Strijdtoneel van Houthi's, Saoedi's en Iraniërs 8 JEMEN OPLAAIENDE STRIJD De burgeroorlog in Jemen is plots in volle hevigheid opgelaaid. Het hele weekend vonden in en rond hoofdstad Sanaa zware bombardementen plaats. De coalitie, onder aanvoering van Saoedi-Arabië, strooit kwistig met bommen. Tegelijk zouden door Iran gesteunde Houthi-rebellen te rugslaan met tanks en mortieren. „Sanaa is een spookstad gewor den", zegt bewoner Lyad al- Othmadi (33) over de telefoon tegen het Franse persbureau AFP. Al drie dagen zit hij binnen. Mohammed Abdallah, een ambtenaar, komt de deur ook niet uit. Hij is als de dood voor de wegblokkades die zwaar bewapende en onberekenbare mi lities opwerpen. Sanaa leek daarom gisteren een dode stad. Uit vrees tussen twee vuren te komen van elkaar bestrij dende milities verschansten veel bewoners van de hoofdstad zich in een schuilkelder. De onderlinge gevechten tussen milities zouden minstens 60 levens hebben geëist. Er zijn daarnaast vele gewonden. Tegelijk heeft de internationale coalitie onder lei ding van Saoedie-Arabië de nachte lijke bombardementen op Jemen opgevoerd. Die zijn bedoeld als steun aan de opportunistische ex- president Ali Abdullah Saleh. Hij brak zaterdag met de Houthi-rebel len, die hem steunden. Saleh deed onverwacht een handreiking naar de Saoedies, de aartsvijanden van de Iraniërs, en wilde aan 'een nieuw hoofdstuk beginnen'. Voorwaarde was dat de bombardementen op burgers zouden stoppen en de zee blokkade zou worden opgeheven. De Houthi's zagen dat als 'groot verraad'. Milities van Saleh wierpen plots wegversperringen op rond de wijk Al-Jarraf, waar de Houthi's de baas zijn. Er waren al maanden spanningen tussen de beide milities, maar de vlam zou in de pan zijn geslagen na een poging van Houthi's om een door de manschappen van Saleh beheerde moskee te bezetten. Op sociale media is te zien hoe de Houthi's worden verjaagd. De plotselinge ommezwaai van ex-president Saleh kan een kente ring betekenen in een uitzichtloze oorlog, waarin het de Saoedi's niet lukt noemenswaardige terrein winst te boeken op de door Iran ge steunde rebellen. In Jemen is al bijna drie jaar een oorlog aan de gang. Die heeft mede geleid tot een hongersnood en cho lera. Het internationale hulppro gramma voor de hongersnood in het door oorlog en droogte geteis terde Jemen ligt nagenoeg stil. In ternationale hulporganisaties zijn vooral bezig hun mensen terug te halen uit Sanaa nu dat onder zwaar vuur licht. BURGEROORLOG Humanitaire crisis in Jemen JEMEN 17 voedsel- onzekerheid doden geschatte gevallen risico op hongersnood 0412171 rv i brom fews net (aug 2017), edews (nov 2017). risk intelligence, who maandag 4 december 2017 GO Plots regent het weer bommen en granaten Bob van Huët Rotterdam/Sanaa Een over- heidspand in Aden is getrof fen door een bom. IS claimt de aanslag FOTO AFP Kinderen slepen jerry cans met schoon drink water naar huis. FOTO GETTY IMAGES 4 Een onder voed kind krijgt sonde voeding. Maar het gebrek aan medicijnen is nijpend, fotoafp In Jemen heerst een ingewikkelde oorlog, waarin lokale stam menstrijd en de rivali teit tussen Iran en Saoedi-Arabië een rol spelen. 2012: De corrupte president Saleh uit Noord-Jemen doet als uitvloeisel van Arabi sche Lente (2010) na 33 jaar afstand van de macht in ruil voor am nestie voor zichzelf en familieleden. Soenniet Hadi, partijgenoot van Saleh, wordt nieuwe president. 2014: Begin van de opstand van Houthi-re bellen, die zich al jaren achtergesteld voelen. Houthi's zijn een mach tige clan die het sjiiti- sche geloof aanhangt en wapens krijgt van het eveneens sjiitische Iran. Houthi's sluiten boven dien verbond met mili ties van oud-president Saleh. Ze veroveren de belangrijke havenstad Hodeida en rukken op naar de hoofdstad Sanaa. 2015: Houthi's verove ren het presidentieel pa leis in Sanaa. President Hadi vlucht naar Aden in het zuiden, dat hij tot 'nieuwe hoofdstad' be stempelt. Houthi's ver overen Aden met het ar gument dat de stad on derdak zou bieden aan terroristen van al-Qaeda en IS, hun doodsvijan den. Een coalitie van negen landen, onder lei ding van Saoedi-Arabië, begint een luchtoorlog tegen Houthi's. Presi dent Hadi vlucht naar Ryad. Regeringstroepen en de coalitie bevrijden Aden en vijf provincies, maar hebben moeite zich te ontdoen van al- Qaeda en IS. 2016: Het offensief tegen Sanaa loopt vast. Bombardementen hou den aan en er ontstaat een patstelling. SAOEDI ARABIE Grens Noord- en Zuid-Jemen vóór 1990 100 km OMAN Rode Sanaa Golf van •Aden Aden ERITREA ETH DJI Bevolking: 27,4 miljoen 6,8 Risico hongersnood Spanning Crisis Noodsituatie Conflict sinds 2015 8.650 58.600 doden gewonden Gecontroleerde gebieden Pro-regering Houthi-rebellen Al Qaeda Cholera-uitbraak 2.200 914.000 2017: Een gelegen- heidsverbond tussen de Houthi's en ex-president Salah komt onder druk nadat naaste medewer ker Sanah wordt ver moord. Confrontaties tussen milities. Houthi's schieten een raket naar Ryad. De Saoedi's wij zen naar Iran en voeren de bombardementen op. Op 2 december zoekt Salah plots toenadering tot Saoedi-Arabië op voorwaarde dat zee blokkade van Jemen wordt beëindigd. Sinds 2015 zijn er meer dan 8.750 doden geval len, onder wie 1.500 kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8