NYNKEDE JONG 'Red boeren én het milieu met één akkoord' MENSEN ZONDER INTERNET DIE WEL DEZE KERST HOME ALONE VOORDELIG IN ULTRA HO PREMIUM WILLEN ZIEN ËMA BEL NAAR JÖF MENSEN MET INTERNET GA NAAR Verdachte in beeld voor moord in Soest 6 PC Column Ah, het vuurwerkdebat is weer begonnen. Al jaren gaan er stemmen op om knalvuurwerk en vuurpijlen te verbieden. Georganiseerde vuur werkshows met oud en nieuw zijn een stuk veiliger dan al dat parti culiere geknal. De Onderzoeks raad voor Veiligheid kwam vrijdag ook met dat advies. Ze lardeerden hun uitspraak met cijfers die er niet om liegen: elk jaar valt er een dode, zijn er een kleine 500 gewon den. De schade aan particuliere eigen dommen ligt rond 14 miljoen euro, meldde de Onder zoeksraad. Voorzitter Tjibbe Joustra wil korte metten maken met de grootste ver oorzakers van letsel, vernielingen en ge weld. „Dan kom je uit op vuurpijlen en knalvuurwerk", zei hij in deze krant. Genoeg argumenten voor een verbod. Maar ik geloof niet dat dit er snel gaat komen. De politieke partij die hiervoor wil strijden, krijgt de beeldvorming niet snel mee. Een vuurverbod is saai, be tuttelend, het verpest een gezellig feestje. Vuurwerk afsteken, dat is voor veel mensen één keer per jaar kattenkwaad uithalen. En pak het kind zijn speeltje niet af. Politici van de WD en de PW lieten al weten helemaal niks in zo'n vuurwerkverbod te zien. Dus succes voor de partijen die er nog wél voor op de bres willen springen. Ik pleit daarom voor een andere optie. Alle mensen die op 31 december nog knalvuurwerk af willen steken, die mogen bij elkaar komen in een groot wei land, er gens in de middle of nowhere. Laten we die plek 'Knalland' noe men. Neem vooral zoveel vuur werk mee als je wilt, spendeer je hele eindejaarsbonus eraan. En steek het dan daar af, omringd door mensen die ook vochtige ogen krijgen van een duizend klapper, die vuurwerk pas de moeite waard vinden als je er een gehoorbeschadiging bij oploopt. En geen buurman die erover mop pert! Want iedereen in Knalland houdt van knallen! De bijbeho rende risico's zijn natuurlijk voor eigen rekening. En al die andere mensen, die doodmoe worden van knalvuur werk, die geen zin hebben in vuurwerkpijlen die over de grond schieten, in huisdieren die ver steend van angst de hele woonka mer onder plassen, die mensen kunnen gewoon naar een georga niseerde vuurwerkshow kijken. Een fijne oud en nieuw voor ie dereen. Ik denk echt dat het haal baar is. Alle mensen die vuurwerk willen afsteken, mogen bij elkaar komen in een weiland Volgens de oppositiepartij is het slecht gesteld met de landbouw in Nederland. „Natuurorganisaties en boerenvertegenwoordigers zit ten in de schuttersputjes", zegt PvdA-Kamerlid William Moorlag. „De problemen stapelen zich op. De biodiversiteit neemt af, de wa terkwaliteit holt achteruit. En dan moeten ondernemers ook nog dealen met dierziektes, dieren welzijn en fikse inkomensdruk." Deze week debatteert de Tweede Kamer over de land bouwbegroting. Tijdens dat debat roept Moorlag minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit op een Nati onaal Landbouwakkoord te slui ten. „Alle partijen uit de hele ke ten moet erbij betrokken wor den", zegt de PvdA'er. „Ook de voedingsindustrie en de super markten moeten hun gedrag aan passen. Als boeren innoveren en zich inzetten voor de natuur, moeten ze daarvoor worden be loond. Nu gebeurt dat te weinig." Het kabinet werkt op dit mo ment al aan een klimaat- en ener gieakkoord. De PvdA wil dat Schouten een vergelijkbaar ak koord voor de agrarische sector op poten zet. Twee weken geleden maakten LTO Nederland, Unile ver en verschillende natuur- en milieuorganisaties al afspraken om voor de zomer een plan klaar te hebben voor herstel van biodi versiteit op het platteland. De or- Organisaties waarschuwen dat de biodiversiteit op het platteland afneemt ganisaties maken zich zorgen over het verdwijnen van planten, in secten en weide- en akkervogels in Nederland. „Die afspraken zijn een bemoe digend teken", vindt Moorlag. Hij wil ook 'foute boeren' hard. „Wat mij betreft hoeven supermarkten en voedingsbedrijven geen pro ducten meer af te nemen van agrariërs die systematisch de re gels aan hun laars lappen. Dan denk ik aan de grootschalige mestfraude en het gebruik van verboden geneesmiddelen." tweakers Justitie bevestigt dat de verdachte nog niet is aangehouden, omdat hij vermoedelijk in het buitenland zit. „Veel meer kunnen we niet melden, omdat het onderzoek naar de moord nog loopt", zegt een woordvoerder. In de nacht van zaterdag 12 op zondag 13 augustus waarschuwde buurman Bernard Fagel de politie over een gewonde man. Hij was gealarmeerd door Chinese visite van zijn buurman. Die had zelf het alarmnummer gebeld, maar sprak alleen Chinees. Het slachtoffer lag in een grote plas bloed. „Het zat tot op de mu ren. Overal op zijn lichaam had hij verwondingen. Bij zijn buik kwam alles naar buiten", zegt Fa- gel, die inmiddels naast een volle dig gestripte flat woont. Nog geen 48 uur nadat de re cherche de woning van de Chi nese man had onderzocht, wer den de flatbewoners verrast door nieuw politieonderzoek. Deze keer in de woning recht onder die van het slachtoffer. Technisch re chercheurs waren uren bezig om onder meer bloedsporen veilig te stellen. Het huis wordt gehuurd door een moeder met haar vol wassen zoon en dochter. De zoon is volgens flatbewoners na de moord niet meer gezien en zou vermoedelijk dus naar het bui tenland zijn gevlucht. Bronnen rond het onderzoek melden dat de onderbuurman ge zocht wordt voor de moord op de Chinese man. Er zouden sporen zijn aangetroffen die beide flat woningen aan elkaar linken. Het motief voor de moord zou overlast zijn geweest. De onder buurman staat in de flat bekent als iemand met een kort lontje. Hij kon flink tekeer gaan tegen zijn huisgenoten. „Toch kan ik me niet goed voor stellen dat hij het heeft gedaan", zegt Fagel. „Ik zag hem nooit hier boven op de galerij. Onze Chinese buurman had sowieso geen con tacten met anderen in de flat. Hij was erg op zichzelf. Wel heel vriendelijk. Hij groette altijd en soms hielp ik hem als buur." Het slachtoffer was werkzaam in de horeca. maandag 4 december 2017 @Nynke Knalland Wat een feest zal het worden! De PvdA in de Tweede Kamer pleit voor een Nationaal Land bouwakkoord. Daarin moet staan dat boeren een eerlijkere prijs voor hun producten krij gen, waarvoor zij in ruil meer werk maken van dierenwelzijn en natuurbehoud. Peter Winterman Den Haag 088-013 6661 De politie heeft een verdachte op het oog voor de moord op een 57-jarige Chinese man die in augustus zwaar toegetakeld werd aangetroffen in zijn flat in Soest. Het zou gaan om zijn onderbuurman. Iris van den Boom Soest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6