Energienota stijgt in 2018 met 190 euro 15 Vindingrijke Syrische tiener wint Kindervredesprijs met hoopgevend initiatief Dedoor oorlog verdreven Moha mad al Jounde kon nergens naar school. Dus opende hij er zelf een. V Children's Peace Prize KIDSRIGHTS Daar kunnen volwassenen nog iets van leren, benadrukt Mohamad. „Ouderen helpen anderen om zich zelf een goed gevoel te bezorgen. Of ze leven hun leven en halen er hun schouders over op dat mensen om komen van de honger. Of dat vluch telingen in tenten doodgaan van de kou. Kinderen steunen elkaar. Ze ge ven niet om wie je bent of waar je vandaan komt. Zij kunnen met ie dereen bevriend zijn." In Zweden, bij zijn vader, begint Mohamad binnenkort aan een rech tenstudie. Zijn moeder en zijn zus zitten nog altijd in dat miserabele vluchtelingenkamp in Libanon, wachtend op gezinshereniging. De tiener hoopt dat iedereen weer snel terug kan naar zijn geboorte land. Naast belastingverhogingen en stij gende netbeheerskosten worden gas en licht zélf ook duurder: Eneco en Nuon, twee van de drie grootste leveranciers, verhogen hun prijzen per januari met gemiddeld 30 euro per jaar, blijkt uit berekeningen van Gaslicht.com. Andere energiebe drijven verwachten eveneens een stijging, laten ze de vergelijker we- Dankzij de nu 16-jarige Syriër krijgen honderden vluchtelingenkinderen toch onderwijs. Daarvoor ontving de jonge weldoener gisteren in Den Haag de internationale Kindervre desprijs. Mohamad, een jongen met don kere krullen en dikke wenkbrau wen, vluchtte met zijn ouders en zus naar Libanon toen het in zijn thuis land Syrië te gevaarlijk werd. Moha- mads ouders hadden actief deelge nomen aan de revolutie. Zijn moeder was twee keer gevangengezet. Daarna ontving zij een dreigement dat zij vermoord zou worden door het regime van president Bashar al- Assad. Het gezin vluchtte. Na een lange reis kwamen ze te recht in de Libanese plaats Aley. Door gebrek aan werk reisde Moha- mads vader per boot via Griekenland naar Zweden, waar hij asiel aanvroeg. De rest van het gezin bleef achter in Libanon. In het vluchtelingenkamp kon Mo hamad nergens naar school, net als duizenden andere kinderen. De jonge Syriër opende zelf een school. In een tent, met vier geïmprovi seerde klaslokalen. Mohamad hielp kinderen om hun trauma's te verwerken met spel en fotografie en lessen Engels en wiskunde. „Daar, in Libanon, realiseerde ik me hoe be- langrijk school is voor kinderen", zegt de tiener nu. „Het is de beste plek om vrienden te maken, om je zelf te uiten en te discussiëren over wat je bezighoudt. Ik wilde mijzelf en de andere kinderen in het kamp weer bieden wat we vanwege de oor log waren kwijtgeraakt." De tent werd na een tijdje inge ruild voor een leegstaand huis, met plek voor 200 veelal getraumati seerde schoolkinderen. „Sommige kinderen brachten maandenlang nauwelijks een woord uit. Zij vertel den hun verhaal via de film- en foto- grafielessen die ik gaf. Via de beelden die zij zelf maakten, kregen wij een indruk van de manier waarop zij naar het leven kijken. Wie ze ver trouwen en wie niet." Nog altijd gaan ongeveer 530.000 Syrische kinderen in de vluchtelin genkampen van Turkije, Jordanië en Libanon niet naar school. Kinder rechtenorganisaties waarschuwen dat die kinderen taalachterstanden en psychische problemen kunnen oplopen. Vriendschap Mohamad zucht. Het jarenlange le ven in het vluchtelingenkamp heeft er ook bij hem ingehakt. „Achteraf heb ik niet altijd de juiste keuzes ge maakt", zegt hij. „Ik sloot geen vriendschap omdat ik bang was dat ik die vrienden vroeg of laat weer zou verhezen. Ik leerde dat de toe komst onzeker is. Ik leefde bij de dag. Ik gebruikte de tijd om mijzelf te blijven verbeteren en iets goeds te doen voor de mensen om mij