w Medische zorg en munitie Mali 'op orde' 4 dagen Veluwe 13 Soef imoslims moesten boeten als verraders, niet als afvalligen 59,- Exclusieve Lezersreis Dat concludeert de Amerikaanse krant The New York Times na een re constructie en gesprekken met 30 betrokkenen. De buitenlandse pers mag van de Egyptische autoriteiten niet in het gebied komen. De krant deed niettemin uitgebreid onder zoek en belde met 30 mensen, van overlevenden en nabestaanden tot lokale bestuurders. Bij de aanval werden 305 mensen vermoord en tientallen raakten ge wond. De slachtoffers waren voor namelijk bedoeïenen, (half)noma- dische woestijnbewoners die al ja ren op goede voet leven met de au toriteiten in Cairo. Omdat ze had den geholpen bij het oppakken van terroristen, werden ze gestraft door IS, aldus The New York Times. Het was belangrijker een keihard voor beeld te stellen aan zogenaamde 'verraders' dan dat soefimoslims moesten boeten als afvalligen. De aanleiding voor de moordpar tij zou drie weken daarvoor hebben plaatsgehad. Een groep oudere be doeïenen meende drie strijders van Islamitische Staat te hebben ont maskerd en droeg ze over aan de politie. In de maanden daarvoor hadden de bedoeïenen in totaal al zeven IS'ers aangegeven. Volgens het regionale parle mentslid Gazy Saad was wat daarna gebeurde een pure wraakactie van IS. De boodschap was de lokale be volking niet moest samenwerken met de Egyptische autoriteiten en het al helemaal uit zijn hoofd moest laten IS'ers te dwarsbomen, laat staan die aan te geven, weet Saad. Wantrouwen Bir al-Abed dat door IS werd ge straft, had een reputatie als over- heidsgetrouwe nederzetting. De spanning tussen bedoeïenen en IS was de laatste jaren flink opgelopen nadat de jihadisten een blinde ou dere soefiprediker hadden ont hoofd wegens 'hekserij'. In een blad van IS werden de lokale soefi's re gelmatig beschuldigd van afgoderij en werd al aangekondigd dat be paalde soefïdistricten in de Sinaï moesten worden 'uitgevlakt'. Daarop werden regelmatig gebeds plaatsen vernietigd, maar steeds weer opgebouwd door de woestijn bewoners. Op zeker moment begonnen de jihadisten aan stamouderen sms'jes te sturen dat ze het soefisme moes ten afzweren. Een door de bedoeïe nen geliefde imam werd door IS op gedragen op te roepen tot jihad, heilige oorlog. Dat werd door hem geweigerd. Terwijl de meeste men sen bang waren voor de strijders van IS, stapte een groep oudere be doeïenen naar de politie. Anderen pakten zelf IS-strijders op en lever den ze uit aan de autoriteiten. De situatie verslechterde verder nadat een grote bedoeïenstam, de Tarabin, had aankondigd samen te werken met het leger om IS'ers op te sporen. Daarop werden lokale bewoners ontvoerd en vermoord door de jihadisten. De grote afrekening kwam vorige week door een IS-groep die zichzelf El Arish noemt. De terroristen zou den nauwelijks lokale banden heb ben gehad wat zou verklaren dat niemand in de moskee werd ge spaard. Meer dan twintig jihadisten voerden de aanval uit. Ze voerden daarbij de zwarte IS-vlaggen, al heeft die organisatie formeel nog geen verantwoordelijkheid op geëist voor de aanval. De terroristen arriveerden in vijf voertuigen tijdens het vrijdagge bed. Ze gooiden een bom in de moskee en daarna werd het vuur geopend op de aanwezige gelovi gen. Degenen die vluchtten werden buiten opgewacht en liepen in een hagel van geweervuur. Auto's van de bedoeïenen waren toen al in brand gestoken zodat niemand kon vluchten. Door een wonder over leefde de dappere imam die had ge weigerd naar IS te luisteren. Onder een stapel lijken speelde hij dat hij dood was. In de moskee werden 27 kinderen afgeslacht. Er werd ten minste een kind levend gevonden, het jongetje was beschermd door zijn vader die de kogels opving. De woordvoerder van het Egyp tische leger weigerde aan de The New York Times commentaar. Dat stelde minister Ank Bijleveld van Defensie gisteren tijdens een debat over de verlenging van de Nederlandse missie. De missie in Mali ligt onder een vergrootglas nadat eind septem ber uit een rapport van de Onder zoeksraad voor Veiligheid (OW) was