- pWb «WB8 a ÈM Eerste sms'je was een kerstgroet Cruise Middellandse Zee ■""-iSaSïBs. 7 Aantal vrouwelijke bestuurders in amateurvoetbal groeit langzaam YJmL üi, YmttAtt Niet alleen het aantal vrouwelijke voetballers stijgt, ook het aantal niet-mannelijke bestuurs leden van de amateur verenigingen. Jill Eekhart (32) speelt bij de Amsterdamse vereniging DVVA. Maar ze is ook de voorzitter. Ja, dit was mooi, afgelopen zaterdag. De dag dat Jill Eekhart (32) eigenlijk altijd zelf voetbalt. Maar nu ze bijna drie maanden voorzitter is van haar vereniging DWA (Door Vriend schap Verenigd Amsterdam), werd het hoog tijd om een keer mee te gaan met een uitwedstrijd van Heren 1, verderop in de hoofdstad bij ASV Arsenal. Zoals het hoort meldde de jonge vrouw zich bij haar collega-voorzitter in de bestuurskamer. Eekhart, grinni kend: „Waar ik werd ontvangen door twee gastvrouwen, van wie er één de echtgenote van de voorzitter bleek te zijn. Hij droeg een keurig colbert met een embleem van het clublogo van Arsenal. En hij bleek al langer voor zitter van de vereniging te zijn dan dat ik leef. En dat gaat hem heel goed af, bleek uit een gesprek dat we had den. Dat opende mij wel de ogen: ik vind eigenlijk dat het na een jaar of vijf op één plek tijd is om plaats te /A tY maken. Maar deze voorzitter liet zien dat het dus ook heel goed kan om veel langer een bepaalde positie te bekle den, zonder dat de sleet er op komt. En omgekeerd stond hij ook wel te kijken van mij als voorzitter." Minderheid Als vrouwelijk bestuurslid van een voetbalvereniging behoort Eekhart tot een echte minderheid. Al wordt die minderheid jaarlijks iets kleiner. Uit cijfers van voetbalbond KNVB waar deze krant de beschikking over heeft, blijkt dat het aantal clubs met minimaal één vrouw aan de be stuurstafel de afgelopen drie jaar is gestegen van 31 naar 33 procent. Naast DWA hebben nog 132 verenigingen een vrouwelijke voorzitter, 3,83 pro cent van het totaal. Drie jaar geleden waren dat er nog 123. Eekhart: „Ik noem mezelf dus voorzitter, geen voorzitster. Maar ik zeg wel dat ik in mijn team, Dames 4, op de positie van laatste vrouw speel. En dus niet laatste man. Ach, het moet volgens mij ook geen doel op zich zijn dat er meer vrouwelijke be stuursleden komen. Belangrijker is dat ze enthousiast zijn en goede ideeën hebben. Als ik een man was geweest, had ik waarschijnlijk ook voorzitter willen worden." Als ik een man was geweest, had ik waarschijnlijk ook voorzitter willen worden Hoewel DVVA een zaterdagvereni ging is, is het op deze zondagmiddag erg druk in en rond de kantine. Mor gen begint een grote verbouwing van het complex, vrijwilligers strippen in één dag de hele boel. Bij een kop tomatensoep spreekt voorzitter Eekhart ze dankbaar en motiverend toe. Spannend Even later: „Die verbouwing is wel echt spannend. Hier heeft de club zes jaar voor gespaard en we kunnen het maar één keer goed doen. Via een project van sportkoepel NOC*NSF heb ik met gelouterde sportbestuur ders zoals Joop Alberda gesproken over onze taak. Dat ging ook heel erg over eigenaarschap: als je iemand er gens verantwoordelijk voor maakt, laat het dan ook bij die persoon. Ik merk dat ik dat nog wel lastig vind, maar ik ben ook blij dat ik er iets over leer. Volgens mij heb ik daar in de rest van mijn leven ook nog wel iets aan." MONTREAL Merry Christmas, prettige kerst. Met die twee sim pele woorden begon op 3 decem ber 1992 een kleine revolutie. Het was de inhoud van het eerste sms- bericht ooit, dat morgen precies 25 jaar geleden werd verstuurd. De afzender was de Britse Neil Papworth, een toen 22-jarige soft- wareprogrammeur van techbe- drijf Sema Group. Hij werkte aan de Short Message Service voor se mafoons en toen nog schaarse mo biele telefoons, afgekort sms. Opdrachtgever was een jonge Britse telefoonprovider, Vodafone genaamd. „Ik was aan het werk en dacht: Als dit werkt, wat doe ik dan morgen?", zo verklaarde hij bij de 20ste verjaardag van zijn 'uitvin ding' tegenover de Canadese nieuwszender CTV News. Pap worth woont al jaren in Montreal. De softwareprogrammeur typte 'Merry Christmas' op een kantoor computer - op mobiele telefoons was dat nog niet mogelijk - en ver- stuurde het bericht naar de toen hypermoderne mobiele telefoon - een joekel van een ding - van zijn baas. „De persoon naar wie ik het bericht stuurde - Richard Jarvis - stond op een kerstborrel van Vo dafone. Welke tekst stuur je zo ie mand anders? Ik vertelde mijn vrienden destijds waar ik mee be zig was en die zeiden: Teksten? Niemand had toen een mobieltje." Papworth laat via Vodafone we ten: „In 1992 had ik geen idee hoe populair sms'en zou worden en dat het emoji's en chatapps zou voortbrengen. Ik heb pas onlangs tegen mijn kinderen gezegd dat ik degene ben die die eerste sms heeft verstuurd. Als ik terugkijk is het duidelijk dat mijn kerstgroet een keerpunt in de mobiele ge schiedenis was." Halverwege de jaren 90 kon het grote publiek voor het eerst sms'en. Sms-taal kwam op, door dat mensen hun taal aanpasten om hun bericht binnen de grens van 160 tekens te houden. De berich ten waren rond 2010 op hun hoog tepunt. In Nederland werden dat jaar elf miljard sms'jes verstuurd, dus bijna een miljard per maand. In de jaren erna kwam de om slag. Jongeren stapten massaal over op nieuwkomers als WhatsApp. Kras.nl/37695 of bel 088-0885 886 De wereld is Kras maandag 4 december 2017 PC 'Hij stond wel te kijken van mij als voorzitter' Jeroen Schmale Amsterdam m Jill Eekhart leidt voetbalclub DVVA: „De rest van mijn leven heb ik hier wat aan." fotomarcookhuizen Het aantal clubs met minimaal één vrouw aan de bestuurstafel is in de afgelopen drie jaar gestegen van 31 naar 33 procent. -Jill Eekhart, voorzitter DVVA Neil Papworth verstuurde 25 jaar geleden het eerste sms-bericht. foto neil papworth Vaar aankomende zomer per MSC Fantasia**** over de veelzijdige Middellandse Zee! Bezoek de mooiste steden aan de kust en laat u keer op keer verrassen. Inclusief vliegreis per KLM transfers Vanuit Genua naar o.a. Cannes, Mallorca, Barcelona en Corsica Vertrek: april t/m oktober Hl Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7