heen." ten. Eneco bevestigt de tariefsver hoging. „De inkoopprijzen voor gas en stroom zijn de laatste maanden door de aantrekkende economie gestegen", verklaart woordvoerder Arie Spruit. „We zien dat al langer, in juli wisten we een prijsverho ging nog te voorkomen, nu niet." Kabinet Bij elkaar schiet de energierekening flink omhoog. Eerder werd duide lijk dat de duurzaamheidsmaatre gelen van het kabinet Rutte III vol gend jaar ieder gezin gemiddeld 133 euro extra kosten. Onder meer de Opslag Duurzame Energie stijgt 45 euro, terwijl de energiebelasting op gas met gemiddeld 54 euro per huishouden toeneemt. Het kabi netsbesluit om de heffingskorting op energie met 62 euro te verlagen, drijft de energierekening verder omhoog. Enig lichtpuntje is de energiebelasting op stroom die ge middeld 30 euro daalt. Netto stijgen de energiebelastingen met 130 euro. En daar blijft het niet bij, want de netbeheerders mogen van toezicht houder ACM de netbeheerskosten die ze in rekening brengen eve neens verhogen. Gemiddeld be draagt de stijging 13 euro, maar bij de drie grote netbeheerders Lian- der, Stedin en Enexis gaat het om 23,50. Al met al valt de energienota van een doorsnee gezin van vier perso nen (3500 kilowattuur stroom en 1500 kubieke meter gas) volgend jaar 186 euro hoger uit. Bijna 60 pro cent van de energierekening bestaat straks uit netbeheerskosten, belas tingen en btw. Momenteel is dat 56 procent. Ben Woldring, directeur/oprich ter van Gaslicht.com, noemt de be lastingverhogingen vervelend nieuws. Hij constateert dat de ener- Bijna 60 procent van de energie rekening bestaat straks uit netbeheers kosten, be lastingen en btw. gieprijzen leven bij de consument. „Op onze site is er topdrukte. Door de verhogingen worden mensen prijsbewuster en zoeken ze naar manieren om op energie te bespa ren." Ook energiebedrijven antici peren op de stijgende tarieven. „Er wordt bij ons veel meer gestunt met aanbiedingen dan normaal." De Vereniging Eigen Huis is be zorgd over de forse verhogingen. „Het is nog volstrekt onduidelijk wat de burger daarvoor terugkrijgt, zoals stimuleringsmaatregelen om het eigen huis groener te maken", liet de belangenclub onlangs weten. Eigen Huis wijst er op dat een ge middeld gezin dit jaar al 570 euro aan energiebelastingen betaalt. Dat bedrag loopt door het regeerak koord op tot 790 euro in 2019. dinsdag 5 december 2017 Geen school in het kamp? Mohamad regelt dat wel... De Internationale Kindervredes prijs is een initiatief van de Ne derlandse kinderrechtenorgani satie KidsRights. De onderschei ding wordt jaarlijks uitgereikt aan een kind tussen de 12 en 18 jaar oud dat bijvoorbeeld strijdt tegen hiv en aids, kinderarbeid, geweld, onderwijs of betere leef omstandigheden voor kinderen in vluchtelingenkampen. De prijs is in 2005 gelanceerd tijdens de top voor Nobel Vredesprijswin naars in Rome, onder voorzitter schap van Michail Gorbatsjov. Ruim 2.000 mensen en organi saties wereldwijd nomineren elk jaar een kind. Experts op het gebied van kinderrechten kiezen de winnaar. De prijs bestaat uit een (vervolg-)opleiding voor de winnaar en 100.000 euro die KidsRights besteedt aan projec ten om de kinderrechten te ver beteren. Door hogere overheidsheffingen en tariefsverhogingen betalen consumenten zich komend jaar blauw aan energie. Gemiddeld gaat de energienota met bijna 190 euro omhoog, blijkt uit nieuwe cijfers van Gaslicht.com. David Bremmer Den Haag Gerben van 't Hof Den Haag 1 v Een blije Mohamad steekt trots de Kindervredesprijs in de lucht die hij zojuist heeft ontvangen uit handen van Malala Yousafzai (I). Malala is een Pakistaanse kin- derrechtenactiviste die in 2014 de Nobel prijs voor de vrede won. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15