gebleken dat er met ondeug delijke mortiergranaten werd ge werkt, die ook nog eens verkeerd werden opgeslagen. Bij een onge val met de granaten kwamen in juli 2016 twee Nederlandse mili tairen om het leven en raakte een derde zwaargewond. Bij een aantal partijen in de Tweede Kamer was er na het O W-rapport twijfel of de missie in Mali wel moest worden ver lengd. Bijleveld: „Dat type muni tie wordt niet meer gebruikt. Alle munitie waarover twijfel bestond, is vernietigd." De OW had ook kritiek op de medische zorg in Mali. Het ziekenhuis in Kidal zou niet voldoen. Volgens Bijleveld is een deel van het personeel inmid dels vervangen, waardoor de kwa liteit van de zorg weer op orde is. Bijleveld liet de arts van de OVV die eerder de zorg in dat zieken huis onder de maat noemde, naar de nieuwe opzet kijken. Hij was het nu eens, stelde Bijleveld, met het oordeel van de defensieartsen. De Verenigde Naties, die de missie in Mali leiden, hebben ver zekerd dat een helikopter in Kidal ervoor zorgt dat de Nederlandse criteria worden gehaald als een militair gewond raakt. Binnen tien minuten moet eerste hulp kunnen worden verleend, binnen een uur moet er een arts zijn en binnen twee uur moet de ge wonde op de operatietafel liggen. De Kamer toonde zich aanvan kelijk argwanend. In brieven van het kabinet, kort voor het debat verstuurd, bleken plots alle pro blemen opgelost. „Ineens is alles gegarandeerd, oké en goed", schamperde CD A-Kamerlid Mar- tijn van Helvert. SP-Kamerlid Sa- det Karabulut wilde weten hoe de Kamerleden kunnen beoordelen of alles goed is. „Hoe kan het dat de helikopter die eerst te traag werd bevonden, nu voldoet?" Toch vond de Kamer de ant woorden van Bijleveld geruststel lend. Volgende week wordt een definitief besluit genomen over de verlenging per 1 januari 2018. Voor maar Landgoedhotel Veluwe t) reiskatern.nl dinsdag 5 december 2017 PC Waarom IS ruim 300 moslims vermoordde Haat tegen soefimoslims maar vooral wraak zou het motief zijn geweest voor het wereldschok kende bloedbad dat aanhangers van de terreurorganisatie Islami tische Staat (IS) een week gele den aanrichtten bij een moskee in het Egyptische Bir al-Abed in de Sinaï. Bob van Huët Bir al-Abed/Rotterdam Militairen houden de wacht tijdens het eerste gebed na de aan slag van vorige week in Bir al-Abed. foto reuters Nederlandse militairen kunnen 'vol vertrouwen' overal in Mali missies uitvoeren. Alle ver dachte munitie is vernietigd en de medische zorg is op orde. Hanneke Keultjes Den Haag n Fletcher Landgoed Huis Te Eerbeek is gelegen aan de rand van Nationaal Park Veluwezoom, dichtbij de steden Arnhem en Zutphen. Het is de perfecte locatie om natuur en cultuur te combineren! Eerbeek, De Veluwe Het hotel is gelegen aan de rand van de Veluwe in het plaatsje Eerbeek, De natuurliefhebbers zitten hier per fect. Nationaal Park De Hoge Veluwe en Veluwezoom liggen om de hoek. Ook de steden Apeldoorn, Arnhem en Zutphen liggen op korte afstand. Maak hier een mooie stadswandeling of ga een middagje lekker winkelen. Tipmet de kids: Burgers'Zoo Arnhem! Inbegrepen 3 keer een overnachting (je slaapt in het hotelgebouw) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren bij het hotel Gratis gebruik van wifi Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschik baarheid, €20,- reserveringskosten en toeristen belasting 2,- p.p.p.n. Betaal pas bij aankomst! Fletcher Landgoed Huis Te Eerbeek Het hotel (gastbeoordeling 7,9) kent een rijke historie en bestaat uit een 14e-eeuws landhuis, een voormalig koetshuis en een hotelgebouw. De panden bevinden zich op een sprook jesachtig landgoed, omringd door eeuwenoude eiken en mooie vijvers. Naast een natuurrijke omgeving biedt het hotel een a la carte restaurant, een bistro, een lounge en een terras. Meer informatie en boeken: Ga voor 4 dagen Veluwe naar onze website reiskatern.nl/pzc/zowl721 of bel Zoweg.nl 0900-2359693 0,70 pgj ISRAEL JOR DANIË SINAÏ WOESTIJN «SAOEDI- /lARABIË Aankomsten t/m april 2018 4 dagen inclusief ontbijt Dichtbij Arnhem en Zutphen Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13