dieren die wegkwij nen en worden gedood voor hun vlees, is het geen vrede op aarde. Hun leven is verknald! C. Minneboo de Smitstraat 31, Oost-Souburg dinsdag 5 december 2017 WA SP: maak duurzaam betaalbaar Ernst Jan Rozendaal Middelburg U kunt uw brief (maximaal150 woorden) richten aan: Redactie BN DeStem o.v.v. lezersbrieven Herengracht 74530 AC Terneuzen of redactie.terneuzen@bnde- stem.nl Nadat ruim een week geleden een boom een bovenleiding vernielde van het spoor bij Oost-Souburg, lag het treinverkeer tussen Vlissingen en Goes vrijwel de hele dag plat. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38