23 Gelderse vredesactivist ging nooit meer weg uit Woensdrecht Niek van Essen (57) belandde in 1983 in Woensdrecht om te protesteren tegen de kruisraketten Nu woont hij er nog. Hij is vanavond te zienindetv-serie Andere Tijden. zv ie ene dag in 1983 nam het leven van Niek van Essen, toen 23 jaar, per toeval de afslag Woens drecht. Het lot in de vorm van een lift. „Ik was bij een de monstratie in Volkel", vertelt de Gel derse pacifist. „Maar ik woonde net in Amsterdam en had een lift nodig. Ik kon meerijden met enkele actie voerders, maar die gingen even langs Woensdrecht om een vredeskamp te starten." Van Essen besloot te helpen met de opbouw van het kamp, vlak bij de Vliegbasis Woensdrecht. Die was bij in beeld voor de plaatsing van 48 kruisraketten. „Ik had niet het plan om lang te blijven." Maar weken werden maanden. Van Essen blies zijn studie af. Grappend: „Ik koos de HBO VAK-school: Ho gere Burgerlijke Ongehoorzaamheid bij het Vredes Aktie Kamp." Het vredeskamp was aanvankelijk legaal. „We hadden water, elektra, ri olering, telefoonaansluiting en een windmolen. Er stonden tientallen bouwsels, caravans en tenten. De vijftien a twintig vaste bewoners kregen in het weekend bezoek van tientallen sympathisanten" Wij werden afgevoerd, het kamp werd afgebroken en de gierwagen reed er overheen Er ging een andere wind waaien toen burgemeester Jan de Leeuw in juni 1984 nekletsel opliep bij een ver keersongeval. „Zijn plaatsvervanger, Lenselink, was erg conservatief. Hij loog de raad voor dat ons kamp niet ontruimd zou worden." Een dag later gebeurde dat toch. „Met helikopters en 200 ME'ers. Wij werden afgevoerd, het kamp werd af gebroken, het terrein omgeploegd en de gierwagen reed er overheen." De vredesactivisten zaten twee weken op de stoep bij het gemeente huis. „Daar werden we bijna dage lijks ontruimd." De raad zette Lenselink af, maar De Leeuw trok na zijn terugkeer de harde lijn door. Er ontstonden twee illegale kampen. Aan de zuidkant bij een oude bunker, in het noorden naast de A58. „Vanaf juli 1984 pen delde ik per fiets van het Bos-VAK naar het Bunker-VAK. Soms werden we drie keer per week ontruimd. Goed voor de strijdbaarheid, hoor, als ze weer het plastic wegtrokken waar je onder sliep." Soms ging het hard tegen hard. „Als lokale actievoerders en agenten wist je wat je aan elkaar had. Maar soms kwam er volk op af dat wilde matten. Dan kwam er extra politie uit de steden, die er ook harder in stonden. Soms liepen de gemoederen Het was een bijzondere ervaring met een groep idealisten letterlijk dwars te liggen tegen bewapeningswedloop op en ontspoorde het, al had nie mand die intentie." Van Essen verliet het Bos-VAK in 1985. „De stichting Atoomvrijstaat kocht een huisje in de Dorpsstraat in Woensdrecht dat ik ging beheren. Een steunpunt waar je kon douchen, of slapen als je ziek was." Eind 1987 tekenden de Amerikanen en de Russen het INF-akkoord over ontwapening. De kruisraketten wa ren van de baan, de kampen medio 1988 ook. Spijt heeft Van Essen niet. „Ik heb nooit gevochten, ik geloof niet in ge weld. Maar een tang in het hek bij de vliegbasis, een poort blokkeren, daar had ik geen moeite mee. Het was een bijzondere ervaring met een groep idealisten letterlijk dwars te liggen tegen de bewapeningswedloop." 'Het Witte Huis' in de Dorpsstraat bood later onderdak aan het Vredes bureau uit Bergen op Zoom. Van Es sen kocht het in 2005, liet het slopen en er het huis bouwen waar hij nu nog woont met Mary, die hij kent uit het Bunker-VAK. Na zijn tijd als fulltime activist te gen de militaire industrie en wapen handel, ging hij voor het Streekge- west inburgeringsbeleid ontwikke len. Nu werkt hij bij het West-Bra bants Archief in Bergen op Zoom. „Wel apart, dat een anarchist met een strafdossier vol arrestaties ambtenaar kon worden." Van Essen is actief bij het Dorps platform en de buurtpreventie in Woensdrecht. Met zijn GroenLinks- hart staat hij derde op de kieslijst bij D66. „Woensdrecht is een mooi dorp in een prettige streek. Ik voel me hier al ruim dertig jaar thuis. En er is nie mand die ik niet groet of andersom." maandag 4 december 2017 Kruisraketten kwamen niet, maar Niek van Essen bleef Peter de Brie Woensdrecht D fr. Protesten bij de Vliegbasis Woens drecht in 1985 tegen de plaatsing van kruisraketten. FOTO'S BEN STEFFEN/COLLECTIE WEST-BRABANTS ARCHIEF M Niek van Essen werkt tegenwoordig bij het West-Brabants Archief. FOTO TONNY PRESSER/PIX4PR0FS Uitzending: Andere Tijden, Het hek van Woensdrecht, vanavond 21.20 uur, NP02.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68