Danceperados 8 NIEUWE LANDSCHAPSATLAS De 'Landschapsatlas van de Oosterschelde' vertelt hoe de zeearm is beteugeld en hoe het water een bron van leven kan blijven. Spiegel van het verleden, venster op de toekomst: de Oosterschelde is altijd in beweging. ,'A Het lijkt alsof de monu mentale atlas een punt achter de Oos terschelde zet. Niets is echter minder waar. Er zijn weinig gebieden in Nederland, die zo aan verandering onderhevig zijn als juist dit deel van de zuidwestelijke delta. Dat betogen ook Kees Bos en Jan Willem Bosch, schrijvers en sa menstellers van de 'Landschapsat las van de Oosterschelde' die mor gen wordt gepresenteerd. Zet je de 'reconstructiekaarten' uit het boekwerk op een rij, dan ont vouwt zich een geschiedenis van geven en nemen. Eerst was het alleen de natuur die het voor het zeggen had. De af gelopen duizend jaar is 'de mens' als bedijker en inpolderaar een steeds grotere rol gaan spelen. Met als voorlopig hoogtepunt de na de watersnoodramp van 1953 uitge voerde Deltawerken. Hadden we in 1986 met de ingebruikname van de stormvloedkering nog even de in druk dat we voortaan rustig kon den slapen - 'Zeeland is veilig', zei de toenmalige koningin Beatrix - inmiddels weten we beter. Als de zeespiegel snel rijst, moet er nog in deze eeuw over een nieuw samen spel met het water worden beslist. De op Neeltje Jans in graniet ge beitelde regel van dichter Ed Leef- lang (1929-2008) heeft de over heersende krachten kernachtig vereeuwigd: 'Hier gaan over het tij, de wind, de maan en wij'. In de nieuwe 'Landschapsatlas' krijgen alle krachten hun plek: natuurlijke kustvorming en inbraken van de zee, bedijkers, vissers, handelaars, stedenbouwers, natuurontwikke- laars, recreanten, energiewinners. Geograaf Kees Bos en land schapsarchitect Jan Willem Bosch vormen een op elkaar ingespeeld duo, ze zijn ook de mannen achter de in 2008 verschenen 'Land schapsatlas van Walcheren'. In de Oosterscheldeatlas geven ze hun oordeel over recente ontwikkelin gen, zoals over de kassen bij Ratte- kaai en de wildgroei aan informa tiepunten. Hun 'venster op de toe komst' biedt bespiegelingen over 'Bergen op Zoom aan zee' en een Er zijn weinig gebieden in Nederland, die zo aan verandering onderhevig zijn WATERWIJK ZIERIKZEE Tot 20,-korting op alle rangen A magical Irish journey Het mooiste aanbod voor een avondje uit! dinsdag 5 december 2017 Reconstructie 1200 Reconstructie 1600 PC Reconstructie 1900 ILLUSTRATIES JAN-WILLEM BOSCH Oosterschelde spiegelt verleden e Jan van Damme -Kees Bos en Jan Willem Bosch tweede leven voor het havenpla teau van Colijnsplaat. De storm vloedkering krijgt een mogelijk nieuwe toekomst in combinatie met een energiebekken van 900 hectare in de zee voor Neeltje Jans. Kees Bos en Jan Willem Bosch: Landschapsatlas van de Ooster schelde. Spiegel van verleden, venster op de toekomst - Uit gave van Bos Böttcher, 464 pagina's, 59,50 euro. Morgen krijgt oud-politicus Jan Terlouw in Zierikzee het eerste exem plaar aangeboden. FOTO'S BOS BOSCH De woonwijk Poortambacht van Zierikzee grenst aan de Schouwse inlagen en karrevel- den. De eerste fasen van de wijk worden 'dertien-in-een-dozijn' genoemd. Dat ligt anders met Waterwijk, de afsluiting van de nieuwbouwwijk. De auteurs van de Oosterscheldeatlas zijn zeer te spreken over de kadewonin gen van het project. Omdat er ruim water is. En hoewel de hui zen geïnspireerd zijn op architec tuur op het bij Venetië gelegen eiland Borano - de gevels hebben dezelfde maatverhoudingen - is het kleurgebruik in Zierikzee 'te rughoudend'. Verschillende wo ningtypes worden systematisch herhaald. De twee appartemen tencomplexen in de wijk doen aan pakhuizen denken. Bos en Bosch concluderen: „Opvallend aan de architectuur van de rand van Waterwijk Zierikzee is dat de inspiratie uit het buitenland af komstig is. Het Zeeuwse DNA is nauwelijks herkenbaar in de wijk. Toch is er met de Waterwijk een kwalitatief hoogwaardige afron ding van de wijk Poortambacht ontstaan." De 'Danceperados of Ireland' nemen u tijdens deze show vol uitbundige live muziek en dans mee terug naar de oorsprong van de Ierse stepdance die miljoenen mensen heeft geïnspireerd en Ierland en haar cultuur wereldwijd in de schijnwerpers heeft gezet. 3 t/m 7 januari 2018 World Forum Theater, Den Hoog Bestel uw tickets op pzc.nl/danceperados

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36